Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych spowodowana nad reaktywnością oskrzeli i przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej. U każdego człowieka wyścielone błoną śluzową oskrzela dostarczają powietrze do płuc, a mikroskopijne rzęski znajdujące się na powierzchni błony odbierają stamtąd śluz pełen zanieczyszczeń, które codziennie wdychamy. Astmatyk ma wyjątkowo wrażliwe oskrzela.

Czynniki drażniące, które nie szkodzą zdrowemu człowiekowi u chorego powodują zwężenie oskrzeli i uczucie duszności. Dodatkowo śluz w oskrzelach astmatyka jest bardzo gęsty i lepki, dlatego rzęski nie mogą transportować go na zewnątrz. Powstaje wiec stan zapalny błony śluzowej. Jego objawami są napady duszącego i świszczącego kaszlu, ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem. Objawy te nasilają się zwłaszcza w nocy i nad ranem. Czasami dolegliwości te zaostrzają się tak bardzo, że zagrażają życiu chorego. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała astmę oskrzelowa jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Występuje częściej w krajach rozwiniętych, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże.

Astma oskrzelowa - przyczyny

Przyczyn astmy jest wiele, uwarunkowania genetyczne (jeśli jeden rodzic ma astmę prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chorować na astmę wynosi ponad 30%, jeśli obydwoje rodzice mają astmę jest to ponad 50%), alergie (najczęstsza z przyczyn to alergen którym są roztocza, pyłki roślinne, zarodki pleśni), stopień zanieczyszczenia środowiska, dym tytoniowy (samo wdychanie dymu tytoniowego znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia astmy), inne czynniki drażniące (aerozole, substancje chemiczne występujące w środkach czystości, wyjątkowo drażniące substancje zapachowe) mogą nasilać stan zapalny oskrzeli. Ataki astmy wywołują też niektóre leki np. aspiryna lub ibuprofen.

Astma oskrzelowa - leczenie

Astma jest chorobą nieuleczalną, ale stosując regularnie odpowiednie leki można osiągnąć doskonałe efekty i żyć dokładnie tak samo jak zdrowy człowiek. Sposoby leczenia astmy zależą od jej objawów i czynników, które spowodowały chorobę. Leczenie przyczynowe to właśnie zmiana trybu życia, nawyków, odżywania aby zminimalizować kontakt z czynnikami wywołującymi ataki astmy. W leczenie objawowym należy stosować leki, które zapobiegną występowaniu lub przerwą atak astmy. Są dwa rodzaje leków przeciwastmatycznych- leki zapobiegawcze i leki rozszerzające oskrzela.

Astma oskrzelowa - pierwsza pomoc

○ zapewnienie dostępu świeżego powietrza;
○ ograniczenie działania alergenów, które wywołały atak;
○ zmniejszenie wysiłku fizycznego;
○ przyjęcie odpowiedniej pozycji, dzięki której choremu łatwiej będzie oddychać np. oparty rękami o ścianę;
○ uspokojenie chorego (napięcie i stres dodatkowo nasilają objawy);
○ podanie wziewnych leków rozszerzających oskrzela i antyalergiczne;
○ jeśli atak nie ustąpi wezwij lekarza, który zrobi choremu zastrzyk i w razie potrzeby poda tlen.

Astma oskrzelowa u dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma astmę, musisz kontrolować regularne przyjmowanie leków i ograniczać kontakt z alergenami (ogranicz kontakt z psami i kotami, zminimalizuj ilość roztoczy w otoczeniu dziecka - usuń dywany, ścieraj kurze na mokro, nie używaj drażniących środków czyszczących, kup pościel antyalergiczną, wietrz mieszkanie, zmień proszek do prania na antyalergiczny, dbaj o dobrą dietę dziecka, ogranicz przebywanie dziecka w otoczeniu osób palących tytoń). Pamiętaj, że życie dziecka z astmą wcześnie wykrytą i dobrze leczoną może być takie samo jak dziecka zdrowego- nie bądź nadopiekuńczy i nie wpadaj w panikę, astma to nie wyrok.

Komentarze: