Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Człowiek posiada około czterystu mięśni. Stanowią czterdzieści procent wagi całego ciała. Zbudowane są z tkanki mięśniowej, która połączona ze szkieletem, kurcząc się i rozkurczając, umożliwia poruszanie naszego ciała. Mięśnie są bardzo ważnym elementem naszego organizmu, ponieważ umożliwiają ruch, każdej części naszego ciała. A więc chodzi tu nie tylko o poruszanie kończynami ale także, dzięki mięśniom możemy mrugać powiekami, kręcić głową czy przeżuwać pokarm. Bez odpowiednich mięśni byłoby to nie możliwe. Bez układu mięśniowego, człowiek nie mógłby zaspokajać swoich najbardziej podstawowych czynności.

Istnieje jednak wiele schorzeń, które powodują problemy z zachowaniem właściwych funkcji mięśni. Obecnie znanych jest około siedemset różnych chorób układu mięśniowego. Jedną z takich chorób jest atrofia mięśni, czyli ich zanik. Spowodowany jest on zaburzeniami w nerwach, które przekazują impulsy z rdzenia kręgowego do poszczególnych mięśni. Powodem występowania tego typu chorób może być nieużywanie przez dłuższy czas danej grupy mięśni, np. w przypadku gdy dojdzie do złamania kończyny i musi ona zostać unieruchomiona na kilka tygodni. Nieużywana partia mięśni, jest w takiej sytuacji niewłaściwie zaopatrywana w krew, czego skutkiem jest ich zanik. Czasem przyczyną atrofii może być choroba samych mięśni. Zanik mięśni w przypadku atrofii jest uwarunkowany genetycznie. W Polsce z tą chorobą rodzi się jedno na dziesięć tysięcy dzieci.

Zazwyczaj ta straszna choroba jest diagnozowana tuż po urodzeniu dziecka. Choć jeszcze przed urodzeniem, w fazie prenatalnej, również można ją zdiagnozować, wykonując odpowiednie badania. Należą do nich biopsja kosmówki oraz amniopunkcja. Zaraz po urodzeniu dziecka dosięgniętego tą przypadłością, obserwuje się drżenie palców, wiotczenie napięcia mięśniowego, ogólne osłabienie i brak ruchów. W późniejszych miesiącach życia widać to wyraźniej, dziecko nie może samodzielnie siedzieć oraz ma problemy z chodzeniem. Charakterystyczny przy tej chorobie jest nadzwyczajny stopień rozwoju umysłowego, który nie występuje w przypadku innych chorób zmuszających dziecko do nieustannego przebywania w łóżku. Choć ta choroba czyni dziecko niepełnosprawnym ruchowo, to ma łagodny przebieg i pozwala na normalne życie i funkcjonowanie. Obecnie cały czas trwają badania nad psychiką chorych na atrofię mięśni, naukowcy zastanawiają się nad tym jaki związek ma zanik mięśni z ponadprzeciętnym rozwojem intelektualnym.

Atrofia mięśni jest chorobą nieuleczalną. Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznego lekarstwa na tą chorobę. Zaleca się jedynie rehabilitację. Powinna ona być prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Obejmować powinna głownie ćwiczenia rozciągające. Mają one zapobiegać przykurczom mięśni. Wykonywać można także ćwiczenia wzmacniające obrębie brzucha i pleców. Niektórzy specjaliści zalecają dodatkową terapię elektrostymulacji. Jest to zabieg polegający na pobudzeniu mięśni i ich nerwów przy pomocy prądu elektrycznego o niskiej częstotliwości. Działa on przeciwbólowo, przynosząc ulgę wielu pacjentom. Ma również za zadanie zmniejszyć napięcie mięśnia oraz polepszyć jego ukrwienie a co za tym idzie zwiększa przepływ krwi do komórek tkanek mięśniowych. Taka elektrostymulacja wspomaga wykonywanie ćwiczeń. Jednak nie może ona być zastosowana w przypadku chorych. Aby taki zabieg przeprowadzać niezbędna jest konsultacja lekarska. Od 2006 roku trwają badania nad nową metodą leczenia. Lek ten nazywa się PTC124, ma on za zadanie wytwarzać białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Badania przeprowadzone na zwierzętach wypadły pozytywnie. Miejmy wiec nadzieję, że w niedługim czasie można będzie wyleczyć tą chorobę środkami farmakologicznymi.

Na chwilę obecną nie jest możliwa żadna profilaktyka czy zapobieganie występowania tego typu przypadłości. Każda choroba mająca podłoże genetyczne nie jest w stu procentach możliwa do wyleczenia. Jej leczenie polega w znacznej mierze na łagodzeniu jej objawów oraz podawaniu środków przeciwbólowych, aby zmaksymalizować komfort życie chorego.

Komentarze: