Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Bezdech senny - to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Bezdech senny - przyczyny

Przyczyny bezdechu zależą w prostej linii od jego rodzaju:

1. Bezdech senny - spowodowany zwężeniem górnych dróg oddechowych, bardzo często występujący łącznie z chrapaniem. Zwężenie spowodowane jest:
- polipami w nosie,
- przerośnięciem migdałków,
- skrzywioną przegrodą nosa,
- trzecim migdałkiem,
- zbyt długim języczkiem na końcu jamy ustnej,
- przewlekłym katarem,
- alergią,
- zwiotczeniem mięśni gardła.

2. Bezdech senny centralny - spowodowany uszkodzeniem ośrodków w centralnym układzie nerwowym, wytwarzającym impulsy niezbędne do oddychania. Występuje u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia lub uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Ten rodzaj bezdechu na ogół nie występuje łącznie z chrapaniem.

3. Obturacyjny bezdech senny - jest rezultatem zapadania się dróg oddechowych na poziomie gardła. Ciśnienie wdechu sprawia, że ścianki gardła zbliżają się do siebie i zapadają się. Powietrze nie może się przecisnąć, nie może więc dojść do wymiany tlenu w płucach. Wprowadzane powietrze trafia na przeszkodę (obturację) na poziomie gardła. W rozpoznaniu choroby pomaga polisomnografia. Częściowa lub pełna. Polega ona na podłączeniu pacjentowi w czasie snu zestawu specjalnych elektrod. Rejestrują one:
- głośność chrapania,
- przepływ powietrza przez drogi oddechowe,
- ruchy klatki piersiowej,
- ruchy brzucha,
- wysycenie tlenem krwi tętniczej.
W czasie pełnej polisomnografii - dodatkowo - ruchy gałek ocznych. Wykonuje się wtedy elektroencefalografię.

Ze względu na częstotliwość występowania bezdechu dzielimy go na:
○ bezdech o małym stopniu nasilenia - jeśli występuje mniej niż 15 razy na godzinę,
○ ciężki bezdech senny - jeśli 30 razy na godzinę.

Oba przypadki wymagają leczenia.

Bezdech senny - skutki

• Spadek tlenu we krwi zakłóca metabolizm organizmu, upośledza, np. układ oddechowy i układ krążenia.
• Niewyspanie - jest przyczyną: rozdrażnienia, zmęczenia, bólu głowy, mięśni, stawów, depresji, braku koncentracji.
• W czasie bezdechu mózg wielokrotnie w ciągu nocy otrzymuje sygnał do obudzenia się, w celu normalnego oddychania. Chory śpi nerwowo i za krótko.
• Na skutek częstych wybudzeń tkanki nie dotleniają się, wzrasta ciśnienie, serce ma rozstrojony rytm. Wiele funkcji organizmu podlega zaburzeniom. Wewnętrzne narządy ulegają stopniowemu wyniszczeniu.

Bezdech senny - leczenie

• Nowoczesne aparaty zwiększają przestrzeń gardła, pobudzają jego mięśnie. Stają się one bardziej napięte - powoduje to zmniejszenie chrapania i redukowanie bezdechu.
• Pompy CPAP - wtłaczają powietrze do dróg oddechowych, powodują wzrost ciśnienia w gardle - zapobiega to zapadaniu się ścianek gardła i przerywaniu oddechu.
• Termoterapia biopolarna CELON - mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg (przy miejscowym znieczuleniu).
• Bardzo ważna jest pomoc najbliższego otoczenia chorego (rodzina). To zazwyczaj ktoś bliski wykrywa problem bezdechu.

Rada dla śpiących samotnie!
By samodzielnie sprawdzić, czy w trakcie snu prawidłowo oddychamy, możemy skorzystać z jednorazowego testu Sleep Strip. Test taki można kupić w aptece - cena ok. 110 zł.
W Polsce jest mało ośrodków, w których fachowo leczy się bezdech senny (Warszawa, Katowice, Kraków). Szkoda, bo problem chrapania i często towarzyszącego mu bezdechu dotyka ponad połowę mężczyzn i dwukrotnie mniej kobiet.

Komentarze:
Helena Arciszewska 2011-10-11 17:14:59

leczenie bezdechu w Polsce a szczególnie w małych miasteczkach jest nie realne ,lekarze rodzinni nie udzielają żadnych informacji na te temat.Nie można uzyskać jakichkolwiek informacji gdzie mozna i w jaki sposób leczyc tą chorobę.Ja od kilku lat cierpię na bezdech ,mam trudnosci z podjeciem leczenia gdyz lekarz rodzinny nie kieruje mnie na leczenie i nie udziela mi informacji gdzie moge podjąć sie leczenia.Uważam ze jet to bardzo duzy problem wielu ludzi i powinien byc jak najszybciej rozwiazany.

anka 2012-10-09 22:51:33

Mam skierowanie na takie badanie do Szczecina,ale boję się że będę pod wrażeniem i mogę wogóle tam nie zasnąć.

Mirek 2016-09-14 11:39:02

Droga Aniu,zaśniesz z pewnością przecież Twój organizm jest bardzo zmęczony.