Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroba Heinego-Medina

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Choroba Heinego-Medina to wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14. Jest to zakaźna choroba wirusowa, która zostaje wywołana przez wirus polio. Polega na uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego przez zmiany w komórkach i jego stany zapalne. Przenoszona jest drogą pokarmową, oralną lub przez kontakt z odchodami. Na samym początku zmiany chorobowe są odwracalne, ale później następuje nieodwracalne zmiany w komórkach. Została odkryta w dziewiętnastym wieku, jej nazwa wywodzi się od nazwisk dwóch lekarzy, Karla Medina i Jakoba Heinego. Od początku dwudziestego wieku jej występowanie znacznie się zwiększyło, aż osiągnęła pandemię. Sytuacja zaczęła się poprawiać po wynalezieniu szczepionki. Obecnie szczepienie jest obowiązkowe. Zwiększona liczba przypadków obejmowała głównie półkulę północną. Na naszym kontynencie wirus polio został całkowicie wyeliminowany w 2002 roku.

Główną przyczyną zakażenia jak w większości przypadków chorób wirusowych jest zarażenie wirusem. W tym przypadku jest to wirus Polio. Do zarażenia dochodzi głównie poprzez kontakt z wydzielinami nosiciela tego wirusa. A więc może się rozprzestrzenić poprzez kichnięcie, picie z tych samych szklanek czy kontakt z jakimkolwiek przedmiotem, na powierzchni którego pojawił się kał czy śluz z jamy gardłowo-nosowej. Do zakażenia może dojść także przez spożywanie skażonej wody pitnej. Do roznoszenia cząsteczek wirusa przyczynić mogą się również niektóre owady, między innymi muchy.

Choroba w organizmie ludzkim może się rozwijać długo. Ten czas to zazwyczaj tydzień lub dwa a w nielicznych przypadkach objawy mogą się pojawić po dwudziestu dwóch dniach od zarażenia. W dziewięćdziesięciu pięciu procentach ta przypadłość ma formę bezobjawową. W innym przypadku może dojść do wymiotów, bólu głowy, wysokiej gorączki, taka postać nosi nazwę poronnej. U mniej niż jeden procent pacjentów pierwszym objawem jest aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jeśli dojdzie do zapalenia mózgu w każdym przypadku następuje zgon chorego. Jeśli dojdzie do porażenia obejmuje ono przeważnie kończyny dolne, choć znane są nierzadkie przypadki gdy wirus atakuje tylko kończyny górne lub dolne i górne. Takie porażenie może nie ustąpić, choć wszystko tu zależy od indywidualnego przypadku. U wielu chorych władza w kończynach wraca choć nie do tego stopnia co przed zakażeniem. Niestety paraliż może powrócić dwadzieścia pięć do czterdzieści lat od zachorowania. Wtedy atakuje mięśnie, które nie były dotknięte niedowładem w dzieciństwie.

Im wcześniej wirus zostanie rozpoznany, tym lepiej dla pacjenta. Jak pisano powyżej jest to choroba wywołana przez wirusa a więc nie ma na nią w stu procentach skutecznego antidotum. Ponieważ jest to choroba zakaźna, zarażony powinien zostać możliwie jak najszybciej odizolowany by szczep wirusa nie mógł rozprzestrzeniać się i atakować innych organizmów. Zaleca się przebywanie chorego w łóżku, podawanie mu w razie potrzeby leków przeciwbólowych, jak również zapobieganie możliwości odwodnienia się. Duże znaczenie ma tutaj układ odpornościowy konkretnego osobnika. Jeśli wirus dostatecznie się nie rozwinął a układ immunologiczny wykazuje dużą skuteczność w jego zwalczaniu możliwe jest całkowite usunięcie przykrych i dokuczliwych, uniemożliwiających dalsze, swobodne, życie skutków tej choroby.

Do najpoważniejszych skutków tej choroby należy zgon osoby zarażonej co może być spowodowane zapaleniem mózgu. Jednak taka sytuacja bardzo rzadko się zdarza. Kolejnym skutkiem może być paraliż. Dotyczy on głównie kończyn, a w większości przypadków tylko kończyn dolnych. Jednak czasem następuje zwiotczenie mięśni tułowia.

Bardzo istotna w sytuacji niedowładu czy wiotczenia mięśni jest intensywna rehabilitacja. To od niej zależy w jakim stopniu chory odzyska czucie w kończynie oraz do jakiego stanu zdrowia powróci po przebytej chorobie. W celu wzmocnienia skutków rehabilitacji można przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Może to być na przykład operacja ścięgna Achillesa jeśli wirus zaatakował kończynę dolną a zabieg ten może pomóc w odzyskaniu sprawności fizycznej. Dla każdego kto przebył tę straszną chorobę ważny jest ruch. Bowiem jej skutki mogą być ponownie odczuwalne po latach, dochodzi wtedy do ogólnego osłabienia organizmu, zawrotów głowy czy zwiotczenia mięśni oraz ich częściowego paraliżu, który jednak nie skutkuje kalectwem.

Profilaktyka opiera się właściwie na obowiązkowym przeprowadzeniu szczepienia. Skuteczną szczepionką jest Salka, polega ona na wprowadzeniu do organizmu dożylnie zabitych komórek wirusa. Jest ona zalecana przez wielu naukowców, którzy argumentują ten wybór jako najbardziej bezpieczny, bo unieszkodliwione wirusy nie mogą się rozwinąć w ciele. Drugą szczepionką jest Sabina, ma taką przewagę nad pierwszą, że podaje się ją doustnie, jednak wielu uważa, że jest bardziej ryzykowna, gdyż są to żywe próbki wirusa. W naszym kraju stosuje się trzy dawki szczepionki doustnej oraz, w późniejszym czasie, jednej dawki doustnie.

Komentarze: