Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Chorobę opisał w 1872 roku Georg Huntington. Pląsawica Huntingtona to choroba zwyrodnieniowa mózgu. Atakuje zwoje podstawy, szczególnie jądro ogoniaste i soczewkowate oraz korę mózgową. Dochodzi tam do obumierania komórek (neuronów). Jest to choroba dziedziczna (zmutowany gen na chromosomie 4). Jest to gen dominujący (dzieci chorego rodzica mają 50% ryzyko odziedziczenia choroby). Niektórzy uważają, że przyczyną choroby jest niedostateczne wykształcenie prążkowia i kory mózgu. Z nowszych badań wynika, że choroba powstaje w wyniku zaburzenia równowagi między podstawowymi przekaźnikami: dopaminą, kwasem gamma-aminomasłowym (zmniejszenie jego stężenia), serotoniną i acetylocholiną. Początek choroby najczęściej między 30-50 rokiem życia. Około 6% przypadków to dzieci poniżej 15 roku życia. Choroba zdarza się nawet u 5 letnich dzieci i dorosłych po 70 roku życia. Choroba Huntingtona najczęściej występuje w Europie. Jest to choroba prowadząca do inwalidztwa i śmierci (w 15-20 roku trwania choroby).

Choroba Huntingtona - objawy

• Objawy mogą być: fizykalne, emocjonalne i zaburzenia poznawcze.
• Typowe jest występowanie ruchów pląsawiczych i zaburzeń psychicznych. Ruchy pląsawicze są mniej gwałtowne niż w pląsawicy zwykłej, czyli pląsawicy reumatycznej. Zwykle też częściej niż tam dotyczą również tułowia. Na początku jest to drżenie rąk i nóg, niepokój ruchowy, w późniejszej fazie choroby są to niekontrolowane ruchy głowy, szyi i kończyn.
• U chorych pojawiają się trudności w wykonaniu niektórych czynności, np. prowadzenie pojazdów, zmienia się charakter pisma.
• Następuje też utrata masy ciała.
• Objawy emocjonalne: depresja, drażliwość, skłonność do natręctw.
• Dochodzi również do zmian psychicznych polegających na zmianie osobowości, zachowania, osłabieniu pamięci i sprawności umysłowej.
• Zmiany te z czasem stają się tak ciężkie, że pacjenci wymagają stałej opieki.
• Chorzy mają kłopoty z chodzeniem, mówieniem, połykaniem. Często przypominają osobę będącą pod wpływem alkoholu.
• Śmierć pacjentów następuje najczęściej w wyniku powikłań (zachłyśnięcie, infekcje, niewydolność serca).
• W przypadku dzieci objawy choroby występują w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Występuje usztywnienie, problemy z uczeniem się, drgawki, napady padaczkowe.
• U dzieci głównym objawem jest sztywność pozapiramidowa, otępienie.
• Inny przebieg choroby niż u dorosłych jest przyczyną kłopotów z postawieniem diagnozy.

Choroba Huntingtona - rozpoznanie

Na ogół rozpoznanie choroby nie sprawia większych trudności, bo w odróżnieniu od pląsawicy zwykłej ma ona postępujący charakter oraz pojawiają się objawy i zmiany psychiczne. Z kolei w chorobie Alzheimera nie obserwuje się ruchów pląsawiczych. Badania laboratoryjne moczu, krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego nie wykazują zmian, natomiast w elektroencefalogramie stwierdza się zmiany. Pneumoencefalogram wykazuje charakterystyczne motylkowate rozszerzenie komór bocznych jako rezultat zaniku podkorowego.

Choroba Huntingtona - leczenie

We wczesnym okresie choroby można złagodzić ruchy mimowolne, jednak leczenie tej choroby jest trudne i mało skuteczne. Leki mogą tylko łagodzić niektóre objawy choroby (depresja) mają one jednak dużo działań ubocznych. Pomocna może być rehabilitacja fizyczno-ruchowa i pomoc logopedy i dietetyka (ze względu na duży ubytek masy ciała). Na całym świecie naukowcy wciąż poszukują leków skutecznych w zapobieganiu tej chorobie. Od 1993 roku wykonywane są testy genetyczne, pozwalające stwierdzić, czy jesteśmy obciążeni.

Komentarze: