Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Tak wiele jest na świecie chorób, że nie jesteśmy nawet w stanie ich wymienić, czy podzielić na poszczególne kategorie. Jedne choroby zagrażają naszemu życiu, inne są uciążliwe, jeszcze inne wstydliwe, a są również i takie, które występują, ale nic konkretnego sobą nie niosą.

Z pewnością uwagę powinno się zwrócić na chorobę kesonową, która nie do końca każdemu jest znana, ale która z pewnością na zainteresowanie zasługuje. Inaczej nazywana jest chorobą dekompresyjną, DCS. Jest to zespół objawów, który dotyka osobę narażoną na bardzo szybkie zmniejszenie ciśnienia zewnętrznego.

Choroba kesonowa - przyczyny

Mamy z nią do czynienia tylko w określonych przypadkach. Nie jest to tak, jak w przypadku wielu chorób, że trafia na daną osobę, niszcząc jej życie. Zazwyczaj mają z nią do czynienia osoby takie jak nurek, który zbyt szybko wydostaje się na powierzchnię bez zastosowania odpowiedniej prędkości i przystanków dekompresyjnych, czy też człowiek w samolocie, w którym po wystartowaniu obniża się ciśnienie. Jeszcze jednym przypadkiem jest robotnik, który opuszcza keson lub kopalnię, do którego wypompowywane było wcześniej powietrze w celu pozbycia się wody.

Działa to wszystko na takiej zasadzie, że zmniejsza się ciśnienie otoczenia, a to powoduje powstawanie pęcherzyków gazu obojętnego. W tkankach i płynach ustrojowych organizmu. Jest to zazwyczaj azot. Zgodnie z prawem Henry’ego, jeśli ciśnienie gazu nad lustrem płynu zostaje zmniejszone, wówczas ilość gazu rozpuszczonego w płynie również ulega zmniejszeniu. Ze takim zjawiskiem mamy do czynienia na co dzień. Otwieramy butelkę z gazowanym napojem. Gdy ona się otwiera, wówczas słychać ulatniający się gaz i widać tworzące się na powierzchni pęcherzyki dwutlenku węgla. Spowodowane jest to właśnie zjawiskiem dekompresji. Nagle zmniejsza się ciśnienia jakie panuje w butelce, dostosowuje się do wielkości ciśnienia atmosferycznego.

Choroba kesonowa - objawy

Jakie są objawy choroby dekompresyjnej? Kiedy można rozpoznać, że dana osoba właśnie czegoś takiego doświadczyła?

Podstawowymi objawami w takiej sytuacji bez wątpienia są bóle mięśniowe w kończynach, które mogą niejako być pierwszym zwiastunem tejże choroby. Może pojawić się również bardzo silny ból głowy, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Oczywiście mogą również towarzyszyć tej chorobie takie objawy jak: drgawki, splątanie, a nawet śpiączka. To wszystko spowodowane jest bowiem zatorem gazowym tętnic, uwalnianiem się gazu w tętnicach, czy też obrzękiem mózgu. Oczywiście stopień nasilenia może być różny i tym samym również i objawy mogą być różne. Tak samo jest w przypadku drętwienia. Może bowiem pojawić się łagodne osłabienie kończyn, ich drętwienie, a nawet niedowład.

U takich osób pojawi się również napad duszności z kaszlem, spowodowany pojawieniem się gazu w żyłach płucnych, co z kolei powoduje uwalnianie substancji o działaniu naczynioruchowym wyzwalającym kaszel. Ból w klatce piersiowej może być lekki, ale w miarę postępu czasu, nasila się tak bardzo, że osoba czuje, jak gdyby klatka piersiowa miała jej zaraz pęknąć. Innymi, bardziej ogólnymi objawami będą na pewno znużenie, świąd skóry, wysypka, bóle brzucha, czy też pęcherzyki na skórze.

Choroba kesonowa - leczenie

Jeżeli chodzi o leczenie choroby kesonowej, należy przede wszystkim zastosować leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej. Jeżeli zaś chodzi o martwicę kości, wówczas stosuje się leczenie ortopedyczne, polegające na nawierceniu kanałów przy nasadzie kości, co powoduje, że gaz wydostaje się z tkanek miękkich, a to ułatwia z pewnością ożywienie tkanek obumarłych.

Komentarze: