Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Po raz pierwszy chorobę tę opisał w 1817 roku angielski lekarz, lord James Parkinson. Nazwano ją od jego imienia. Choć od wykrycia choroby minęło już prawie 200 lat, wciąż nieznana jest do końca jej przyczyna. Są jednak pewne czynniki, które mogą tę chorobę powodować. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się w wieku 50-60 lat, ale zapadają na nią nawet ludzie około trzydziestki. Choroba Parkinsona rozwija się powoli i niepostrzeżenie.

Mechanizm powstawania choroby Parkinsona

W chorobie Parkinsona zbyt szybko następuje ubytek dopaminy. Dopamina to jeden z głównych neuroprzekaźników gwarantujących sprawny obieg informacji między komórkami i sprawność ruchów. U chorych na tę chorobę w istocie czarnej mózgu zaczynają umierać wytwarzające ją neurony. Dopamina odpowiedzialna jest też za poruszanie się. Gdy jej produkcja spadnie do 20 % uruchamiane zostają łańcuchy wadliwych sygnałów, które prowadzą do pojawienia się sztywności, drżenia i wzmożenia napięcia mięśni.

Choroba Parkinsona - objawy

• Choroba zaczyna się spowolnieniem, uczuciem sztywnienia i bólem mięśniowym. Chory rzadko mruga, chodzi drobnymi kroczkami.
• Głównymi objawami są drżenie i sztywność.
• Chorzy mają łojotokową twarz i obficie się ślinią.
• Pacjenci mają trudność w rozpoczęciu ruchu, którego z kolei nie mogą potem zahamować.
• Charakterystyczna sztywność mięśniowa dotyczy głównie mięśni kończyn i tułowia. We wczesnym okresie wykrywa się ją podczas biernego zginania i prostowania kończyn. Ruchy te odbywają się jakby zrywami.
• Pojawiają się bóle i drżenie kończyn, zwłaszcza w czasie spoczynku oraz kłopoty z mówieniem, a nawet połykaniem.
• W przeciwieństwie do choroby Alzheimera chory ma sprawny umysł.
• Przebieg choroby na ogół postępuje, prowadząc w ciągu 10-15 lat do inwalidztwa.

Choroba Parkinsona - przyczyny

• Mutacje paru genów, w tym GIGYF2. Brak jednak dowodów na rodzinne występowanie choroby.
• Wpływ na zachorowanie może mieć zatrute środowisko, bo objawy przypominające Parkinsona pojawiają się przy uszkodzeniu mózgu czadem, rtęcią czy metanolem.
• Nie wyklucza się też wpływu poziomu insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF) w organizmie.
• Używanie niektórych leków.

Choroba parkinsona - diagnoza

Diagnoza jest trudna. Pierwsze objawy choroby: mniejsza sprawność, niezgrabne ruchy czy garbienie się można uznać za objawy reumatyzmu lub starości. Dlatego najpierw trzeba wykluczyć choroby przypominające parkinsonizm. Obumierania komórek mózgowych nie można wykryć podczas badania USG, zdjęcia RTG, rezonansu magnetycznego, EEG ani tomografią komputerową. Również badanie moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego i analiza krwi nie wykażą tej choroby.

Choroba Parkinsona - leczenie

Uzupełnienie brakującej dopaminy jest niemożliwe ze względu na barierę "krew-mózg". Dlatego stosuje się lewodopę. Jest to surowiec, z którego powstaje dopamina. Większość pacjentów nią leczona może prawie normalnie funkcjonować. Jednak po 5 latach jej stosowania pojawiają się objawy uboczne. Poprawa trwa coraz krócej, lub wcale nie następuje. Mogą pojawić się bolesne kurcze mięśni i konwulsje. Wtedy podaje się choremu kombinacje kilku leków. Podaje się też preparaty hamujące rozkład dopaminy i zwiększające jej stężenie w mózgu. Wciąż trwa poszukiwanie nowych leków. Czasem jedynym wyjściem jest operacja. By opóźnić postęp choroby i złagodzić skutki wskazane jest podjęcie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Mieszkanie należy przystosować do samodzielnego funkcjonowania chorego w domu (np. uchwyty ułatwiające siadanie i wstawanie, usunąć rzeczy, o które chory łatwo może się potknąć).

Komentarze: