Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroba Scheuermanna to inaczej młodzieńcza kifoza, czyli skrzywienie kręgosłupa do przodu. Najczęściej choroba ta zaczyna się w 10 roku życia i dotyka w równym stopniu dziewczęta i chłopców. Są 3 rodzaje tej choroby: postać piersiowa, rzadziej spotykana jest postać piersiowo-lędźwiowa i lędźwiowa. Choroba może trwać 2-3 lata a nawet dłużej.

Choroba Scheuermanna - przyczyny
• Choroba może być dziedziczna.
• W okresie wzmożonego wzrostu dochodzi do zaburzeń kostnienia nasad trzonów kręgowych.
• Mała wytrzymałość na obciążenie kręgosłupa.
• Słabe mięśnie tułowia (grzbietu i brzucha).

Choroba Scheuermanna - objawy
- Zmęczenie.
- Pogarszanie się postawy.
- Ból w okolicy kręgosłupa - spowodowany przeciążeniem mięśni.
- Pochylanie się do przodu w wyniku czego powstają tzw. okrągłe plecy.
- Barki są wysunięte do przodu.
- Zwiększa się lordoza szyjna i lędźwiowa.
- W stawach biodrowych mogą powstawać przykurcze.
- Zmniejsza się ruchomość kręgosłupa.
- Jeśli zmiany dotyczą odcinka piersiowo-lędźwiowego lub lędźwiowego może dojść do zbytniego wyrównania krzywizny lędźwiowej (tzw. płaskie plecy).
- Uwidaczniają się wyrostki kolczyste.
- Włóknieją krążki międzykręgowe, co powoduje zmniejszenie ruchomości.
- Ból najczęściej zwiększa się podczas pracy w pozycji pochylonej, stojącej lub siedzącej. Dolegliwości ustępują podczas leżenia.
- Wraz z rozwojem choroby może też pojawić się ból wywołany obciążeniami statyczno-dynamicznymi. Jest to związane z hiperlordozą lędźwiową. Ból może się też pojawić w wyniku zmniejszenia lordozy lędźwiowej, jeśli zmiany zaszły w odcinku lędźwiowym. Boczne skrzywienia kręgosłupa nie wywołują takich reakcji.

Choroba Scheuermanna - rozpoznanie

Badaniem radiologicznym na zdjęciach bocznych można stwierdzić początkowo tylko niewielkie sklinowacenie kręgów. W późniejszym okresie widoczna jest nieregularność, a nawet fragmentacja nasad trzonów kręgowych. Dotyczy to szczególnie ich przednich części. Tylna krawędź trzonów jest wyższa niż przednia. Zwiększają się wymiary podłużne kręgu, a ich wysokość ulega zmniejszeniu. Zwężeniu ulegają też przestrzenie międzytrzonowe. Jest to wynik zmian degeneracyjnych. W trzonach kręgowych można też stwierdzić guzki Schmorla. U dorosłych zaburzenia w nasadach trzonów mogą się całkowicie wyrównać. Mogą też zaniknąć mniejsze guzki Schmorla. Utrzymuje się jednak sklinowacenie trzonów i zbytnie wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Widoczne są również zmiany wtórne zniekształcenia stawów międzykręgowych. W rozpoznaniu choroby trzeba wykluczyć zmiany urazowe: gruźlicę kręgosłupa czy też chorobę Bechterewa. W urazach kręgosłupa dotknięty chorobą jest bowiem tylko jeden krąg i tylko w miejscu złamania może dojść do zagięcia osi. Natomiast choroba Bechterewa dotyka chorych po zakończeniu wzrostu i obejmuje głównie stawy kręgosłupa. W gruźlicy dochodzi do odwapnienia i ubytków kostnych.

Choroba Scheuermanna - leczenie

Ważna jest właściwa diagnoza i szybkie podjęcie leczenia. Polega ono na:
- odciążaniu kręgosłupa w spoczynku i w czasie pracy,
- okresowym badaniu do czasu zakończenia wzrostu,
- stosowaniu ćwiczeń oddechowych i rozluźniających oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie,
- przestrzeganiu odpowiedniej diety,
- leczeniu klimatycznym,
- by zapobiec pogłębianiu się zniekształceń i powiększaniu kifozy piersiowej należy utrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji,
- czasem trzeba zastosować gorset ortopedyczny, ma on działanie korekcyjne i przeciwbólowe,
- może też zachodzić potrzeba zastosowania gipsowego łóżka, by unieruchomić chorego na kilka tygodni lub nawet miesięcy (metoda ta jest stosowana rzadko, w najcięższych przypadkach).

Komentarze:
Anika 2012-04-14 23:05:14

Odpowiedniej diety, czyli jakiej?

Caroline 2012-09-21 00:04:12

Chyba to mam i jestem trochę przerażona...

jani45 2013-11-11 15:28:28

to pieknie opisujecie ale mam 45 lat i potforny bol krzyza ani sie zgjac ani stac ani dlugo hodzic ico mam zrobic co z pracam choroba mlodziencza a co teras zemnam nic niepomaga jusz od 30 miesiecy chodze z bolem do pracy bo trzeba zyc wogole to jest morzliwosc otrzymania jakejs renty

Ania 27 2013-12-15 02:31:12

mam 27lat od 3lat problemy.dopiero teraz lekarz stwierdził ta chorobę.jak z tym żyć.dusi mnie to itp:(

mari 2014-02-04 21:44:02

ja mam 19 lat a lekarz wykrył w wieku 18 troche późno trzeba ją już leczyć ćwiczeniami od wieku 12-17 ;/ bo wtedy kończy się kostnienie

Monia 2014-04-03 19:15:22

Mam 18lat i po 5-ciu latach zrobiono mi badania i wyszło,że mam Chorobę Scheuermanna,przez ten czas byłam leczona kroplówkami. Co mam teraz zrobić?

wanda 2016-02-10 19:13:34

mam tam chorobe i jak dalej zyc jak jest zawansowana

Piotr 2016-10-05 19:41:24

Mam tez ta chorobe lecz mieszkam w Angli i tu jest proste i latwe leczenie oraz lepsza pomoc medyczna nisz w zasranej Polsce .A tak po zatym to nie pracuje bo Lekarze mi zabraniaja i jedyna pozycja nie opciarzajaca kregoslupa to jest pozycja lezaca o co do pracy to moge podjac prace ale taka ktura nie opciaza kregoslupa ale chyba takij nie ma na swiecie bo sami urzednicy o tym mowia i mimo to ze mam32lata to jestem na recie imam grupe inwalicka w Angli .