Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroba Wilsona - to schorzenie zwane inaczej zwyrodnieniem wątrobowo-soczewkowym. Dotyczy głównie ludzi młodych, zwłaszcza mężczyzn. Dziedziczy się ją w sposób recesywny. Dla pełnego ujawnienia się choroby konieczna jest obecność tej cechy u obojga rodziców. Polega na gromadzeniu w organizmie miedzi. Miedź jest nam potrzebna do życia. Ale gdy mamy jej w organizmie za dużo, wtedy nam to szkodzi. Może się to objawiać w różny sposób, w zależności od tego, które tkanki i narządy ciała są najsilniej zmienione przez złogi miedzi. Najczęściej miedź odkłada się w wątrobie i mózgu.

Choroba Wilsona - objawy

• Uszkodzenie wątroby przejawiające się m.in. zażółceniem skóry i oczu, czyli żółtaczką.
• Szybkie męczenie się.
• Utrata apetytu.
• Powiększenie obwodu brzucha z powodu gromadzenia się we wnętrzu płynu.
• Gorączka (w przypadku brzusznej postaci choroby).
• Charakterystyczny, zielonobrązowy pierścień złogów miedzi widoczny wokół tęczówki i rogówki oczu.
• Ograniczenie ruchów gałek ocznych, zwłaszcza przy patrzeniu ku górze.
• Zaburzenia neurologiczne, podobne do zaburzeń występujących w chorobie Parkinsona lub stwardnieniu rozsianym. Są to drżenia jednej lub obu kończyn górnych, czasami mięśni głowy. W późniejszym okresie choroby dochodzi do zmiany wyglądu twarzy (sztywność mięśni mimicznych, "sztuczny uśmiech").
• Marskość wątroby (u osób dorosłych przebiega łagodniej).

Choroba Wilsona - rozpoznanie

Choroba Wilsona przypomina inne schorzenia, wiele jej objawów zmienia się w czasie trwania choroby, co utrudnia postawienie rozpoznania. W odpowiedniej diagnozie mogą pomóc:
• badania krwi i moczu - należy określić poziom ceruloplazminy, czyli białka transportującego miedź we krwi,
• tomografia lub rezonans magnetyczny mózgu,
• badania okulistyczne,
• testy genetyczne,
• biopsja wątroby.

Wczesne rozpoznanie i leczenie pozwala na kontrolowanie choroby i umożliwia pacjentom przeżycie wielu lat w dobrej formie.

Czym grozi późne rozpoznanie choroby ?

Nierozpoznana w porę choroba może doprowadzić do:
- marskości i niewydolności wątroby,
- niekiedy nawet do raka tego narządu,
- uszkodzenia nerki, prowadzące do kamicy i wydalania nadmiernej ilości aminowkasów z moczem,
- jeśli choroba trwa długo, nawet podjęcie leczenia może nie zlikwidować wszystkich problemów neurologicznych.

Choroba Wilsona - dieta

Należy unikać pokarmów bogatych w miedź, takich jak m.in. wątróbka, owoce morza, grzyby, suszone owoce, orzechy, czekolada, groch, fasola, awokado, otręby. Jeśli spożywamy te produkty to najlepiej w połączeniu z białkiem mleka lub jaj. Należy sprawdzić, czy woda, którą piją chorzy nie jest dostarczana miedzianymi rurami. Nie przygotowywać jedzenia w miedzianych naczyniach.

Choroba Wilsona - leczenie

Ma na celu zwiększenie wydalania miedzi z ustroju oraz zmniejszenie jej wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Większość leków usuwa miedź z narządów, ale przejściowo podnosi jej poziom we krwi, co może zaostrzać objawy ze strony układu nerwowego. Ważne jest jednak nieprzerwane leczenie, gdyż tylko tak można utrzymać odpowiednio niski poziom miedzi w organizmie. Najczęściej stosowanym lekiem jest penicylamina - lek wiążący miedź we krwi i usuwający ją z moczem. Innym lekiem są sole cynku, które sprawiają, że miedź wiąże się w przewodzie pokarmowym z innym białkiem - metalotioneiną, i nie może być wchłonięta do krwi. Dostępne są również trientyna i tetratiomolibdat, które usuwają miedź z organizmu i mają niższe ryzyko pogorszenia stanu neurologicznego pacjenta. W ostateczności przeprowadza się leczenie operacyjne, czyli przeszczep wątroby - dotyczy to przypadków, gdy choroba wykryta została zbyt późno.

Komentarze: