Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Choroby cywilizacyjne

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Współczesne warunki cywilizacyjne - zanieczyszczenie atmosfery, degradacja środowiska przyrodniczego, zaniedbania dietetyczne, zwiększona pobudliwość, niedostosowanie do sytuacji wywołujących stresy - stwarzają ułatwienia dla zapadalności na choroby serca i układu krążenia, które określamy wspólnym mianem - choroby cywilizacyjne.

Choroby cywilizacyjne to między innymi:

Angina pectoris (dusznica bolesna) z napadowymi bólami w klatce piersiowej, spowodowanymi zmniejszeniem dopływu tlenu do mięśnia sercowego.

Choroba wieńcowa, czyli uszkodzenie serca spowodowane zwężeniem lub zatkaniem naczyń wieńcowych.

Zawał serca to martwica tkanki powstająca w następstwie odcięcia dopływu krwi na skutek zamknięcia światła tętnicy. Przyczyną zawału jest najczęściej zator lub zakrzep.

Miażdżyca naczyń krwionośnych to choroba spowodowana odkładaniem się w ścianach naczyń tętniczych złogów cholesterolu. Powoduje to usztywnianie ściany naczyń, które coraz bardziej się zwężają aż do całkowitego zamknięcia. W efekcie następuje zmniejszenie dopływu krwi w tętnicach, co z kolei prowadzi do niedokrwienia obszaru przez nie unaczynionego.

Przyczyny miażdżycy:

• wysoki poziom cholesterolu (powyżej 200 mg/dl),
• nadciśnienie tętnicze,
• wysoki poziom cukru we krwi (ponad 100 mg/dl na czczo),
• podwyższone stężenie tzw. markerów ryzyka zawałowego (homocysteina, CRP, fibrynogen, lipoproteina A) we krwi,
• palenie papierosów,
• depresja,
• stres,
• otyłość,
• brak aktywności fizycznej,
• nadużywanie alkoholu,
• skłonności rodzinne (dziedziczność) do chorób serca.

Zaćma. Trzy główne czynniki ryzyka ślepoty w następstwie zaćmy to wiek, palenie tytoniu i ekspozycja na promienie ultrafioletowe. Z nich najważniejszy jest ten ostatni czynnik. Zmiany klimatyczne pociągną za sobą zwiększenie poziomu promieniowania UV, a tym samym ryzyko zaćmy.

Osteoporoza. Zyskała miano choroby cywilizacyjnej - podobnie jak miażdżyca i cukrzyca. To znaczy, że występuje coraz częściej i że jej główną przyczyną jest coraz powszechniejszy obecnie niezdrowy tryb życia, charakterystyczny dla społeczeństw, państw uprzemysłowionych. Osteoporozę ma około 75 mln ludzi na świecie ! Zwana jest cichym złodziejem kości, występuje u co trzeciej kobiety po 50 roku życia. Czynnikami sprzyjającymi jest stres, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia.

Zła jakość powietrza, spowodowana wzmożoną emisją spalin, zanieczyszczeń i innych związków są szczególnie groźne dla zdrowia. Powodują przedwczesną śmierć setek tysięcy osób. Dwutlenek siarki zwiększa podatność na choroby nowotworowe i schorzenia dróg oddechowych. Tlenki azotu odpowiadają za zaburzenia krążenia, podwyższone ciśnienie krwi, mniejszą wydolność oddechową. Metale ciężkie - kadm i ołów - szkodzą wątrobie, nerkom i kościom. Ozon troposferczyny, powodujący smog, drażni oczy i system oddechowy. Promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne, a przez to szkodliwe, głównie dla skóry. Jest przyczyną groźnego nowotworu skóry, czerniaka.

Żyjemy w warunkach zachwianej równowagi. Zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby fatalnie odbijają się na zdrowiu kolejnych pokoleń. Nałogowy palacz, człowiek uzależniony od nikotyny, dodatkowo pogarsza sytuację swoją i otoczenia.

Dym tytoniowy szkodzi zarówno palaczowi jak i osobom niepalącym narażając ich na choroby:

• rak płuc (aż 87% umierających na tę chorobę stanowią palacze),
• choroby serca (u nałogowców pojawiają się o 70% częściej),
• rak piersi (kobiety wypalające 40 papierosów dziennie są prawie dwukrotnie bardziej narażone na zgon z tego powodu),
• astma (ma szczególnie ciężki przebieg u dzieci narażonych na bierne palenie),
• upośledzenie słuchu (palące matki częściej rodzą niedosłyszące dzieci),
• przewlekła obturacyjna choroba płuc - na chorobę tę szczególnie narażeni są nałogowi palacze oraz osoby narażone na zapylenie, kurz i źle wentylowane środowisko, np. klimatyzacja. Ulgę może przynieść rehabilitacja, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, odpowiednia dieta.

Komentarze: