Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Czerniak jest  nowotworem  złośliwym skóry, który charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na jego leczenie. Prawie 100 % wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami. Liczba zachorowalności na czerniaka z roku na rok niestety zwiększa się. Powodem jest zbyt nadmierne opalanie swojego ciała i wystawianie na szkodliwe promieniowanie UV. Obok nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, szczególnie niebezpieczne może być  korzystanie z solarium. Do stwierdzenia, czy dane znamię jest czerniakiem, potrzebne są specjalistyczne badania dermatologiczne. Jeżeli tylko zobaczymy jakieś niepokojące zmiany na skórze, ważne jest by jak najszybciej udać się do specjalisty, w tym przypadku lekarza dermatologa. U kobiet czerniak występuje zazwyczaj na twarzy, rzadziej na kończynach dolnych. U mężczyzn zaś pojawia się on na tułowiu.

Czerniak - diagnoza i leczenie

Do postawienia diagnozy i stwierdzenia iż zmiany na skórze to czerniak, potrzebne są specjalistyczne badania. Czy zabarwienia na naszej skórze są poważne i związane ze mianami nowotworowymi może stwierdzić tylko lekarz specjalista. W przypadku wątpliwości zawsze lepiej jest zasięgnąć profesjonalnej porady dermatologa lub opinii onkologa. Profilaktyczne usuwanie powinno być przeprowadzone jak najszybciej. Znamiona wrodzone niewielkie mogą być usuwane chirurgicznie i bardzo szybko bez powikłań. Usuwanie dużych znamion często wymaga skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, a w trudniejszych przypadkach nawet powiązanych z przeszczepami skóry. Znamiona te występują na skórze całego ciała, najniebezpieczniejsze są te umiejscowione na skórze odsłoniętej np. ramionach, karku i skórze owłosionej głowy. Chorzy powinni unikać słońca, muszą też poddawać się co jakiś czas dermatologicznym kontrolom lekarskim Na czerniaka można zachorować w każdym wieku, jednak częstość zachorowalności zwiększa się głównie po 30 roku życia u kobiet i po 40 roku życia u mężczyzn. Cechuje go także wysoka śmiertelność. Nie jest uważany za nowotwór, który może być dziedziczony. Jeśli nowotwór jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. W Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane.

Czerniak - objawy

Objawy mogące świadczyć o czerniaku to m.in. :
- pojawienie się nowej zmiany na niezmienionej dotąd skórze,
- zmiana kształtu, koloru i wielkości znamienia,
- zaczerwienienie wokół zmiany,
- nagłe odbarwienie znamienia,
- sączenie lub krwawienie ze znamienia,
- wypadanie włosów ( jeśli znamię było owłosione),
- objawy subiektywne np. swędzenie, zmiana czucia w obrębie znamienia,
- pojawienie się satelitarnych guzków w okolicy znamienia,
- powiększenie się węzłów chłonnych.

Czerniak - rodzaje

Obecnie stosuje się następującą klasyfikację czerniaków:
• czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych umiejscowiony na kończynach,
• czerniak szerzący się powierzchownie,
• czerniak guzkowy,
• postać bez barwnikowa,
• czerniak pochwy i sromu,
• czerniak błon śluzowych,
• czerniak amelanotyczny,
• czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej.

Czerniak - profilaktyka

Ze względu na ograniczone metody leczenia i wyjątkową złośliwość tego nowotworu największą rolę w walce z nim odgrywa profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby. Zmiany rozpoznane wcześniej i usunięte całkowicie, nierzadko udaje się wyleczyć. Często jednak występują nawroty i przerzuty, nawet po wielu latach od pozornego wyleczenia. W profilaktyce czerniaka, niemałą rolę odgrywa rozsądne korzystanie ze słońca.

Czerniak - czynniki ryzyka

Osoby nie obarczone czynnikami ryzyka, także powinny zachować umiar w opalaniu i zawsze stosować kremy do opalania z wysokimi filtrami, dostosowane do typu skóry. Pamiętajmy, że w skórze niezmienionej również znajdują się komórki mogące stanowić punkt rozwoju czerniaka. Nie zapominajmy też o szybszym starzeniu się skóry i częstszym występowaniu mniej złośliwych nowotworów skóry pod wpływem przewlekłego i nadmiernego opalania się.

Czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka:
- promieniowanie ultrafioletowe,
- znamiona ,kolor skóry, włosów, oczu,
- czynniki genetyczne,
- przemiany hormonalne.

Komentarze: