Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Czym jest daltonizm? To choroba uniemożliwiająca właściwe rozpoznawanie barw. Nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska angielskiego chemika J. Daltona, który jako pierwszy ja zdefiniował i opisał na własnym przykładzie w 1794 roku. Często ma ona podłoże genetyczne ale i można ja nabyć w wyniku uszkodzenia siatkówki lub dróg wzrokowych, a także w wyniku stosowania niektórych leków. Wrodzony daltonizm czyli zaburzenia w widzeniu - rozpoznawaniu barwy czerwonej (protanopia), (zielonej – deuteranopia), żółto-niebieskiej (tritanopia), czerwono-zielonej (daltonizm).

Zaburzenia w rozpoznawaniu barw głównie dotyczą mężczyzn. Dotkniętych tych schorzeniem jest około 15 % mężczyzn i tylko od 0,5 do 1% kobiet.
Najcięższą z form daltonizmu jest monochromatyzm. Osoby cierpiące na monochromatyzm nie mogą rozróżniać barw ale ich widzenie jest w miarę normalne. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku achromatopsji. W tym przypadku chorzy poza brakiem możliwości rozpoznawania barw mają trudności w w widzeniu przy normalny świetle.

Obecnie medycyna - choć stoi na coraz to wyższym poziomie - nie wiele jest w stanie pomóc chorym dotkniętym tą chorobą. Daltonizm przez długi czas uważany był za chorobę nieuleczalną. Obecnie istnieje trzy sposoby leczenia daltonizmu i są nimi: stosowanie soczewek kontaktowych Colorlite, stosowanie terapii chromagenowej i terapii genowej. W przypadku stosowania soczewek kontaktowych które przy pomocy specjalnej warstwy zmieniają spektrum przechodzącego przez nie światła. W terapii chromogenowej stosuje się inny rodzaj soczewek . W tym konkretnym przypadku leczenie polega na zmianie natężenia koloru odbieranego światła przez oko nie dominujące. W wyniku czego mózg zmuszony zostaje do rozróżniania kolorów , które do tej pory wyglądały dla niego tak samo. Największe nadzieje pokładane są w terapii genowej. Naukowcom z jej użyciem udało się wyleczyć dwie małpy chorujące na daltonizm.

Jak na ironię losu natura uczyniła z daltonistów ludzi wyjątkowych. Daltoniści posiadają bowiem talenty nieosiągalne dla osób zdrowych normalnie widzących. Potrafią oni bardzo trafnie analizować czarno - białe zdjęcia lotnicze. Dodatkowo kobiety będące nosicielkami uszkodzonych genów maja zdecydowanie większą wrażliwość na kolory niż reszta ludzkiej populacji.

Daltonizm może przysporzyć nam nieco problemów, jeśli będziemy się starać o prawo jazdy. Każdy kandydat na kierowcę musi przejść badania okulistyczne podczas których sprawdzane jest widzenie barw. Brak widzenia barw daltonizm nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy w ramach kat. A oraz B. Niestety osoby starające się o uzyskanie uprawnień kierowcy zawodowego takiegoż pozwolenia nie otrzymają.

Komentarze: