Domowe przedszkole

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Domowe przedszkole powstało dość niedawno, oferując maluchom jak i ich małym pociechom, nową formę opieki i edukacji. Przydomowe przedszkola, to niewielkie placówki opiekuńczo-edukacyjne, pełniące tę samą rolę co przedszkola państwowe, lecz ich założycielem są osoby prywatne. Często bywają ostatnią deską ratunku dla dzieci, których rodzice za późno zapisali je do publicznej placówki i z tego powodu zabrakło dla nich miejsc. Rozwiązują również problem tych rodziców, którzy nie są zainteresowani oddaniem dzieci do dużych grup przedszkolnych.

Czym się różni domowe przedszkole od przedszkola publicznego?
Domowe przedszkole, jak sama nazwa wskazuje jest zakładane w prywatnym domu. To właśnie dzięki temu dzieci nie odczuwają tak bardzo, że rodzice oddają je gdzieś na czas pracy, nie czują klimatu chłodnego korytarza, oraz dużej gromady dzieci płaczących za rodzicami.

Domowe przedszkole jest zupełnie inne. Dzieci czują się jakby szły odwiedzić ulubiona ciocię, do której przychodzą różne dzieci. Cenią sobie przytulność, małą liczbę dzieci z którymi trzeba dzielić się zabawkami, małe i dostępne pomieszczenia oraz ciocię, która dla każdego z dzieci ma czas i poświęca uwagę. Z tego względu iż domowe przedszkole liczy małe grupy dzieci, edukacja przebiega znacznie szybciej, dokładniej i bardziej zindywidualizowanie. Ciocia prowadząca zajęcia dobrze zna każde dziecko z osobna i poświęca mu odpowiednią ilość czasu. Zwraca uwagę na każdego dziecka problemy, potrzeby i pomaga nadgonić braki w stosunku do innych rówieśników. Dziecko dzięki temu czuje się pewne, ważne i docenione.

Domowe przedszkole dostosowuje godziny otwarcia do potrzeb rodziców. Nie jest czynne od do, a otwarte dla swych pociech w każdy dzień i o praktycznie każdej porze. Maluch nie musi stawiać się o danej godzinie, a dołączyć do dzieci, gdy jest to konieczne, bo rodzice mają ważne spotkanie. Dzięki temu rodzice mogą dopasować przedszkolny grafik do codziennego planu dnia swoich zajęć. Bardzo często domowe przedszkola mają bogatszą ofertę edukacyjną niż państwowe placówki. Jednak jednym z warunków jej prowadzenia jest posiadanie lub zatrudnienie osoby posiadającej kwalifikacje do nauczania przedszkolnego.

W takim domowym przedszkolu dzieci uczą się języków obcych, zajęć muzycznych, zajęć teatralnych, nauki tańca i wielu innych zajęć artystycznych, w zależności od osoby prowadzącej. Jak wygląda dzień w domowym przedszkolu? Zupełnie podobnie jak w placówkach państwowych. Plan dnia przewiduje czas na zabawę, wspólne posiłki, leżakowanie, zabawy na powietrzu, edukację itp. Rodzic w każdej chwili może odebrać swoją pociechę i posiada nieustanny kontakt z nauczycielem. Nauczyciel prowadzący małe przedszkole ma możliwość obserwacji dziecka i przedstawieniu różnego rodzaju porad, podpowiedzi i wskazówek pomagających w wychowaniu własnych dzieci.

Zalety domowego przedszkola w skrócie: • ciepła i przytulna atmosfera, • małe grupy dzieci, • kontakt z nauczycielami, • domowe posiłki, • możliwość dopasowania prywatnego planu dnia z grafikiem przedszkola, • poświęcenie każdemu dziecku odpowiedniej ilości czasu, • szybsza i dokładniejsza edukacja,

• pomoc dla rodziców w wychowaniu dzieci.

Domowe przedszkole – jak założyć? 1. Potrzebny będzie wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych (bezpłatnie w Urzędzie Miasta). Wpis do ewidencji trwa około 30 dni. 2. Należy również złożyć projekt organizacji wychowania przedszkolnego. 3. Opinie dotyczące bezpieczeństwa i higieny lokalu 4. Dokumenty poświadczające o dysponowanie odpowiednimi pomieszczeniami . 5. Dane do kwalifikacji pracowników pedagogicznych przewidzianych do zatrudnienia. 6. Aby założyć domowe przedszkole należy posiadać odpowiednie pomieszczenie zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki do nauki, zabawy i wychowania. Minimalna powierzchnia pomieszczenia dla np. 5 dzieci to 16m szerokości i 2,5m wysokości, oraz węzeł sanitarny. Straż pożarna oraz powiatowy inspektor sanitarny musi wyrazić pozytywną opinię o pomieszczeniu. 7. Zajęcia muszą być prowadzone minimum 3 godziny dziennie lub minimum 12 godzin tygodniowo. 8. Należy mieć uprawnienia pedagogiczne by prowadzić zajęcia i zajmować się dziećmi. 9. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kontaktów z dziećmi.

10. Budynek w którym zakładamy domowe przedszkole musi mieć instalację grzewczą.

Was this helpful?

0 / 0