Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Dysplazja stawu biodrowego

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

No cóż, choć trudno to sobie wyobrazić, dysplazja stawu biodrowego może dotyczyć już noworodka. Od samych narodzin dziecka, niezbędne są wszelkie kontrole i badania u specjalistów różnych dziedzin medycznych, również obowiązkowa jest wizyta i ortopedy, który zbada dokładnie biodra naszego malucha i wykluczy dysplazję stawu biodrowego. Dysplazja to określenie wszelkich nieprawidłowości anatomicznych będących w obrębie stawu biodrowego. Dysplazja może być wrodzona lub rozwinąć się w okresie noworodkowym. Dotyczy ona wszystkich elementów stawu biodrowego. Wada występuję najczęściej u dzieci z ciąży mnogiej. Dzieci, które urodziły się z ułożenia miednicowego, u ich rodziców lub rodzeństwa również wystąpiła taka wada.

Dysplazja stawu biodrowego - diagnostyka

Badanie w celu wykluczenia wady dysplazji stawu biodrowego, wykonuje się już w okresie noworodkowym. Na takie badanie należy się zgłosić w pierwszych miesiącach życia (najlepiej w drugim miesiącu życia dziecka). Badanie trwa bardzo krótko. Dziecko rozebrane z dolnych partii ciała umieszczane jest przez lekarza w specjalnie skonstruowanym przewijaku, który posiada dwie dodatkowe, podłużne poduszki, które umożliwią ułożenie dziecka na boku nie zagrażając jego zdrowiu. W takim ułożeniu lekarz wykonuje badanie USG, a także zaleca dalsze postępowanie oraz terminy kontroli. Badania należy wykonywać ( około 3 razy) do ukończenia 6 miesiąca życia dziecka, a więc na pierwsze badanie powinniśmy się stawić około 5 tygodnia życia dziecka. Warto dużo wcześniej zarejestrować się na badanie, gdyż często czas oczekiwania jest długi, co wpływa na niekorzyść dziecka. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie stawu, lekarz zazwyczaj zaleca odpowiednie leczenie oraz zwiększa częstotliwość kontroli.

Dysplazja stawu biodrowego - przyczyny

Przyczyną może być wada dziedziczna lub zaniedbanie przez rodziców w pierwszych miesiącach życia (brak badań kontrolnych w odpowiednim okresie życia).

Dysplazja stawu biodrowego - objawy

○ Niestabilność biodra.
○ Przeskakiwanie w stawie biodrowym podczas odwiedzania i przywiedzenia nóżek przez niemowlę.
○ Gdy kończy się okres noworodkowy, pojawiają się trudności w odchylaniu nóżek na boki.
○ Widoczne zmiany na badaniu USH w pierwszych miesiącach życia dziecka.
○ Zmiany wyczuwalne dla matki dziecka np. bardziej sprawna jedna z nóżek lub przeskakiwanie w biodrze.
○ Każdą z obaw należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Dysplazja stawu biodrowego - leczenie

Leczenie dysplazji jest zależne przede wszystkim od wieku w którym nastąpiło rozpoznanie, a także od rodzaju patologii stawu biodrowego. Im wcześniej rozpoznamy wadę i podejmiemy odpowiednie leczenie tym lepiej, a zmiany w stawie będą mniejsze, zaś uzyskanie prawidłowego ustawienia znacznie się zwiększy. By wyleczyć dysplazję należy odpowiednio ustawiać elementy stawu biodrowego , co odbywa się przy znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Następnie następuje unieruchomienie opatrunkiem gipsowym, noszonym przez około 6 do 12 tygodni. Jeśli leczenie nie przyniesie pożądanych efektów i wady są nadal wykrywalne, konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg operacyjny ma na celu odtworzenie prawidłowych anatomicznych warunków w stawie biodrowym. W zależności od stopnia zmian patologicznych w stawie, może być konieczne wykonanie kilku operacji na stawie biodrowym.

Komentarze: