Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Ekologia

Elektrownie gazowe należą do grupy elektrowni, które wykorzystują podczas swojego funkcjonowania wykorzystują paliwo w postaci gazu ziemnego.

Do podstawowych elementów elektrowni gazowej zaliczamy między innymi:
• Komorę spalania, która odpowiada za spalanie paliwa, dostarczane jest tam paliwo wraz ze sprężonym powietrzem.
• Turbina gazowa, do której transportowane są spaliny, które zostały rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury.
• Wytwornica pary, która jest wymiennikiem ciepła wytwarzająca parę, nie zawiera w sobie paleniska.
• Turbina parowa, która wykorzystuje energię cieplną pary wodnej, aby wytworzyć energię mechaniczną.
• Skraplacz, który zamienia parę wodną czyli gazowy stan, w wodę, czyli stan ciekły.
• Chłodnia wentylatorowa lub kominowa, służy ona do schładzania wody w przemyśle.
• Generator, który przetwarza energię mechaniczną, utworzoną z energii cieplnej na energię elektryczną.

Zalety oraz wady elektrowni gazowych

Elektrownie gazowe mają na pewno więcej zalet niż zwykłe elektrownie cieplne napędzane węglem brunatnym lub kamiennym. Przede wszystkim główną zaletą stosowania gazu jako paliwa w elektrowniach cieplnych jest to, że w trakcie procesu spalania nie powstaje tak duże szkodliwych związków chemicznych, ich emisja jest bardzo mocno ograniczona. Wykorzystywany w elektrowniach gaz jest taki sam jak ten, który każdy wykorzystuje w swoim domu chociażby do podgrzania wody na kuchence gazowej. Dlatego też dobrze wiadomym jest dla nas to, że w wyniku procesu wytwarzania energii w elektrowniach gazowych nie powstają szkodliwe związki takie jak tlenki siarki, a praktycznie o połowę zmniejszona jest ilość dwutlenku węgla oraz tlenków azotu, szkodliwych dla zdrowia człowieka przy dużych stężeniach.

Zaletami elektrowni gazowych jest także większa ekologiczność, ponieważ podczas całego procesu wytwarzania energii do środowiska nie jest emitowany popiół, sadza, chmury dymu czy też bardzo uciążliwy, nieprzyjemny dla człowieka zapach. Nie od parady mówi się, że aktualnie gaz ziemny, jest paliwem kopalnym, które uznawane jest za najczystsze paliwo kopalne używane przez człowieka. Elektrownie gazowe mają również tą przewagę nad innymi elektrowniami konwencjonalnymi, że można je o wiele taniej oraz o wiele szybciej wybudować, co przekładać się powinno na popularność tego typu elektrowni. Szybsza budowa elektrowni gazowej oraz mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię wynika chociażby z tego faktu, iż elektrownia gazowa nie wymaga, by budować specjalne zbiorniki na gaz, ponieważ gaz jest na bieżąco dostarczany przez zewnętrznego kontrahenta. Podobnie sprawa wygląda z wydzieleniem miejsca do opału czy też miejsca na przechowywanie odpadów stałych, których praktycznie elektrownia gazowa nie wytwarza podczas produkcji energii elektrycznej. W przybliżeniu budowa całej elektrowni od początku do momentu oddania jej do użytku trwa nawet dwa razy krócej niż budowa zwykłej elektrowni węglowej. Dzieje się tak ponieważ elektrownie gazowe są bardziej zaawansowane technologicznie, a także nie wymagają tyle miejsca co konwencjonalne elektrownie. Elektrownie gazowe cechują się także tym, iż o około dwadzieścia procent posiadają większą sprawność układu przetwarzania energii, czyli inaczej mówiąc, wymagają mniej nakładu energii i zużycia wody niż elektrownie konwencjonalne.

Do wad elektrowni gazowej na pewno trzeba zaliczyć sam fakt, iż wykorzystuje ona nieodnawialne paliwo kopalne, które niestety kiedyś się skończy i ludzkość będzie musiała zadbać o to by znaleźć nowe źródło energii elektrycznej, lepsze rozwiązanie wytwarzania prądu. Do wad trzeba także zaliczyć sam fakt, że cena gazu ziemnego na chwilę obecną nie jest niska, wręcz wysoka, co wiąże się bezpośrednio z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.
Elektrownie gazowe nie stwarzają praktycznie żadnego zagrożenia dla środowiska czy samego człowieka, oczywiście, wiadomo, że czasami może pójść coś nie tak w całym systemie i dojść do sytuacji, gdzie układ gazowy stanie się nieszczelny, jednak warto też pamiętać o tym, że elektrownie gazowe są zaawansowane technologicznie dlatego też wszelkie środki bezpieczeństwa podejmowane zawczasu są równie na wysokim poziomie jak cała elektrownia, więc nawet w przypadku jakiejś awarii nie powinniśmy się spodziewać katastrofalnych skutków, jak chociażby w przypadku elektrowni atomowych, gdzie zresztą wykorzystuje się radioaktywne substancje jak paliwo napędowe dla całego procesu wytwarzania energii.

Elektrownie gazowe w Polsce

W naszym kraju obecnie jest dziewięć elektrowni oraz elektrociepłowni gazowych, która mogą osiągać moc większą niż 10 Megawatów. Największą tego typu elektrownią jest Elektrownia Lublin-Wrotków, która może osiągnąć moc elektryczną równą 235 MW. Do 2015 roku zaplanowano ukończenie budowy największej elektrowni gazowej w naszym kraju, ma ona stanąć w Grudziądzu, a jej moc elektryczna będzie sięgała aż 860 Megawatów.

Komentarze:
Natalia 2013-12-07 19:53:35

bardzo przydatne :)

zxy 2014-11-14 09:31:03

za długie ;/

ooto 2014-11-17 07:47:10

Do zxy - to Ty masz za krótki mózg, a nie tekst za długi...

Bernasia :) 2014-11-21 14:27:32

bardzo fajne. Przydało mi się mega! dzięki ;))

cześć 2015-11-03 08:19:43

super :)

karolina 2015-12-03 20:28:19

Dzięki

ja 2017-01-01 18:08:39

dzięki , bo ciocia wikipedia tego nie ma :D

karolcia 2017-01-03 17:53:41

dziękuję bardzo dobrze opisane i ogólnie przydatne

Kuba 2017-05-21 20:20:12

Dolna połowa wad to zalety....

elsa 2017-11-16 18:26:26

spoko tekst mam nadzieje ze dostane szesc

andre 2018-02-24 13:08:35

W Paryzu widziałem budowę elektrowni gazowej na terenie fabryki papieru jej wielkość to moze50 metrow na 10 montowana była z kontenerow komin wyokosci może 10 metrowq. Inzynier budujący mowil ze para wykorzystana będzie w papierni a energia zasili miasto, buduja wiele małych elektrowni na terenie całej Francji. ZALETA prad wykorzystuje się w pobliżu jego produkcji nie ma strat energii w przesylanu.Amotryzacja w ciAGU 10lat.