Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Schizofrenia - objawy i leczenie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Schizofrenia inaczej określana jako choroba Bleulera. Jest to rodzaj jednej z najczęściej pojawiających się chorób psychicznych. Należy nadmienić, że blisko 50% chorych leczonych jest w szpitalach psychiatrycznych.

Schizofrenia - objawy

• Zaburzenia w sferze emocjonalno – motywacyjnej
• Zaburzenia w procesie myślenia czyli rozkojarzenie, zahamowanie, zatamowanie, myślenie paralogiczne;
• Zamknięcie w sobie – autyzm;
• Ograniczenie zainteresowań;
• Spadek aktywności.

Schizofrenia nieleczona lub zbyt późno bądź nieprawidłowo zdiagnozowana, może okazać się szalenie niebezpieczna. Nie tylko dla samego chorego ale także dla osób, które przebywają w jego najbliższym otoczeniu.

Schizofrenia - przyczyny

Mimo, iż psychiatria to nauka która wciąż posuwa się na przód, nadal nie znane są do końca przyczyny i uwarunkowania schizofrenii. Jest to choroba, która wciąż wymyka się rozumieniu psychiatrów. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pojawia się ona nagle i atakuje osoby w bardzo różnym wieku: w tym także dzieci.

Niektórzy lekarze jednak starają się wciąż zdefiniować czynniki, które mogą być prawdopodobną przyczyną choroby. Na tej podstawie przyczyny schizofrenii przypisywane są przede wszystkim uwarunkowaniom genetycznym. Według niektórych lekarzy zaś jako główną przyczynę schizofrenii należy uznać wyraźne zmiany w aktywności różnych regionów mózgu. Według lekarzy schizofrenia pojawia się w wyniku zaburzenia równowagi między neuroprzekaźnikami sygnałów w mózgu. Niektórzy lekarze twierdzą, że schizofrenia to objaw a nie choroba i kojarzą go ze źle zorganizowanym pobytem w szpitalu psychiatrycznym danej osoby.

Schizofrenia - rodzaje

Za trudnościami jednolitego określenia przyczyn schizofrenii stoi również fakt, jej sporego zróżnicowania. Schizofrenia dzieli się bowiem na następujące rodzaje czy typy:

• Postać prosta;
• Postać paranoidalna;
• Pseudonerwicowa;
• Schizoafektywna;
• Dziecięca.

Najczęściej diagnozowana oraz spotykana jest schizofrenia paranoidalna. Charakteryzuje się ona, obok podstawowych objawów, także pojawianiem się treści prześladowczej w myśleniu i działaniu. Stąd też bardzo często występują w tej odmianie schizofrenii omamy lub urojenia.

Schizofrenia najczęściej pojawia się już w wieku młodzieńczym (czasami nawet u dzieci przed 6-tym rokiem życia!). Proces schizofreniczny ciągnie się zazwyczaj przez całe życie. W trakcie jej trwania wymienia się następujące etapy:
• Schizofrenia reaktywna – pojawia się ona jako reakcja na ostre konflikty emocjonalne i jest przypisywana tak zwanej osobowości schizoidalnej;
• Schizofrenia procesualna – długotrwały i niekorzystny dla chorego przebieg choroby;
• Schizofrenia przewlekła – prowadzi ona do pojawienia się tak zwanego defektu schizofrenicznego.

Schizofrenia - leczenie

Leczenie schizofrenii może odbywać się zarówno w warunkach domowych jak i wymagać hospitalizacji. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju choroby oraz jej postępowaniu a także od jej zaawansowania w chwili wykrycia. Najważniejsze jednak by nigdy nie lekceważyć pierwszych symptomów choroby i jak najszybciej reagować na nie.

Komentarze:
antos iwona 2014-01-07 12:00:05

NIE MOGE OTRZYMAC PRACY ,DLATEGO ,ZE CIERPIE NA SCHIZOFRENIE