Gestoza

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ciąża w życiu każdej kobiety to wyjątkowy okres. Cieszymy się nią dopóki przebiega prawidłowo i nie występują żadne komplikacje. Zazwyczaj jeśli dochodzi do jakiś nieprzewidzianych objawów zaczynamy panikować z obawy o nasze maleństwo.

Gestoza jest rodzajem choroby występującej podczas ciąży. Nazywana jest potocznie zatruciem ciążowym. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze, po dwudziestym tygodniu. Cierpią na nią w większości młode kobiety, podczas swojej pierwszej ciąży. Szacuje się, że dotyka ona 5-10 procent matek. Współczesna medycyna do dziś nie potrafi określić jakie są przyczyny tej choroby. Wiemy tylko tyle, że jest ona spowodowana niewydolnością nerek, podejrzewa się również, że na jej wystąpienie ma wpływ niewłaściwa dieta jak również predyspozycje genetyczne. Spotkać się również można z teorią, że do zatrucia ciążowego dochodzi na skutek zmian hormonalnych w ciele kobiety lub jest ona związana z psychiką ciężarnej, która nie akceptuje faktu zajścia w ciążę.

Typowe objawy gestozy to uporczywy ból głowy, zaburzenia widzenia, ból brzucha, obrzęk rąk i nóg. Towarzyszy im podwyższone ciśnienie, nawet ponad 140/90, zmniejszone oddawanie moczu pomimo że pije się tyle samo oraz zwiększona ilość białka w moczu. Są to sygnały, których nie wolno ignorować i natychmiast należy zwrócić się o pomoc lekarską. Gdyż należy ją leczyć, bo nie leczona gestoza może być zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka oraz matki. Nie leczone zatrucie ciążowe może przerodzić się bowiem w rzucawkę, objawiającą się utratą przytomności, drgawkami oraz śpiączką, jest to drugi etap gestozy.

Czytając ten tekst nie należy od razu wpadać w panikę. Stosując kilka profilaktycznych zasad możemy ustrzec się przed tą chorobą a przynajmniej zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Będąc w ciąży warto ograniczyć sól (dieta niskosodowa), gdyż to ona zatrzymuje wodę w organizmie. Przyszła mama powinna przerzucić się na zdrową dietę bogatą w białko oraz witaminy. Szczególnie ważne są witaminy B i C. Powinna jeść jak najwięcej serów, fasoli, grochu, chudego mięsa, wszystkie potrawy należy doprawiać majerankiem, gdyż on zapobiega wzdęciom. Należy bezwzględnie unikać konserwantów i stabilizatorów. W przypadku wystąpienia opuchlizny, należy jak najwięcej wypoczywać. Zaleca się wypoczynek z nogami ułożonymi powyżej poziomu serca. By nie ograniczać przepływu krwi trzeba zrezygnować z butów, uciskających stopy, szczególnie butów na wysokim obcasie. Lato jest czasem beztroskiego wypoczynku, w tym okresie można szczególnie cieszyć się ciążą, nie zauważając pierwszych objawów choroby opuchlizna może występować bowiem również podczas upałów. Nie wolno ich ignorować zrzucając ten stan na wysokie temperatury. Jeśli stosowanie wyżej wymienionych porad nie pomaga a obrzęk cały czas się utrzymuje należy zwrócić się do lekarza.

Jeżeli nasz ginekolog wykryje zagrożenie skieruje nas na odział patologii ciąży. Kilkudniowe leczenie polegać będzie na kontroli utraty białka wraz z moczem a w razie konieczności uzupełnieniu jego niedoborów. Ciśnienie tętnicze wówczas będzie również dokładnie badane. Istotne by w tym czasie ciężarna leżała w łóżku, polecane jest leżenie na lewym boku. Podaje się jej leki obniżające ciśnienie i zapobiegające skurczom. Reguluje się także całą gospodarkę wodno-elektrolitową. Nieleczona gestoza może doprowadzić do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy niewydolności nerek. Wysokie ciśnienie z kolei może zaburzyć prawidłowy przepływ krwi przez łożysko. A skutkiem tego może być niedotlenienie i niedożywienie płodu co doprowadzi do wewnątrzmacicznego zahamowania jego wzrostu. W skrajnych przypadkach przyszła mama może zostać w szpitalu aż do rozwiązania. Jeśli lekarzom nie uda obniżyć się wysokiego ciśnienia mogą podjąć decyzję o doprowadzeniu do porodu poprzez cesarskie cięcie.

Podsumowując – pamiętajmy, że będąc w ciąży trzeba przeprowadzać comiesięczne kontrole łączone z badaniami. Trzeba się regularnie ważyć i mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Gestozy unikniemy stosując odpowiednią dietę. Wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać swojemu ginekologowi. Lekarze potrafią nam pomóc w każdej sytuacji. Oprócz profilaktyki istotne jest również pozytywne nastawienie, bo przecież każda mama czeka na szczęśliwe zakończenie ciąży by mogła cieszyć się zdrowym dzieckiem.

Was this helpful?

0 / 0