Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Hobby

Sobotni deszczowy wieczór , nie ma co robić i wszyscy siedzą z głową w TV. Nie macie ochoty oderwać się trochę i porywalizować? Nie koniecznie trzeba gdzieś wychodzić, nie trzeba też mieć jakiś gier planszowych, wystarczą talie kart lub jedna w zależności od tego ilu Was jest. Zagrajcie w makao, co pozwoli oderwać Wam nos od ekranu, myśli od problemów i przywoła na Waszych twarzach uśmiech. To zdrowa rywalizacja i świetna zabawa, no cóż zawsze możecie się o coś założyć.

Makao jest to gra karciana w którą może grać dowolna liczba uczestników, co jest jej wielką zaletą. Dla około 4 graczy wystarcza jedna talia kart, grać można dowolną liczbą talii kart w zależności od ilości graczy.

Gra makao - zasady

Za pewne wielu z Was grało w makao według własnych zasad, jednak istnieją ogólne zasady do tej gry, które warto wprowadzić do gry by przebiegała prawidłowo.

Warto rozpocząć grę w makao od ustalenia iloma taliami będziecie grać. Następnie powinna zostać ustalona kolejność w jakiej będziecie zagrywać. Najczęściej gra się według poruszania się wskazówek zegara. Każdy z graczy otrzymuje na początek pięć losowo wybranych kart, które są na przemian każdemu rozdawane przez osobę rozpoczynającą. Taka osoba tasuje karty, rozdaje pierwsze karty graczom i jako pierwsza wykłada pierwszą z kart, to od niej wszystko się zaczyna. Karty należy trzymać w taki sposób by nikt z przeciwników nie mógł ich widzieć. Pozostałe karty z talii tworzą kupkę kart, która powinna leżeć spodem do góry w zasięgu wszystkich graczy (najlepiej na środku stołu). W talii nie powinny znajdować się karty takie jak 2,3,4, Walet, Król, As.

Główną zasadą jest porównywanie własnych kart z główną kartą leżącą na stole. Jeśli któryś z graczy posiada w swoim zbiorze kart taką, która odpowiada tej na stole kolorem lub kształtem, wykłada tę kartę na nią, a następny gracz poszukuję odpowiednika do nowo wyłożonej karty. Jeśli żadna z kart gracza nie pasuje do tej karty na stole, karcz musi ciągnąć kolejną kartę z talii na stole. Gdyby nowo wzięta karta z talii pasowała do tej karty na stole, może ją jeszcze dołożyć, nie dokładając sobie w ten sposób do swoich kart kolejnej karty.

Wygrywa gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich kart. Musi wtedy krzyknąć MAKAO. Jeśli tego nie powie, a wyłoży ostatnią kartę gra nadal i bierze kolejne pięć karnych kart z talii. Jeśli jednak gracze nie zauważą, że nie powiedział makao, gracz wygrywa.

Jeśli gra trwa tak długo, że talia się kończy, należy przetasować stos pod główną karta na stole i utworzyć z nich nową talię. Można w czasie swej kolejki wyłożyć pasujące do głównej karty 1-3 lub 4 karty jednorazowo. Nie mogą to być dwie karty.

Gra makao - instrukcja

1. Karta 2 i 3 - gracz dobiera tyle kart ile widnieje na owej karcie wyłożonej przez poprzedniego gracza. Posiadając w swojej talii kart 2 lub trójkę również możemy zmusić celowo następną osobę w kolejce do pobrania z talii kart na stole odpowiednią liczbę kart do liczby na karcie głównej. To dobry sposób do zablokowania osoby, której została na przykład tylko jedna karta do zwycięstwa.
2. Karta 4 - kolejny gracz czeka jedną kolejkę lub w przypadku jeśli posiada kartę 4, wykłada ją a następna osoba czeka dwie kolejki.
3. Karty od 5-9 - nie mają znaczenia ani wpływu na grę, są bezwartościowe.
4. Walet - ma prawo zażądać karty od 5-9.
5. Król kier - następny gracz pobiera 5 kolejnych kart z talii.
6. As - gracz ma prawo do zmiany koloru.
7. Joker - joker zastępuje wybraną przez gracza kartę.
8. Dama - to wyjątkowa karta gdyż podlega pod nią pewna zasada „Dama na wszystko, wszystko na damę”- co to oznacza? Damę można położyć na każda z leżących kart na stole, bez względu na kolor i wartość. Również na leżącą damę można wyłożyć dowolną kartę.

Komentarze:
Dominika :*** 2012-11-09 16:19:09

Tak popieram bardzo lubie w to grać : ) hehe