Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Inne wyznania i religie

Na przestrzeni dziejów zmieniała się mentalność ludzi. Stąd też pojawiły się nowe odłamy religijne i nowe prądy filozoficzne. Jednym z odłamów religijnych powstałych w wyniku przemian był grekokatolicyzm. Grekokatolicyzm jest odłamem chrześcijaństwa. Grekokatolicy przyjmują dogmatykę Kościoła Katolickiego. Szczególną uwagę przywiązują do Ducha Świętego i jego pochodzenia. Religia ta pozostaje w unii z Rzymem i co za tym idzie uznaje papieża za głowę Kościoła. Katolików i grekokatolików łączą także najważniejsze nauki, np. te dotyczące czyśćca. Ten odłam religijny przyjmuje jednak inne obrządki religijne, sposób sprawowania liturgii, prawo kościelne, a także odmienną organizację diecezjalną.

Grekokatolicyzm - charakterystyka

Grekokatolicyzm wyznaje obrządek bizantyjski. Aby zrozumieć pochodzenie grekokatolicyzmu należy uzmysłowić sobie kondycję Kościoła w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Był to Kościół bardzo niejednolity. Wiele gmin religijnych rozwijało się odrębnie od siebie, często wyznając zupełnie inne zasady. Pod koniec IV wieku pojawiły się dwa główne odłamy – gminy połączone z Konstantynopolem, wyznające obrządek bizantyjski, nazywane powszechnie kościołem wschodnim oraz gminy sprzymierzone z Rzymem, propagujące obrządek rzymskokatolicki, zwane kościołem zachodnim. Grekokatolicyzm należy do orientacji wschodniej. Wynikało to głównie z tego, że ma on swoje początki na wschodzie, bo w Rusi Kijowskiej. To właśnie tam powstały pierwsze gminy wyznaniowe oraz stworzone pierwsze struktury kościoła greckokatolickiego.

Wielka schizma wschodnia

Wielki wpływ na historię tego odłamu miały wydarzenia z XI wieku. Otóż w 1054 roku doszło do rozłamu Kościoła wschodniego i zachodniego. Miejsce ma wówczas schizma wschodnia zmieniająca bieg świata religijnego. Oba kościoły objęły się wzajemnie klątwą - ekskomuniką. Kościół katolicki uznał bizantyjskie wyznania za „odszczepieństwo” i oczekiwał na powrót na swoje łono. Oczywiście domagał się reform i nie zamierzał akceptować kościoła grekokatolickiego w jego ówczesnym stanie. Przez wiele wieków Rzym dążył do pojednania z Konstantynopolem. Postawił jednak kilka warunków. Przede wszystkim kościoły bizantyjskie miały uznać zwierzchność biskupa Rzymu.

Grekokatolicyzm - święta

Drugim ważnym warunkiem było uznanie rzymskiej wykładni wiary. Oczywiście Kościół katolicki nie tylko wymagał, w zamian ofiarował zachowanie dotychczasowego obrządku liturgicznego, własnego języka i kalendarza. Zgodzono się także na zawieranie małżeństw przez niższe duchowieństwo. Zasady wiary grekokatolicy mają więc podobne do rzymskokatolickich wierzących. Grekokatolicy mają własny kalendarz oraz nieco odmienne święta religijne. Do najważniejszych świąt religijnych należą: Wigilia Bożego Narodzenia (6.01), Obrzezanie Chrystusa, Św. Bazylego Wielkiego, Nowy Rok (14.01), Trzech Świętych Ojców Kościoła: Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa, Jana Złotoustego. Obrzędy grekokatolickie różnią się od obrządków zachodniego kościoła. Inaczej wyglądają podstawowe sakramenty, takie jak ślub.

Grekokatolicyzm a katolicyzm

Grekokatolicyzm jest powszechny na wschodzie, szczególnie na terenie Rosji. Współczesna polityka ekumeniczna sprawiła, że kościół greckokatolicki i rzymskokatolicki żyją w zgodzie. Nazywani są braćmi w wierze. Możliwe było to dzięki wzajemnym ustępstwom i licznym umowom. Oczywiście nadal istnieje wiele różnic i tematów spornych pomiędzy oboma wyznaniami. Jednakże wspólne źródło wiary daje możliwość nawiązania poprawnych stosunków. Niewątpliwe pomogły w tym zmiany czasów. Nikomu nie przychodzi już przecież organizowanie krucjat i przymusowe nawracanie do „właściwego” wyznania.

Komentarze:
llovciam 2012-03-26 14:42:55

A nie macie troszkę więcej ;p plisss

kichałka 2012-04-11 14:44:50

To mało? Mnie wystarczyło - zajrzyj może do innych źródeł :)

Ola 2012-09-18 16:11:42

Mogli byście napisać kiedy powstał. Najważniejsze informacje.

katt 2012-10-07 22:09:59

co za brednie wypisuje autor.. gdzie jest dzisiaj kosciol greckokatolicki? w rosji ?!?!? to jakis belkot..

fajny 2012-10-31 17:47:52

dlaczego autor totalnie pomylił pojęcia i dlaczego używa porównania między katolicyzmem a grekokatolicyzmem?

Maciej Zambrzycki 2012-11-04 14:39:10

ja widzę podobieństwo i Pokrewieństwo z Cerkwią.

nanana 2013-02-23 17:53:06

Grekokatolicy także są w Polsce. Najczęściej są to Łemkowie.

Asia 2013-03-16 18:02:37

Ten artykul to kompletna bzdura. Chyba sie komus prawoslawie z grekokatolicyzmem pomylilo. Grekokatolicyzm jest czescia katolicyzmy wiec pisanie o ekumenizmie to idiotyzm.

ola 2013-03-28 00:10:11

Łemkowie są najczęściej wyznania prawosławnego

xristof 2013-04-20 16:44:17

Powstanie grekokatolicyzmu to Unia Brzeska - 1596 rok (odsyłam do wikipedii - bardzo wnikliwie jest tam wszystko opisane). Autor tego artykułu coś bardzo zamieszał. Pisze on tak jakby prawosławie i grekokatolicyzm były tym samym. Takie wpisy powinny być dogłębnie sprawdzane zanim zostaną opublikowane, bo wprowadzają w błąd. I jeszcze jedno słowo do ola - Łemkowie nie są najczęściej wyznania prawosławnego tylko greckokatolickiego - dowód: tereny Beskidów i Bieszczady (dawniej w dużej mierze zamieszkiwane Łemków) są usiane cerkwiami greckokatolickimi.

Barbara 2013-04-25 11:59:40

Xristof masz racje lemkowie sa najczesciej wyznania grekokatokickiego ,cala zachodnia lemkowszczyzna byla tego wyznani tak jak moja rodzina

bebikow 2013-12-22 21:03:54

Zdecydujcie się greckokatolicki czy grekokatolicki - bo to chyba nie to samo.

mania 2014-01-06 15:55:26

zachodnia czesc lemkowszczyzny byla wyznania grekokatolickiego a wschodnia czesc lemkowszczyzny prawoslawna i tyle!!! Barbara ma racje bo i moja rodzina z zachodniej lemowszczyzny jest wyznania grekokatolickiego.

daro 2015-01-23 22:41:26

Trzeba dodać skąd się wzięli ci Grekokatolicy. Ano ich przodkowie byli wyznania prawosławnego, którzy siłą zostali zmuszeni do przyjęci prymu papieża. Za to odpowiada zdradliwa Unia Brzeska gdzie to sprzedajni biskupi prawosławni podpisali unię z Kosciołem Katolickim. Kosciół Katolicki nigdy nie mógł się pogodzić z tym, że Prawosławie nie uznawało prymu papieża i robiło im co jakiś czas albo krucjatę albo unię, której rezultat pozostał do dzisiaj w postaci grekokatolików.

eukaliptus 2015-04-01 12:45:25

Wszystkie religie i wyznania chrzescijanskie mialy poczatek z sekty zydowskiej,Jezus byl prekursorem

Wojtek 2015-07-20 13:54:35

Zgadzam się, autorowi się wszystko pomieszało, powinien się lepiej wyedukować zanim wziął się do pisania...

88-latek - Mieczysław Jac 2015-08-19 12:40:32

Brawo!!! Wojtku!!! I po wielokroć Brawo!!! Za Twój zapis z dnia 20-07-2015 r.

doma 2015-12-02 20:16:19

A ja tu weszłam, bo jestem katolikiem i chodzę do kościoła greckokatolickiego... i nie wiem czy jest jakaś różnica między tym, bo mogę sobie chodzić do wszystkich kosciołów ;)

pidlasie 2016-08-22 13:48:31

Greckokatolickie są cerkwie nie kościoly

Gienio 2016-08-22 16:04:25

A co to jest "pidlasie"? :]

Leonidas 2016-10-16 01:21:36

Uwayam Kosciol Grecko/kat ya kosciol apostolski,poyostalosc po przelomie,ktory w 11 w.. Rzymski kosciol wplal zachod,i tam sie rozpanoszyl,co zreszta trwa po dzis w purpurach zlocie,wladzy...Dla mnie kosciolem apostalskiem jest koscil grcki,tu powstaly pisma apostolskie w grcckim,ktore po rzymsku brzmia tylko podobnie. Jestemkatolikiem -wierzacym i zmienial nie bede kropidla ale siegam mysla i duchem do zrodel bo tak latwiej uwierzyc.A roznic jest tak wiele w liturgii ze w naszejmozna sie dziwic skad ona sie bierze.Przybywa kanonow,zakazow ,nakazow,przykazan . ..Grecy nie Maja spowiedzi,komunii nie wielbia ciagle cieerpien i smierci ,wierza w zmartwychwstalego Jezusa i sa narodem poboznym. Przy kazdej chacie domu kapliczki swietych . Co ten rzywski Kosciol zrobil z apostoöskiego kosciola. Ekumena w pojeciu rzywskim nigdy nie moze byc Jezusowa-postolska.

Baciar 2017-01-07 15:42:45

Leonidas ty to jakim językiem się posługujesz? Nawet odrobinę podobny do polskiego.

Miłująca Boga 2017-02-06 09:14:06

Nie mam pojęcia czym jest greko czy grecko - katolicyzm. Zajrzałam tu ponieważ dowiedziałam się że mój najlepszy przyjaciel jest grekokatolikiem i nie przyznawał się do tego ponieważ się wstydził. Powiedzcie mi czym różni się od pospolitego katolika, który też często wstydzi się nawet nie samej przynależności wyznaniowej ale samego Jezusa Chrystusa. Przecież to on powiedział kim jest nasz prawdziwy przyjaciel w przypowieści o "miłosiernym samarytaninie" to on zganił swój naród za to że przykładał więcej uwagi na obrządek a zapomniał o najważniejszym czyli miłości do Boga i drugiego człowieka. To my szukamy podziałów a nie jedności jak chciał dla nas sam Pan Jezus. Dla mnie nie ma różnicy czy mój przyjaciel jest grekokatolikiem nawet może być muzułmaninem. Jeśli będzie wyrządzał zło powiem mu o tym a jeśli będzie działa mu się krzywda oddam życie za mojego przyjaciela a Bóg miłosierny widzi tylko to co jest z Jezusa w każdym z nas. Proszę Was miłujcie się i nie szukajcie podziałów bo Bóg jest w każdym "kościele" i nie ważne czy ksiądz czy pop czy inny kapłan jest zły czy dobry oni będą musieli zdać sprawę przed samym Bogiem a my którzy otrzymaliśmy wiele za wiele będziemy odpowiadać. Niech dobry i miłosierny Jezus Wam wszystkim błogosławi :)

Alina 2017-04-10 13:29:59

Jeżeli katolik jest prawdziwym katolikiem to nie będzie miał innych Bogów i będzie przyjmował wszystkie sakramenty takie jakie obowiązuja w naszych Kościołach

qwerty 2017-08-06 15:44:34

http://dziedzictwo.ekai.pl/text.show?id=4414 Tu jest względnie poprawnie zdefiniowane kim są grekokatolicy, tj. potomkowie prawosławnych, którzy przyjęli rzymsko-katolicką dogmatykę kościelną i zwierzchnictwo papieża rzymskiego. Grekokatolicy są to katolicy, którzy obrzędy religijne sprawują tak jak w Kościele Prawosławnym.

Ss 2018-04-08 12:35:04

Elo

Maja 2018-06-05 16:31:22

co za bzdury ktoś nawypisywał.... Skąd czerpie tę "wiedzę" ? Litości......