Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Gruczolakowłókniak zwany fibroadenomą to niezłośliwy guzek piersi. Powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej, pod wpływem dużej ilości estrogenów. Jest jednym z najczęstszych łagodnych guzów piersi, najbardziej narażone są na niego kobiety między 18. a 30. rokiem życia. Zmiana zlokalizowana jest najczęściej w górnej, zewnętrznej części piersi. Guzek jest łatwy do wykrycia przy samobadaniu. Jest bezbolesny, dobrze wyodrębniony, przesuwalny względem podłoża i skóry, o owalnym lub okrągłym kształcie. Jego średnica sięga kilku centymetrów, choć czasami może osiągnąć rozmiary do kilkunastu centymetrów. W niezwykle rzadkich przypadkach – mniej niż 2% - gruczolakowłókniak może ulec zezłośliwieniu. Po okresie przekwitania następuje proces zwapnienia i regresji. Gruczolakowlókniak jako guz niezłośliwy nie zagraża zdrowiu. W przypadku zdiagnozowania go należy jednak zachować szczególną ostrożność. Guz wymaga zatem stałej kontroli, regularnych badań i monitorowania zmian. Gruczolakowłókniak nie ma związku z występowaniem i rozwojem raka piersi. Rozrastając się jednak do ponadprzeciętnych rozmiarów może wywoływać ból. Wtedy właśnie należy go usunąć.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje gruczolakowłókniaków:
1. Gruczolakowłókniaki proste – to najpowszechniejszy rodzaj, składa się z tkanki gruczołowej i włóknistej, jest niegroźny.
2. Gruczolakowłókniaki złożone – prócz tkanki gruczołowo – włóknistej w jego skład wchodzą inne zmiany proliferacyjne (rozrostowe) piersi, takie jak hiperplazja czy adenosis, jego pojawienie się jest równoznaczne ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się raka piersi.
3. Gruczolakowłókniaki olbrzymie – do tej grupy zaliczamy te guzy, które rosną szybko, do rozmiarów powyżej 5 cm i mogą tym samym spowodować zniekształcenie piersi. Wśród tej klasyfikacji wyróżnia się czasami jeszcze jeden rodzaj gruczolakowłokniaków, jakimi są gruczolakowłókniaki młodzieńcze, czyli te pojawiające się u nastolatek w okresie pokwitania.

Guzki złożone wiążą się z niewiele większym ryzykiem rozwoju raka piersi, niż w przypadku guzów prostych. Ma to miejsce szczególne w przypadku kobiet starszych, w których rodzinie występowały przypadki nowotworów złośliwych piersi.

Przyczyny powstawania tych zmian chorobowych nie są do końca jasne. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę podaje się zaburzenia hormonalne kobiet w wieku rozrodczym. Guzki powstają pod wpływem dużej ilości estrogenów. Statystyki wskazują, że gruczolakowłókniaki rozwijają się częściej u kobiet bezdzietnych, z nieregularną miesiączką. Powiększają się w okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. W większości przypadków zmiany te ulegają regresji po okresie przekwitania.

Do najczęstszych objawów towarzyszących pojawieniu się gruczolakowłókniaków jest ból. Może pojawiać się on w czasie ucisku podczas samobadania piersi, choć czasami może występować ból trwały. Statystyki mówią, że u kobiet poniżej 40. roku życia 80% gruczolakowłókniaków nie zmienia swojej wielkości. Około 15% zmian zmniejsza się lub zanika. Jedynie w granicach 5 do 10% guzy powiększają się.

Diagnostyka schorzenia przebiega inaczej w wypadku dwóch grup wiekowych. Pacjentki do 25 roku życia – obligatoryjne jest badanie fizykalne oraz badanie USG piersi. Jeżeli obraz uzyskany w wyniku badania ultrasonografem jest typowy i czytelny można na nim poprzestać. Konieczność wykonania biopsji zachodzi w przypadku istnienia czynników ryzyka raka piersi. Do tych czynników zaliczamy m.in.: nietypowy obraz guzka w badaniu USG lub występowanie raka w rodzinie. U pacjentek powyżej 25 roku życia w pierwszej kolejności wykonuje się badanie fizykalne (palpacyjne) oraz USG piersi. Zaznaczyć trzeba, że USG będzie skuteczniejsze w grupie kobiet młodych, z powodu trudniejszego do interpretacji obrazu mammograficznego w przypadku piersi o budowie zdominowanej tkanką gruczołową. U pacjentek starszych obraz uzyskany w badaniu ultrasonografem nie jest dowodem wystarczającym na potwierdzenie istnienia gruczolakowłókniaka. Konieczne staje się zatem wykonanie biopsji cienkoigłowej. W niektórych przypadkach i ten zabieg może być niewystarczający do potwierdzenia istnienia guzka. Zatem aby jednoznacznie potwierdzić diagnozę zalecana jest biopsja gruboigłowa.

Ciężko mówić o leczeniu gruczolakowłókniaków, ponieważ jeżeli zachodzi taka konieczność, są one po prostu usuwane. Postępowanie jest uzależnione przede wszystkim od wieku pacjentki. Zasadą jest, że u pacjentek poniżej 25 roku życia guzków nie usuwa się, chyba że na ich własne życzenie. Zalecana jest obserwacja, polegająca na badaniach fizykalnych i USG raz na 3 – 6 miesięcy. Jeżeli biopsja gruboigłowa u pacjentek powyżej 25 roku życia potwierdzi istnienie guza to i w tym przypadku nie ma konieczności wycinania go, a obserwacja polega na tych samych badaniach jak u niższej grupy wiekowej. Obligatoryjne przesłanki chirurgicznego usunięcia zmiany, niezależnie od wieku, to: znaczny rozrost i wyjściowa wielkość guza powyżej 5 cm, dolegliwości bólowe, podejrzenie złośliwego charakteru, asymetria piersi. Jeżeli zaistnieje konieczność zabiegu to zostanie In przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, potrwa od 45 do 60 minut. Nie wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu. W niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do zniekształcenia piersi lub widoczności blizny, dlatego zabiegu nie poleca się kobietom młodym.

Komentarze:
Katarzyna 2014-03-01 04:54:20

Każdy lekarz mówi co innego, zależy od szkoły -jedni usuwać wszystko, inni nie usuwać. Mój onkolog zbadał zmianę 8 mm i stwierdził jednoznacznie, że jest to prosty gruczalowłókniak, nie ma sensu go usuwać, chyba że będzie rósł, a w w moim wieku /44/ to może nie nastąpić. Inny mówi usunąć, bo po co to nosić. Mamy taką diagnostykę teraz - USG 3D, 4D, rezonans i in. -a dalej każą usuwać jak 20 lat temu. Skoro nie zwiększa on ryzyka raka, to po co pytam?