Hiperglikemia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Hiperglikemia to nic innego jak zbyt wysoki poziom stężenia cukru we krwi, przekraczający poziom prawidłowy. Hiperglikemia oraz Hipoglikemia to terminy najczęściej kojarzone z osobami chorymi na cukrzycę i słusznie, ponieważ to właśnie te osoby są najbardziej narażone na te zjawiska. Niestety cukrzyca to bardzo poważna choroba, którą uważa się za nieuleczalną, chociaż znajdą się pojedynczy lekarze, którzy twierdzą, że cukrzyca jest chorobą uleczalną, jest to jednak temat na osobny, dość obszerny artykuł.

Prawidłowy poziom glukozy we krwi, nie zagrażający diabetykom, to około 72 miligramy na decylitr. Najczęściej do zwiększenia poziomu glukozy dochodzi po spożyciu posiłku, przez około dwie godziny. Dla diabetyków zwiększony poziom cukru jest tak samo groźny ja obniżony poziom cukru, dlatego też zaleca się częste badanie poziomu glukozy we krwi. Wyróżniane są dwa typy takich badań. Na czczo, czyli po ośmiu godzinach od ostatniego posiłku, jeśli stężenie przekracza 90-130 miligramów na decylitr wtedy występuje hiperglikemia na czczo. Drugi typ to badanie po posiłku, czyli badanie po około dwóch godzinach po posiłku (do tego momentu rośnie poziom glukozy we krwi). Jeśli badanie to wykaże stężenie większe niż 180 miligramów na decylitr, wtedy mamy do czynienia z hiperglikemią poposiłkową.

Przyczyny hiperglikemii

Najczęściej do hiperglikemii dochodzi u cukrzyków, to już wiemy, jest to spowodowane przez nieprawidłowe zarządzanie cukrzycą, brak odpowiedniej, a czasem nawet jakiejkolwiek kontroli na przebiegiem tej choroby. Często też osoby chore na cukrzycę nie stosują się do szczegółowych wytycznych wyznaczonych przez swoich lekarzy, czego skutkiem może być właśnie między innymi hiperglikemia.

Diabetycy najczęściej doznają hiperglikemii wskutek: • Pominięcia zaplanowanej dawki insuliny, bądź też doustnych leków stosowanych przez cukrzyków. • Spożywania zbyt dużych ilości węglowodanów w zaplanowanej diecie, jak również spożywania zbyt obfitych posiłków. • Zakażenia, różnych chorób, czy też w wyniku zaistnienia infekcji organizmu.

• Znacznego zmniejszenia aktywności ruchowej lecz także na skutek forsownego wysiłki, czyli bardzo intensywnego wysiłku.

Objawy hiperglikemii

Nietrudno jest zdiagnozować hiperglikemię, praktycznie każdy diabetyk, który ma do czynienia ze swoją dolegliwością od dłuższego czasu szybko rozpozna, że coś jest nie tak. Do najczęstszych objawów hiperglikemii zalicza się przede wszystkim zwiększone uczucie pragnienia, czyli sytuację w której ciągle chce nam się pić, częstym objawem są również bóle głowy, połączone z nadmiernym zmęczeniem. Osoby z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi często narzekają także na spore problemy dotyczące koncentracji na wykonywanych czynnościach, a także niewyraźnym widzeniem. Często oddawanie moczu, utrata masy ciała to również objawy, które są najczęściej rozpoznawane u osób mających problemy z hiperglikemią.

Skutki hiperglikemii • Do najczęściej występujących skutków hiperglikemii można zaliczyć: • Różnego rodzaju infekcje skóry, u kobiet również pochwy. • Uszkodzenia nerwów.

• Zaburzenia erekcji,

Kwasica hiperosmotyczna oraz kwasica ketonowa

Kwasica hiperosmotyczna to jedno z najbardziej ciężkich powikłań spowodowanych nieodpowiednim leczeniem cukrzycy. Kwasica tego typu polega na poważnym zaburzeniu metabolizmu glukozy, elektrolitów, a także wody, które spowodowane jest dużym niedoborem insuliny. Stan taki może rozwijać się od kilku nawet do kilkudziesięciu dni, przy czym najbardziej narażone na kwasicę hiperosmotyczną są osoby starsze, ze zdiagnozowaną cukrzycą drugiego typu, jednak nie wyklucza się możliwości powstania tego powikłania u osób praktycznie w każdym wieku, również tych najmłodszych. Kwasica hiperosmotyczna występuje praktycznie sześciokrotnie rzadziej niż kwasica ketonowa.

Kwasica ketonowa, to powikłanie spowodowane niemożnością wykorzystania glukozy do produkcji energii, w wyniku czego spalany jest tłuszcz, zamiast właśnie glukozy. Skutkiem takiego stanu jest powstawanie ciał ketonowych, powodujących kwasicę metaboliczną.

Leczenie i zapobieganie hiperglikemii

Najczęstsza metoda leczenia hiperglikemii polega po prostu na przywróceniu poziomu cukru do normlanego, dlatego też zaleca się osobom z hiperglikemią spożywać dużej ilości płynów, najlepiej wody (napoje mogą zawierać dodatkowe ilości glukozy, co jest niepożądane), wykonywać ćwiczenia pozwalające na szybszy metabolizm glukozy, a także kontrolować swoje nawyki żywieniowe, co niestety jest chyba najbardziej rygorystycznym warunkiem. Dzięki szczegółowej kontroli ilości spożywanych węglowodanów możemy być przynajmniej w części pewni, jaki poziom glukozy możemy mieć. Zapobiegać hiperglikemii można dzięki częstym badaniom krwi na stężenie glukozy. Takie badania możemy wykonywać sami w zaciszu własnego domu, jednak popularnie zwane glukometry często przekraczają możliwości finansowe zwykłego diabetyka, a konieczność korzystania z jednorazowych pasków testowych potęguje całą sprawę. Dzięki regularnym ćwiczeniom, badaniom, a także odpowiednio dobranej diecie diabetycy mogą wpływać na poziom cukru w swoim organizmie.

Was this helpful?

0 / 0