Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Hipotermia występuje w skutek działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W ten sposób temperatura ciała zostaje gwałtownie i zbyt mocno obniżona, co powoduje większe ryzyko wypadku, a nawet śmierci. Hipotermia to w skrócie zbyt szybkie wychłodzenie ciała w stosunku do jego możliwości wytwarzania ciepła.

Hipotermia - objawy

○ dreszcze,
○ osłabienie całego ciała,
○ ustąpienie dreszczy, co świadczy o coraz poważniejszym stopniu wychłodzenia,
○ utrata sił,
○ niepokój,
○ utrata poczucia czasu,
○ sztywność mięśni,
○ z zwiększającym się stanem chłodu osoba zaczyna się dziwnie zachowywać, przypomina pijanego, osoba nie jest w stanie sobie pomóc,
○ zdrętwienie ciała ( w szczególności części ciała mających kontakt z zimnem),
○ skurcze,
○ coraz słabszy oddech,
○ zanik reakcji źrenic,
○ zimna skóra,
○ sinozielony kolor skóry,
○ słaby puls i wolny,
○ osoba przypomina umarłą.

Hipotermia - przyczyny

Przyczyną jest zbyt duże obniżenie temperatury ciała z powodu schłodzenia poprzez:
- niską temperaturę otoczenia,
- niedokrwistość,
- działanie leków np. uspokajających,
- alkohol,
- wyczerpanie,
- brak snu,
- przemęczenie,
- brak pokarmu,
- wiek (dzieci, osoby starsze).

Hipotermia - rodzaje

1. Hipotermia lekka (od 34°C do 36°C).
2. Hipotermia średnia (od 30°C do 34°C).
3. Hipotermia ciężka (od 30°C w dół).

Hipotermia - pierwsza pomoc

W przypadku opieki nad osoba wyziębioną należy przede wszystkim unikać zbędnych ruchów osoby poszkodowanej. Im wyższy zaszedł stopień hipotermii, tym ważniejsza jest ta zasada. Organizm osoby poszkodowanej pracuje na zwolnionych obrotach by utrzymać odpowiednie krążenie krwi w mózgu, sercach i płucach. Osobę schłodzoną należy przenieść w miejsce osłonięte od wiatru i ogrzać w każdy możliwy sposób (koce, ciepły napój, termofor itp.).

Hipotermia - leczenie

W każdym z przypadków hipotermii poszkodowany powinien znaleźć się w miejscu suchym, przewiewnym i ciepłym. Należy traktować go delikatnie, usunąć przemoczone odzienie ( jeśli jest taka konieczność nawet pociąć). Delikatnie należy ogrzać plecy, szyję oraz głowę używając do tego butelek z ciepłą wodą, ciepłych i suchych ręczników, termoforów, grzejników itp. Poszkodowanego należy okryć jak największą ilością przykryć i jak najbardziej szczelną, by trzymały ciepło. Nie wolno zapominać o przykryciu całego ciała, również głowy.

UWAGA!

Bardzo ważne by nie ogrzewać ciała osoby poszkodowanej zbyt gwałtownie i zbyt dużą temperaturą. Należy wykonywać te czynność powoli, by ciało stopniowo nabierało ciepła. Warto również pamiętać iż temperatura ciała zmniejsza się o wiele wolniej niż temperatura skóry.

Komentarze: