Twój dom

Jak pomalować pokój?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Przychodzi taki czas kiedy mamy ochotę na zmiany w naszym mieszkaniu. Nie muszą być wielkie, nikt nie mówi przecież o remoncie całego mieszkania. Jednak marzy nam się jakaś niewielka zmiana, np. przemalowanie danego pomieszczenia, kuchni, łazienki lub pokoju dziennego. Czym kierujecie się przy wyborze koloru? W jaki sposób malujecie pokój dzienny? A jak pomalować pokój u nastolatki lub młodego chłopca?

Jak pomalować pokój - kolory

Malowanie pokoju jest zazwyczaj zależne wyłącznie od nas samych i naszego gustu. Malujemy pokoje na kolory, które lubimy na co dzień, jednak czy jest to dobre rozwiązanie? Z pewnością kolor na który będziemy patrzeć i w którym będziemy przebywać, powinien nam się podobać, jednak nie kierujmy się w doborze kolorystyki jak przy wybieraniu kolorów ubrań.

Wybierając kolor do danego pokoju należy kierować się:
• rodzajem pomieszczenia,
• znajdującymi się w nim przedmiotami,
• dominującymi kolorami w pomieszczeniu,
• jasnością panującą w pokoju (czy jest ciemny, czy w ciągu dnia gości dużo światła dziennego),
• kto w nim mieszka,
• co chcemy osiągnąć malując na dany kolor.

Jak pomalować pokój dzienny?

Malując pokój dzienny warto kierować się głównie znajdującymi się w nim elementami, meblami i ich kolorystyką. Równie istotne jest to, czy w pokoju znajduje się dużo dziennego światła, gdyż w przypadku ciągłych ciemności, ciemne kolory nie poprawią jego wizerunku. Pokój dzienny powinien być jasny, słoneczny, ciepły i żywy kolorystycznie. Otaczające go przedmioty oraz meble, powinny współgrać kolorystycznie i tworzyć idealną całość. W pokoju dziennym mieszkańcy powinni czuć się dobrze, odprężać się, relaksować, a więc kolor gra tu bardzo ważną rolę.

Polecane kolory do pokoju dziennego: pomarańcz, biel, beż, jasny fiolet, szary, połączenie czekolady z ecru, mięta, jasny brąz, czerwień jasna, połączenia dwóch wyżej wymienionych kolorów.
Pokoje dzienne w każdym mieszkaniu przypadają gdzie indziej. U jednych to po prostu pokój centralny, u innych ten na poddaszu, bądź połączony z kuchnią. No cóż to gdzie on się znajduje ma bardzo duże znaczenie. Jeśli jest mały, kolory powinny być jak najjaśniejsze, by optycznie go powiększały. Pokój dzienny na poddaszu, bądź też ze skośnym sufitem, również powinien zawierać wiele jasnych kolorów, dzięki temu stanie się przestronny i jasny.

Jak pomalować pokój młodzieżowy?

Okres wieku buntowniczego nie jest łatwym dla rodziców, kiedy więc postanawiacie przemalować pokój swej córki lub syna warto z nimi to wcześniej ustalić. Porozmawiajcie wspólnie jaki kolor lubią, jaki według nich pasuje i jak by chcieli go pomalować. Z pewnością wspólnie dojdziecie do porozumienia, a już na pewno nikt nie będzie rozczarowany. Nastolatkowie to już prawie dorośli ludzie, którzy mają własne gusta, pomysły i potrzeby. Z pewnością nastolatka nie będzie już chciała swojego słodkiego różowego pokoiku, a chłopak chętnie błękit zamieni na coś bardziej dojrzałego. Ich zdanie jest tym bardziej ważne, gdyż to oni spędzą w tym pomieszczeniu najwięcej czasu.

Lubiane przez nastolatków kolory:
Nastolatka: fiolet, fuksja, biel, pastele, pudrowy róż, czerwień. Nastolatek: zieleń, brąz, pomarańcz, biel, granat, szary, czerwień.

Komentarze: