Twój dom

Jaka by nie była podłoga w twoim domu z pewnością przyznasz, że choć malutki dywanik dodaje jej uroku i ciepła. Pomieszczenie przestaje sprawiać wrażenie pustego, a wręcz przeciwnie staje cię ciepłe i takie z odrobiną klimatu. Dywan wnosi do każdego pomieszczenia całkiem sporo, bez względu czy to łazienka czy pokój gościnny, czy jest mały czy ogromny, a co najważniejsza nigdy w pełni nie przestanie być modny. Jednak co zrobić gdy piękny dywan staje się brudny? Gdy nieuważny gość wyleje na niego wino, kawę lub sok z porzeczki? Czy jesteśmy zmuszeni wywalić go i kupić nowy, mimo wydanej fortuny? Najprościej z pewnością będzie zanieść dywan do pralni, jednak po co przepłacać jeśli możemy zrobić to samodzielnie?

Jak wyprać dywan z długim włosem?

Dywan z długim włosiem zwany również shaggy, to rodzaj dywanu, który choć pięknie wygląda wymaga szczególnej pielęgnacji. Decydując się na taki dywan warto również zainwestować w dobry odkurzacz, o mocnej mocy, a najlepiej również z opcją piorącą. Dywan dość ciężko się odkurza, jednak trzeba to robić często i regularnie. By dobrze go wyprać najlepiej użyć do tego odkurzacza piorącego lub skorzystać z usług pralni dywanów. Jeśli decydujemy się już na czyszczenie go w domu warto zainwestować w dobre środki czystości i czas, bo nie będzie to szybki zabieg. Warto pamiętać by wszelkie zanieczyszczenia pielęgnować regularnie.

Jak wyprać dywan z wełny?

Dywan z wełny jest nie tylko łatwy w pielęgnacji ale i ma więcej możliwości czyszczenia dzięki swej większej dostępności. Sprawdzonym sposobem, a także tanim rozwiązaniem jest posypanie danej plamy na dywanie warstwą sody oczyszczonej, pozostawiając na około 15min. Można posypać również cały dywan co go odświeży i da z pewnością lepszy efekt. Po upływie 15 minut odkurzam dywan bardzo dokładnie. Będzie nie tylko świeży ale i odzyska naturalne kolory.

Jak wyprać dywan w domu?

Bardzo ważne jest regularne odkurzanie dywanu, a przede wszystkim dokładne. Jeśli dojdzie do jego poplamienia natychmiast należy zając się zabrudzeniem na ile to tylko możliwe. Później plama będzie już zeschnięta i nie zejdzie tak łatwo, o ile w ogóle zejdzie. Podczas czyszczenia na mokro nie należy doprowadzać do przemoczenia. Nie należy wymyślać samodzielnie środków czyszczących, a kupić odpowiednie do danego dywanu by go nie niszczyć. W sklepach z dywanami dostępne są również środki chroniące przed brudem i zanieczyszczeniami dywanów.

Jak wyprać dywan na sucho?

Jeśli decydujemy się na czyszczenie dywanów na sucho, musimy zainwestować w odpowiednie środki do tego celu. Polecane środki czystości do dywanów to:
• Vanish,
• Sapurem,
• Domol,
• Wezyr.

Jak wyprać dywan - domowe sposoby

1. Przygotuj letnią wodę, czyste ręczniki, czystą ścierkę, szczotkę do szorowania z białym włosiem, środek do prania dywanów np. Vanish.
2. Zmieszaj środek do prania dywanów z wodą według proporcji na opakowaniu.
3. Nim zaczniesz myć dywan, dokładnie go odkurz.
4. Te części dywanu, które są najmocniej poplamione zmocz ściereczką i pozostaw tak na około 10-15 minut by delikatnie rozmiękczyć plamy.
5. Po upływie czasu namoczone plamy zacznij czyścić szczotką namoczoną w wodzie i płynie. Czyść w kilku kierunkach.
6. Zmocz i wyczyść cały dywan dokładnie.
7. Rozłóż na dywanie czyste ręczniki i depcz po nich by wsiąknęły wodę.
8. Czystą szczotką, namoczoną tylko w wodzie przeczyść dywan od płynów . Jeśli masz możliwość możesz na zewnątrz wypłukać dywan np. wodą z węża ogrodowego i pozostawić do wyschnięcia.
9. Suchy dywan należy ponownie dokładnie odkurzyć.

Komentarze:
dt 2014-11-03 19:17:40

Próbowałam kiedyś wyprać dywan Vanishem i efekt był mizerny. Od tego czasu już sama nie zajmuje się czyszczeniem dywanów