Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Praca

Jak zostać reżyserem?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Reżyser to z definicji artysta, autor koncepcji artystycznej sztuki. Ma za zadanie inspirować współpracowników, ale także nimi kierować. Jest odpowiedzialny za całokształt filmu bądź programu telewizyjnego. To w jednej osobie poeta i generał. Musi być osobą wrażliwą na świat, a jednocześnie na tyle silną, by wprowadzić swoje plany w życie. Jednak szczególnie istotna jest wrażliwość na świat i niemal nieograniczona wyobraźnia.
Wszystkie te cechy nie decydują jednak o tym, czy zostaniemy reżyserami. Reżyseria bowiem nie jest co do zasady kierunkiem dla osób tuż po maturze. Wielu kandydatów ma już w kieszeni dyplom jakiejś wyższej uczelni. Większość z nich ma także wyobrażenie ogólne o zawodzie i ewentualnej reżyserskiej przyszłości.

Kandydaci do zawodu reżysera mają do wyboru: studia w łódzkiej Filmówce, studia na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach oraz w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie, gdzie wykłada elita polskich reżyserów. Same egzaminy na każdej z uczelni wyglądają podobnie i przebiegają w trzech etapach.

Pierwszy z etapów jest nie punktowany. Służy wyłącznie do zakwalifikowania wybranych kandydatów do etapu drugiego. Podstawą przejścia do drugiego etapu jest ocena z prac własnych i ankiety, czyli specjalnego zestawu pytań. Odpowiedzi na pytania z ankiety udziela się w domu. Generalnie dotyczą one wiedzy o kulturze i poglądów ankietowanego na sztukę. Praca własna, składana w teczce, obejmuje dwa pomysły na scenariusz. Jeden ma być pomysłem na film fabularny, drugi zaś na dokumentalny. Scenariusz ma być spisany w formie maszynopisu o długości 1 – 5 stron. Ponadto do teczki dołączyć należy 7- 15 ponumerowanych kolejno fotosów własnego autorstwa, ułożonych w cykl narracyjny. Tematem pracy jest jeden z tematów: człowiek, miejsce lub zdarzenie. Ostatnim elementem powinna być wypowiedź filmowa kandydata, utrwalona na płycie CD. Wypowiedź może trwać nie dłużej niż 10 minut, a jej forma to etiuda fabularna, etiuda dokumentalna lub reportaż.

Drugi etap polega na ocenie kandydatów wg predyspozycji do zawodu. Kandydaci przedstawiają uzasadnienie projektów swoich filmów oraz bronią poglądów wyrażonych w ankiecie i pracach własnych.

Trzeci etap to część pisemna, sprawdzająca predyspozycje praktyczne. W jej skład wchodzi kolejno: zadanie fabularne na wyobraźnię, pracę z aktorem w formie etiudy z przebiegiem dramaturgicznym (scena) i ciąg montażowy fabularny jako sprawdzian narracyjny. Następne elementy egzaminu to pisemna obserwacja dokumentalna, dalej wykonanie ciągu montażowego dokumentalnego z powierzonych fotografii a także przeprowadzenie rozmowy z człowiekiem jako zadanie dokumentalne. Ostatnia rzecz to wykonanie kompozycji plastycznej kamerą VHS oraz zdanie języka obcego w formie pisemnej.

Po tak trudnych egzaminach zaczynają się równie trudne studia. Pochłaniają one bardzo dużo czasu, a to ze względu na realizację obowiązkowych etiud i filmów fabularnych o różnej tematyce. Mimo, że studia trwają cztery lata to są one wypełnione sporą dozą ciężkiej pracy. Plusem dla wielu jest fakt, że studia reżyserskie są w dużej mierze studiami praktycznymi, co w Polsce nie zdarza się często.

Po studiach początkującego reżysera czeka wybór ścieżki kariery. Pamiętajmy, że dróg wyboru miejsca pracy jest bardzo niewiele. Telewizja nie zawsze lubi filmowców wykształconych w szkołach filmowych. Raczej stawia na ludzi przyuczonych, zależnych od stacji. Kuszącą dla młodych opcją jest praca w branży filmowej. Tu jednak szczęście uśmiecha się do niewielu. Szacunki mówią, że w branży filmowej zaczyna pracować ok. 0,5 absolwenta rocznie. Ambicją chyba wszystkich jest robienie prawdziwego kina, czyli fabuły, na co szanse są równie niewielkie co w branży filmowej. Dobrym pomysłem na początek jest zabranie się za małe formy – dokumenty, przedstawienia teatru i filmy reklamowe., dzięki którym można zarobić sporo pieniędzy, które na pewno przydadzą się na „głębokiej wodzie”.

Komentarze:
Kamilasty@o2.pl 2016-08-28 17:41:34

Czy bez studiów można zostać reżyserem ??

lafonso morales 2016-09-01 11:08:55

nie

Tomasz z Warszawy 2016-09-03 18:48:56

Czy warto być reżyserem ?

Czytelnik 2016-09-24 22:25:39

Ten artykuł tylko zniechęcił mnie do bycia reżyserem. Żadnych plusów, tylko minusy są zawarte w tym tekście.

ds 2016-10-19 20:31:16

Oczywiście, że można być Wystarczy chcieć, i zacząć od najsłabszej kamery :) Ci co piszą takie głupoty to tylko do M jak milosc sie nadaja

anna 2016-10-30 16:02:36

nie trzeba wiele żeby tworzyć sztukę.

Pan Browarek 2016-11-03 20:52:17

ja bede reżyserem i to takim że kazdy bedzie znał moje imie

Mała Mi 2016-12-07 20:14:09

Pan Browarek twoje imię zapamiętam do końca życia, bo leże teraz na podłodze ze śmiechu

Kupa 2017-01-21 22:17:06

Raczej nie zostanę reżyserem choć bym chciał to się nie nadaje

KAMILA 2017-02-24 23:40:31

:)

Ta w przyszłości 2017-02-28 19:50:19

Trzymam kciuki za wszystkich, którzy będą kiedyś próbować. Może się kiedyś spotkamy? Mam jedynie 16 lat, a wielkie ambicje oraz pomysły. A to prowadzi na szczyt. xx :)

heh. 2017-10-02 19:01:49

Ja bym chciał zostać reżyserem ale boje się że mi to nie wyjdzie. Znacie jakieś technika lub licea filmowe blisko Warszawy czy w Warszawie.

Darius Salamon von Danzig 2017-10-12 22:09:25

Każdy z nas jest reżyserem , tylko nie każdy o tym wie i marnuje taśmę swojego życia dzień po dniu godzina po godzinie minuta po minucie... Powodzenia!

Werosia 2017-11-29 19:43:35

Kocham filmy , scenę aktorów i scenariusz chcę zostać reżyserem filmu z moim ulubionym aktorem.