Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Kardiomiopatia jest chorobą serca podczas której zaburzenia strukturalne są pierwotnie ograniczone do mięśnia serca w którym wszystko się zaczyna. W przypadku innych chorób serca i układu krążenia (nadciśnienia tętniczego), choroby wieńcowej oraz wad zastawkowych może dojść do uszkodzenia serca.

Kardiomiopatia - rodzaje

1. Rozstrzeniowa.
2. Przerostowa.
3. Restrykcyjna.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Głównie charakteryzuje się znacznym rozciągnięciem mięśnia sercowego oraz powiększeniem serca. Dotyczy to zazwyczaj całego serca, jednak zazwyczaj uszkodzona jest głównie lewa komora serca. Jej przypadki często określane są jako przypadki z nieznanych przyczyn, zwane idiopatycznymi. Czynnikiem wywołującym najczęściej to schorzenie są wirusy, toksyczne działanie alkoholu, choroby tkanki łącznej, sarkoidoza, ciąża, leki cytostatyczne, niedobór wapnia oraz fosforu, a także dystrofia mięśniowa. Występują również zaburzenia rytmu komorowe oraz nadkomorowe, a także migotanie przedsionków. Zdarza się również tworzenie się skrzeplin w jamach serca, które grozi powikłaniami zatorowymi.

Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej:
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- duszność wysiłkowa,
- niewydolność krążenia,
- niedostateczne ukrwienie tkanek obwodowych,
- zastój w krążeniu płucnym i obwodowym,
- zadyszka,
- duszność zwiększająca się w pozycji leżącej,
- duszność nocna,
- obrzęki,
- duży przyrost masy ciała,
- powiększenie sylwetki serca,
- cechy zastoju krwi w płucach,
- poszerzenia serca,
- zaburzenia rytmu,
- migotanie przedsionków,
- skrzepliny w jamach serca.

Leczenie kardiomiopatii rozstrzeniowej

Leczenie polega zazwyczaj na podawaniu leków odciążających serce, przywracających prawidłową kurczliwość mięśnia, regulujących rytm serca oraz zapobiegających powstawaniu skrzeplin. W niektórych przypadkach konieczne jest wszczepienie stymulatora serca lub defibrylatora chroniącego przed nagłym zgonem z powodu migotania komór. W niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep serca.

Kardiomiopatia przerostowa

W tym przypadku jest to choroba o nieznanej etiologii. Bywa dziedziczna, choć częściej występuje sporadycznie. Zachodzące w nim zmiany morfologiczne w sercu objawiają się przerostem mięśnia lewej komory, nie związane z nadciśnieniem. Pogrubiony mięsień w tym przypadku może dotyczyć dowolnego fragmentu komory serca.

Objawy kardiomiopatii przerostowej:
- duszność,
- bóle wieńcowe występujące po wysiłku fizycznym,
- zaburzenia rytmu serca,
- zgony ( w niektórych przypadkach, szczególnie u osób młodych),
- szmery nad sercem,
- przerost komór,
- bloki odnóg,
- blizna pozawałową.

Leczenie kardiomiopatii przerostowej:

Głównie polega na podawaniu leków, które prowadzą do zmniejszenia kurczliwości mięśnia. W niektórych przypadkach podaje się leki antyarytmiczne. Antybiotykami należy leczyć wszelkie zakażenia. Zdarza się potrzeba zastosowania leczenia chirurgicznego, które polega na wycięciu części przerośniętego mięśnia. Od jakiegoś czasu stosowana jest również stała stymulacja elektryczna serca.

Komentarze: