Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Kręcz szyi jest to upośledzenie układu ruchowego. W przeważającej liczbie przypadków dosięga dzieci, a wraz z ich rozwojem pogłębia się, ale u osób dorosłych również mamy do czynienia z tego typu przypadłością.

Głównym objawem tej choroby jest przechylenie głowy w bok oraz jej wykręcenie w przeciwną stronę. Mamy wówczas do czynienia z rozciągnięciem mięśni szyjnych po jednej stronie, a ich skurczeniem się oraz osłabieniem po stronie przeciwnej. Temu zjawisku może towarzyszyć także, bardzo wyraźna asymetria twarzy, zniekształcenia małżowin usznych oraz nosa. W późniejszym etapie może to doprowadzić do utraty lub upośledzenia słuchu i wzroku, a także być przyczyną skrzywień kręgosłupa.

Przyczyn kręczu szyjnego lub inaczej karku jest bardzo wiele. U niemowlaków najczęściej jest to wadliwy rozwój naczyń krwionośnych mięśnia szyjnego lub nieprawidłowe ułożeni płodu, co skutkuje niedokrwiennymi zmianami w okolicy tych tkanek mięśniowych. W przypadku osób dorosłych może on zostać spowodowany urazem kręgosłupa, podczas, którego dochodzi do nieprawidłowego ułożenia głowy. Kręcz szyi może być również skutkiem chorób układowych, np. fibromialgia, stanami zapalnymi, np. przy gruźlicy. Wywołać go mogą zmiany bliznowate miękkich tkanek, kompensacje wad wzroku i słuchu czy wreszcie porażenia oraz wszelkiego rodzaju niedowłady. W takiej sytuacji kręcz zawsze wystąpi po stronie przeciwnej.

Kręcz szyi może być schorzeniem nabytym. Najczęściej występującym jest ten o podłożu reumatycznym. Jego objawy przeważnie odczujemy rano, zaraz po przebudzeniu. Będzie to silny, ostry ból szyi. Spowodowany jest on przykurczem mięśni mostka, obojczyka i sutka. Bywa on wynikiem nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu. Taką przypadłość najszybciej zwalczyć lekami przeciwzapalnymi, niesteroidowymi. Pomocne jest ogrzewanie dotkniętego przykurczem mięśnia, masaże polegające na głaskaniu, uciskaniu i rozcieraniu bolesnych okolic szyi i karku. Zazwyczaj po zastosowaniu takiej terapii ból powinien ustąpić.

Najczęściej występującym jest kręcz po stronie prawej. Choć niejednokrotnie zdarza się sytuacja odwrotna, to znaczy kręcz lewostronny. W takiej sytuacji szyja chorego jest zgięta w lewą stronę, natomiast jego głowa skręca w prawo, w kierunku zdrowej strony. Występuje także lewostronne uniesienie barku. Celem tej terapii jest rozmasowanie przykurczonego mięśnia i jego rozluźnienie. Ponieważ, jest to kręcz wrodzony i w znacznej mierze dotyczy on niemowlaków, jego leczenie polega głównie na masażu. Trzeba pamiętać aby podczas wykonywania wszystkich czynności używać oliwki do masażu, która ma za zadanie nie dopuścić do podrażnienia bardzo delikatnej, młodej skóry dziecka. Cały zabieg powinien być wykonywany opuszkami palców. Trzeba wykonywać delikatne, ale zdecydowane ruchy.

Leczenie tego typu choroby polega właściwie na terapii manualnej. Stosuje się masaże klasyczne i punktowe. Wykonywane są głównie w obrębie szyi, karku i barku. Polegają na ugniataniu mięśni po stronie zdrowej oraz na rozcieraniu, głaskaniu i ugniataniu części chorej. Dodatkowo można zastosować rehabilitację. Ćwiczenia polegają w głównej mierze na rozciąganiu dotkniętych przykurczem mięśni oraz na ćwiczeniach mięśni twarzy. Pomocne mogą okazać się terapie naświetlające oraz laseroterapie. Można także używać specjalnych plastrów, które wzmacniają, rozluźniają lub rozgrzewają określone partie mięśni. W przypadku występowania silnego bólu, łagodzi się go środkami farmakologicznymi, podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Przy czym, zastosowanie jakiegokolwiek leku powinno byś konsultowane z lekarzem.

W celu zapobiegania tak przykrym chorobom nabytym, zaleca się używanie szalika w wietrzne dni. Okręćmy go wokół szyi dość ciasno by unieruchomić głowę. Najlepiej spać na plecach z głową i szyja wspartą na poduszce. Jeśli często budzimy się z bólem karku, powinniśmy rozważyć zakup specjalnej, ortopedycznej poduszki. W wielu przypadkach okazuje się bardzo skuteczna.

Komentarze: