Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Jedną ze zdecydowanie niebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych jest borelioza, o której można sporo przeczytać zarówno w opracowaniach naukowych jak też również w podręcznikach do biologii. Przyczyny choroby są pochodzenia zwierzęcego a konkretnie nosicielami boreliozy są kleszcze. Zatem to ukąszenie tego zwierzęcia może stać się przyczyną tego że w organizmie człowieka pojawi się borelioza, która jest wywoływana przez tzw. krętka z określonej rodziny.

Borelioza - przyczyny

Znając przyczyny boreliozy człowiek powinien zachowywać szczególną ostrożność w tym okresie kiedy jest największa aktywność kleszczy w lasach, jak również w ich pobliżu. Zatem wybierając się na spacer do lasu, na działkę, przede wszystkim warto się posmarować odpowiednim kremem przeciw kleszczom a również i po powrocie sprawdzić czy żaden się nie przyczepił. Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne zatem nie wystarczy zadowolić się stwierdzeniem że nic człowieka w trakcie pobytu w lesie nie zakuło. Lepiej zapobiegać i być nawet przesadnie ostrożnym niż przeoczyć fakt taki iż zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza.

Borelioza, zwana inaczej krętkowicą odkleszczową, to przewlekła choroba wielonarządowa, która może być bardzo groźna dla zdrowia a nawet życia człowieka. Dlatego też każdy powinien wiedzieć jakie są objawy boreliozy albo kiedy też podejrzewać że faktycznie kleszcz, który człowieka ugryzł był borelią zakażony. Pocieszające może być to, że nie wszędzie kleszcze są zakażone, pod względem zakaźności zdecydowanie dominuje południowy i wschodni region kraju, co nie znaczy rzecz jasna, że jak ukąsi nas kleszcz na zachodniej granicy to nie powinniśmy podejmować żadnych działań. Każde ukąszenie kleszcza może być związane z ryzykiem zakażenia boreliozą.

Dlatego jeżeli zdarzy się tak iż ukąsi nas kleszcz i zostanie usunięty, każdy we własnym interesie powinien się przyglądać jak wygląda miejsce po ukąszeniu. Z racji tego że leczenie boreliozy zdecydowanie lepiej zacząć wcześniej niż później z racji tego że po pierwsze wyrządzi mniej szkód w organizmie a poza tym też jest większa szansa iż faktycznie uda się ją zwalczyć.

Borelioza - objawy

Najwcześniejsze objawy boreliozy pojawiają się tuż po ukąszeniu kleszcza, mianowicie jeżeli osobnik który człowieka ukąsił był zakażony, pojawi się sporych rozmiarów rumień, a ranka może zacząć się jątrzyć oraz pojawi się opuchlizna. Takie objawy występują po niespełna 24h tak, że nie jest trudnością je zaobserwować. Niestety stwierdzono też już takie przypadki kiedy to mimo tego iż nie wystąpił rumień czy też puchlina później okazało się że niestety ukąszona osoba cierpiała na boreliozę. Zatem każde ukąszenie wymaga zgłoszenia oraz sprawdzenia w punkcie specjalizującym się w wykrywaniu czy doszło do zakażenia boreliozą. Jet to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu faktycznie możliwe jest zdecydowanie szybsze rozpoczęcie leczenia jak również i skuteczniejsze. Wiąże się z tym jeden niuans mianowicie, pewne objawy boreliozy jak rozkojarzenie, bóle stawów, oraz też stan podgorączkowy, przemęczenie są typowe dla wielu innych chorób. Toteż niekiedy zwyczajnie nie da się ustalić czy borelioza faktycznie jest odpowiedzialna za takie samopoczucie danej osoby czy tylko jest to zbieg okoliczności.

Leczenie boreliozy

W leczeniu boreliozy stosowane są antybiotyki, które mają za zadanie zwalczanie stanów zapalnych oraz przyczyn choroby. Zwykle są to tetracykliny, doksycykliny i antybiotyki z rodziny penicylin. Skuteczność leczenia zawsze zależy od tego jak długo się stan chorobowy rozwijał, jaki jest stan układu odpornościowego pacjenta oraz też od indywidualnej podatności na stosowane leki. Ponadto istnieją takie terapie, jak leczenie boreliozy ziołami oraz leczenie boreliozy ozonem.

Komentarze: