Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Leczenie paliatywne to jedna z dziedzin medycyny, której głównym celem jest podniesienie i poprawa jakości życia osoby chorej. Medycyna paliatywna to także specjalność lekarska której głównym celem -zadaniem jest leczenie i opieka osób nieuleczalnie chorych.

Leczenie paliatywne nie ma na celu przywrócenia choremu zdrowia gdyż jest to nie możliwe . Leczenie paliatywne często zwane jest również leczeniem objawowym. Leczeniem paliatywnym obejmowane są osoby w różnym wieku , chorujące na choroby przewlekłe, u których nie ma rokowań prognozujących możliwość wyleczenia. Leczeniu paliatywnemu poddawane są zazwyczaj osoby chorujące na różnego rodzaju nowotwory.

Opieka paliatywna nad chorymi powinna być prowadzona przez wykwalifikowany zespół interdyscyplinarny - lekarzy, pielęgniarki, sanitariuszy, wolontariuszy oraz bliskich chorych posiadających wiedzę z zakresu medycyny i nie tylko. W opiece tej powinni brać udział również duchowni i przede wszystkim psycholodzy , którzy powinni pomagać przygotować się choremu i jego bliskim na to co jeszcze przed nimi. Wspierać ich podczas tej trudnej choroby nie tylko dla samego chorego ale i jego rodziny.

Leczenie paliatywne może być prowadzone zarówno w domu chorego, szpitalach , czy hospicjach. Skupia się przede wszystkim na wspomnianej poprawie jakości życia w jego ostatnim stadium. Leczenie pozwala uniknąć bólu lub w znacznym stopniu go niwelować. Zapobiegać cierpieniu poprzez wczesne wykrywanie i rozpoznawanie objawów oraz ich skuteczne leczenie.

Nazwa opieka paliatywna została wprowadzona po raz pierwszy przez chirurga onkologa w 1973roku Baflour Mount- założyciela pierwszego oddziału opieki paliatywnej w Montrealu. W Polsce leczenie paliatywne a raczej jego początki datuje się na rok 1976.

Leczenie to ze względu na miejsce w którym jest prowadzone często nazywane jest również leczeniem hospicyjnym. W Polsce pierwsze hospicjum powstało w 1976 roku. Miejsca te mają umożliwić godne odchodzenie chorym i zapewniać opiekę psychologiczną nie tylko im samym ale również ich bliskim. W Polsce działa około 500 ośrodków opieki paliatywno-hospicyjnej. Korzystają z niej zazwyczaj chorzy na nowotwory w tym również dzieci.

Komentarze: