Choroby i Leczenie

Leczenie zatwardzenia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów chorób układu przewodu pokarmowego są zaparcia. Z pewnością mają one wiele przyczyn, jednak te udokumentowane przez lekarzy to dolegliwości związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.

Podchodząc do tematyki bardziej naukowo możemy podzielić zatwardzenie na dwa:
zaparcia anatomiczne – czyli takie gdzie następuję zmniejszenie napięcia ścian jelit i zahamowanie perystaltyki,
zaparcia spastyczne – czyli takie gdzie występują nadmierne skurcze mięśni okrężnych jelit.

Statystycznie rzecz ujmując problem zaparć stał się bardzo powszechny. Kłopot ten dotyczy 50 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn. Zazwyczaj stolec powinno oddawać się między 3 razy na dzień, a 3 razy w tygodniu. Różni ludzie, przeróżne organizmy, szybsza i wolniejsza przemiana materii oraz wiek i inne czynniki mają wpływ na odmienny czas. Jeżeli przedział czasowy jest dłuższy to trzeba się zaniepokoić, ponieważ możemy podejrzewać iż mamy problemy z perystaltyką jelit.

Zatwardzenie - przyczyny

Przyczyny są bardzo różne, lecz takim głównym czynnikiem są bardzo często błędy żywieniowe. Żyjemy w stresie, często nie jemy o stałych porach, szybko, nie zwracamy zbytnio uwagi na to co jemy, a dokładniej z czego został zrobiony dany produkt.

Dzienne zalecane spożycie błonnika wynosi około 25-30 gramów. Statystyczny człowiek spożywa go o połowę mniej niż jest to zalecane. Jest to naturalny produkt, który zapewni nam przyśpieszenie wydalania, zwiększenie masy kałowej, zapobiegnie zaparciom i biegunkom, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, poprawi i oczyszcza jelita, a także przyśpiesza pracę jelit.

Odnosząc się jak wyżej do statystyki, można zauważyć że nie jest ona taka doskonała, ponieważ to kobiety przecież częściej dbają o siebie i się odchudzają, czyli statystycznie one w swoich posiłkach mają więcej błonnika.

Zatwardzenie - objawy

Objawy zaparć mogą być bardzo rozległe. Zaczynając od zbyt rzadkiego oddawania stolca, zatwardzenie może powodować bóle brzucha, mdłości, utratę łaknienia, wzdęcia, ciągłe uczucie chęci wydalania stolca, a nawet krwawienia. Współczesna medycyna zna wiele sposobów na zatwardzenie. Najpopularniejsze metody zwalczania obstrukcji to: włożenie do swojej diety błonnika co poprawi nam objętość stolca, dokuzan sodowy lub parafina zmiękczy masę kałową, a także przeczyszczające fosforan sodu lub wodorotlenek magnezu.

Zatwardzenie - leczenie

Prowadzimy zwykle domowe sposoby leczenia zatwardzenie, zatem możemy skoncentrować na technikach medycyny naturalnej, czyli składnikach i produktach ogólnie dostępnych. Wspomniany błonnik znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, ryżu, kaszach, śliwkach, warzywach strączkowych lub w selerze. Musimy dostarczać organizmowi więcej kwasów organicznych: zsiadłe mleko, kefiry, maślanka, jogurty, naturalne soki warzywne i owocowe, wino wytrawne oraz suszone owoce.

Styl życia to główny czynnik, który jest odpowiedzialny za różne choroby naszego organizmu. Starajmy się w codziennym pośpiechu znaleźć odrobinę czasu na spokojny posiłek. Wyznaczmy sobie 30 minut podczas pracy i zrelaksujmy się. Odrzućmy stres, nerwy oraz presję psychiczną, która jest nieodzownym elementem w naszych pracach.

Komentarze:
kaja 2012-08-20 22:05:59

moja mama ma przewlekłe zaparcia jest na morfinie co powoduje zaparcia .....łyka tabletki na przeczyszczenie,laktuloze i czopki ale jednak jelita i tak nie pracują robie jej lewatywe z kawy lub rumianku.....może ktoś zna sposób na to aby mojej mamie zaczeły pracować jelita bo niekiedy mam wszystkiego dość....prosze o odp.....

kolo 2013-07-19 13:27:10

Spożywanie śliwe, herbata z pokrzywy działa na przemianę materii ...

Rafal 2013-11-26 18:55:26

Ja polecam kostki owocowe firmy Ortis Fruktolax. Testuje kilka kostek ktore dostalem jako probki na babci:-). Trzeba pamietac zeby dobrze pogryzc i przepic spora iloscia wody. Co do mamy wspolczuje i trzymam kciuki, zwlaszcza jezeli to to co mi sie wydaje. Trzy lata temu mialem podobna sytuacje, ktora niestety skonczyla sie najgorze...Wszystkiego dobrego i wytrwalosci!!!

iza 2014-11-11 23:19:25

mam podobny problem, moja mamunia również zażywa morfinę.To jest dramat.Moja mama płacze z bólu przez zaparcia ,próbowałam wszystkiego ,ale bezskutecznie.Blagam o pomoc jak jej mam jeszcze pomóc.