Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramieniowej. Wbrew swojej nazwie nie dosięga wyłączenie osób uprawiających tą dziedzinę sportu. Choć jest częstą przypadłością tenisistów (stąd ta nazwa), cierpią na nią również osoby długo pracujące przy komputerze, krawcowe, skrzypkowie, masażyści, młode mamy, które często noszą na rękach zbyt ciężkie dzieci oraz ludzie o bardzo dobrze rozwiniętym układzie mięśniowym. Zazwyczaj dosięga ludzi w przedziale wiekowym miedzy trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Jeszcze do nie dawna uważano, że łokieć tenisisty wywoływany jest głównie przez stan zapalny. Dopiero podkowiec ubiegłego wieku odkryto, że ból powodowany jest uszkodzeniem kolagenów tworzących ścięgna oraz wadliwe ukrwienie przyczepu mięśni do kości spowodowane urazami i przeciążeniami stawu łokciowego. Powodowane one są najczęściej prostowaniem i obracaniem nadgarstka. Powtarzanie przez dłuższy okres czasu jednakowych czynności prostowania i skręcania nadgarstka powoduje znaczące obciążenie dla mięśni oraz ich przyczepów do kości. W miejscach tych dochodzi do przeciążeń i pojawienia się mikrourazów.

Pierwszym objawem tej choroby jest dyskomfort pojawiający się po znacznym wysiłku fizycznym. Można go doświadczyć podczas długotrwałej gry w tenisa, squasha, ping-ponga czy siedzeniu przy komputerze. Na samym początku dyskomfort ten nie jest dokuczliwy. Zazwyczaj ustępuje po dłuższym odpoczynku. Niestety z czasem narasta i nasila się. Pojawia się ból w okolicach łokcia uniemożliwiający zgięcie ręki. Z czasem dolegliwości tak narastają, że uniemożliwiają wykonanie najprostszej czynności takiej jak podniesienie ręki czy zgięcie jej w stawie łokciowym. Towarzyszą im obrzęk i zaczerwienienie w okolicy łokcia i osłabienie mięśni całej ręki. Stan taki może utrzymywać się bardzo długo, nawet kilka miesięcy. Wymaga wtedy interwencji ortopedycznej lub chirurgicznej.

Choć leczenie jest długotrwałe, zazwyczaj przynosi pożądane efekty. W łagodniejszych stanach wystarczy usztywnienie reki na pewien okres czasu w temblaku lub gipsie. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych opasek uciskowych. Jednak musza one być założone fachowo, gdyż w przypadku ich niewłaściwego zastosowania bóle mogą się nasilać. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne łagodzące stan zapalny oraz działające przeciwbólowo. Najnowszą metodą leczenia tej przypadłości jest ESWT, czyli leczenie falą uderzeniową i metodą Topaz, w której stosuje się elektrodę produkującą energię fal radiowych. W wyniku jej działania stymulowane są mięśnie, w celu ich regeneracji.

Zabieg operacyjny konieczny jest jedynie w niewielkim procencie pacjentów. Poprzedzony jest koniecznością wykonania szczegółowych badań takich jak zdjęcie rentgenowskie, badanie USG czy rezonans magnetyczny. Celem takiego zabiegu jest usuniecie całkowicie bólu oraz przywrócenie sprawności całej ręki, a także zapobiegnięcie ponownym nawrotom choroby. Zabieg taki trwa niedługo a pacjent jest zmuszony do pobytu w szpitalu nie dłuższego niż jedna doba. A po trzech miesiącach chory wraca całkowicie do zdrowia. Operacja przynosi rezultaty u dziewięćdziesięciu siedmiu procent pacjentów.

Po zabiegu niezbędna jest także trwająca sześć do dwunastu tygodni intensywna rehabilitacja. Masaże mogą wykluczyć konieczność zabiegu operacyjnego. Muszą być jednak wykonywane w początkowych fazach tej dolegliwości. Warunkiem ich skuteczności jest również fakt, iż muszą być wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę.

Aby jednak uniknąć tych przykrych dolegliwości można wykonywać proste ćwiczenia. W tym celu podczas wysiłku fizycznego lub długiego siedzenia przy komputerze, trzeba wyprostować rękę, a następnie zginać nadgarstek do momentu gdy wyczuje się rozluźnienie. Skuteczne jest także ściskanie w ręce gumowej piłeczki lub ruchy wykonywane podczas wykręcania żarówek. W ten prosty sposób możemy zaoszczędzić sobie wiele problemów związanych z bolesną dolegliwością jaką jest łokieć tenisisty.

Komentarze: