Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Łysienie to choroba polegająca na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy włosów głowy przy czym nie wszystkie obszary głowy są w jednakowym stopniu podatne na tę chorobę. W zdecydowanej większości dotyka ona męską część populacji co wcale nie oznacza iż kobiety nie chorują na tę chorobę. Łysienie związane jest nierozerwalnie z indywidualnymi cechami genetycznymi i często jest przypadłością genetycznie przekazaną. Przyczyn utraty włosów może być wiele i ściśle związane są one z rodzajem łysienia na które chorujemy.

Rodzaje łysienia

Wyróżnia się dwadzieścia rodzajów łysienia, przy czym najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Ponadto wyróżnia się łysienie w wyniku przebytej chemioterapii, łysienie plackowate, bliznowaciejące, telogenowe, całkowite, trichotillomania, łysienie okresowe, poporodowe, pospolite, neurotyczne, dziedziczne, wężykowate, łysienie plackowate rzekome, łysienie u dzieci, męskie, rozlane, dynamiczne i łysienie dyfuzyjne.

Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia są bardzo trudne do ustalenia. Łysienie może bowiem występować jako samodzielny stan chorobowy lub nastąpić w wyniku innych czynników chorobotwórczych. Nie istnieje jena ustalona przyczyna wystąpienia tej choroby. Najczęściej łysienie sprowokowane zostaje poprzez następujące czynniki: zatrucie metalami ciężkim, uwarunkowania genetyczne, ostre choroby którym towarzyszy wysoka temperatura, zmiany hormonalne, niedobory pokarmowe, zaniedbania higieniczne, życie w ciągłym stresie, zbyt intensywne lub zbyt częste zabiegi kosmetyczne, choroby chroniczne, choroby o podłożu autoimmunologicznym, choroby układu dokrewnego, promieniowanie jonizujące, przyjmowanie długotrwałe niektórych leków np. Środków mających na celu hamowanie mitozy.

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia, zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych bądź ich nie włączanie, oraz rodzaju terapii ściśle związane jest z rodzajem choroby. Przed przystąpieniem do właściwej terapii koniecznie należy wykluczyć z organizmu czynnik chorobotwórczy. Kolejnym nie rzadko stosowanym sposobem jest terapia oparta o chirurgię. Często i chętnie stosowne są następujące zabiegi: jedno czasowe wycięcia, wolne przeszczepy skóry owłosionej, transplantacja włosów, przeszczepy dziurkowane. Bardzo często też korzysta się z leczenia farmakologicznego. Podaje się wówczas między innymi minoksydyl. Jeśli łysienie ma charakter przejściowy to zaleca się zmianę nawyków żywieniowych co przynosi zazwyczaj pożądany rezultat. Stosowanie metod naturalnych zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatów jednak w znacznym stopniu może poprawić samopoczucie osoby cierpiącej na ta dolegliwość zgodnie z zasadą: lepiej robić cokolwiek niż bezczynnie siedzieć.

Jak już wcześniej wspomniano w tym artykule łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyna łysienia. Dotyka ono około 95% chorych cierpiących z powodu łysienia. Jest ono spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz to cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie w tym procesie ulegając zniszczeniu. W końcowej fazie choroby mieszek wytwarza tylko krótkie i pozbawione barwnika włosy.

Komentarze: