Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Kontynenty i miejsca

Magurski Park Narodowy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Zwiedzaliście kiedyś Magurski Park Narodowy? To niezwykłe miejsce, które powinny poznać nie tylko Wasze dzieci ale i wy sami. Zawiera wiele ciekawych miejsc, pięknych zakątków ale i swoja historię, jesteś ciekawy jaką?

Magurski Park Narodowy - historia

Magurski Park Narodowy zapoczątkował swe istnienie 24 listopada 1994 roku, w momencie zapadnięcia decyzji przez Radę Ministrów o jego utworzeniu. Park swą oficjalną działalność rozpoczął już w roku 1995. Dyrekcja Parku z początku swą główną lokalizację umieściła w Nowym Żmigrodzie, jednak z czasem, a dokładnie w roku 2000 została przeniesiona do Krempnej. Wówczas rozpoczęto budowę ośrodka Edukacyjnego oraz muzeum MPN. Budowa dobiegła końca 30 września 2003 roku, a ośrodek oficjalnie został oddany do użytku i otwarty w roku 2004 dla ludzi. W roku 2005 stanowisko dyrektora MPN objął Jan Szafrański.

Magurski Park Narodowy - położenie

Magurski Park Narodowy objął swoimi granicami centralną część Beskidu Niskiego, a mianowicie największego mezoregionu z możliwych w polskich Karpatach. Leży w obrębie jednostki geomorfologicznej, określaną głównie jako Pasma Magurskie. Znacznie większa część , około 90% powierzchni Magurskiego Parku Narodowego, znajduje się w województwie podkarpackim. Tylko niewielka jego część, a mianowicie zachodni fragment, znajduje się na terenie województwa małopolskiego.
Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa mierzący 997m n.p.m., zaś od strony słowackiej Busov, który mierzy aż 1002 m n.p.m..

Magurski Park Narodowy - flora i fauna

Flora Magurskiego Parku Narodowego.
Do dziś dnia stwierdzono na terenie Parku Magurskiego aż 767 gatunków roślin naczyniowych. Z gatunków górskich można wyliczyć około 74 taksonów, wśród nich zaś również :
- 22 ogólnogórskie,
- 2 subalpejskie,
- 6 podgórskich,
- 44 reglowe. Stanowią one około 9,8 % całej flory Magurskiego Parku Narodowego.

Na terenie MPN można spotkać również około trzech gatunków z Polskiej Czerwonej księgi Roślin, a mianowicie:
1. Cis pospolity Taxus baccata.
2. Kukułka bzowa Dactylorhiza sambucina.
3. Storczyk samiczy Orchis morio.
W MPN można spotkać również około:
160 gatunków mchów,
51 gatunków wątrobowców,
51 gatunków śluzowców,
463 gatunki grzybów wielkoowocników,
58 gatunków roślin kserotermicznych (inaczej ciepłolubnych.

Fauna Magurskiego Parku Narodowego.
Z pewnością Magurski Park Narodowy posiada jedną z najbogatszych w Karpatach ostoi fauny leśnej. Ma ona charakter przejściowy. Góry na tych terenach nie są zbyt wysokie.

Magurski Park Narodowy - szlaki

Posiada na tą chwilę kilka szlaków turystycznych na łączną długość około 85km, zaś w momencie dodania otuliny wyniesie aż około 135km.

W skład szlaków wchodzą:
- główny szlak beskidzki znakowany kolorem czerwonym (20,5 km),
- szlak graniczny znakowany kolorem niebieskim (24,5 km),
- szlak zielony Gorlice - Ożenna (41,5 km),
- szlak żółty Folusz - Konieczna (18,5 km),
- szlak czarny Folusz - Ferdel (6,5 km),
- szlak niebieski Rozdziele - Ferdel (2,5 km),
- szlak żółty Tylawa - Baranie (5 km),
- szlak żółty Mrukowa - Krempna (16 km).

Komentarze: