Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Serce każdego człowieka działa podobnie jak pompa, która podczas skurczy wyrzuca z organizmu ludzkiego dana ilość krwi prosto do aorty. To z aorty krew płynie do wszystkich pozostałych naczyń krwionośnych w organizmie. Krew, która przepływa przez duże tętnice, pulsuje tworząc w ten sposób podczas skurczy serca dane ciśnienie. Ciśnienie w naczyniu zmienia się cyklicznie, więc trzeba dokonywać jego pomiaru by stwierdzić by jest prawidłowe dla danej osoby. Najwyższa wartość ciśnienia określana jest jako ciśnienie skurczowe, zaś najniższa określana jest jako ciśnienie rozkurczowe.

Czym mierzyć ciśnienie?

Mierzenie ciśnienia manometrem powstało dzięki włoskiemu lekarzowi Scypionowi Riva-Rocci w 1898 roku. To właśnie jego nazwisko jest używane w naszym kraju jako skrót do wartości ciśnienia tętniczego „RR”. Technika pomiaru ciśnienia tętniczego, którą lekarze stosują do dziś, opracował rosyjski lekarz Korotkow. Jedne z najdokładniejszych manometrów do mierzenia ciśnienia to te które zwierają słupek rtęci. Na co dzień jednak wprowadzono manometry elektroniczne, które są znacznie prostsze i wygodniejsze w użyciu. Manometry elektroniczne są najczęściej stosowane przez samych chorych w domowym zaciszu lub przy pomocy bliskich. Jedną wadą jaką posiadają manometry elektroniczne to to, że mogą się pomylić w dokładności wyniku.

Dlaczego mierzymy ciśnienie?

Główną przyczyną mierzenia ciśnienia jest jego związek z naszym stanem zdrowia. Nie możliwe jest zmierzenie go tylko raz, gdyż zmienia się raz na dobę. Ciśnienie wzrasta podczas dużego wysiłku fizycznego, gdy towarzyszy nam stres, spada natomiast podczas odpoczynku, relaksu, a w szczególności snu. Najlepiej więc sprawdzać ciśnienie zaraz po przebudzeniu, gdy jeszcze jesteśmy na czczo. Pacjenci najlepsze wyniki ciśnienia otrzymują podczas badania w domowym zaciszu. Wybierając się na wizytę do lekarza, stresujemy się wynikiem badań i w ten sposób ciśnienie wzrasta. U osób, które poprzez lekki stres mają podwyższone ciśnienie, podejrzewa się rozwijanie choroby nadciśnieniowej. Najlepiej pomiar ciśnienia dokonać jest wielokrotnie w ciągu doby, by być pewnym dokładności odczytu.

Istnieją również urządzenia które pacjenci noszą na swoim ciele i automatycznie dochodzi do pomiarów ciśnienia. Taki pomiar jest najdokładniejszy i dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji o stanie zdrowia pacjenta. Gdzie w taki aparat można się zaopatrzyć? Aparaty tego rodzaju są dostępne głównie w specjalnych placówkach, zajmujących się w szczególności badaniem ciśnienia tętniczego.

Jak mierzyć ciśnienie?

Wykonując badanie tętnicze samodzielnie należy do niego podejść zaraz po przebudzeniu, kiedy jeszcze jesteśmy na czczo. Przygotowany wcześniej sprzęt stawiamy na stole przy którym siadamy. Podciągamy za długi rękaw bluzeczki, by do łokcia ręka była wolna od odzieży. Bardzo ważne by przed samym pomiarem odprężyć się i odczekać około 2-3 minut. Mankiet zakładamy na ramię. Dolny brzeg mankietu musi znajdować się 3 cm powyżej zgięcia łokcia. Mankiet zaciskamy dość ciasnawo, by odczyt pomiaru był dokładny. Nad zgięciem łokcia umieszczamy gumową poduszkę. Rozpoczynając pomiar, manometr powinien wykazywać 0 mm Hg. Opieramy wygodnie rękę o stół i wkładamy słuchawki do uszu. Pompujemy mankiet do uzyskania poziomu 20-30 mm Hg. Stetoskop przykładamy w miejscu zgięcia łokcia, gdyż w tym miejscu tętno jest najlepiej wyczuwalne. Powietrze wypuszczamy stopniowo z manometru, tak by nie spuszczało się szybciej niż 2mm Hg na sekundę. Ostatnio ton jaki usłyszysz (każdy oznacza ciśnienie skurczowe) oznacza wartość ciśnienia rozkurczowego. Powietrze należy całkowicie wypuścić z mankiet i odczekać około 2 minut by dokonać ponownie badania dla upewnienia i potwierdzenia wyniku. Zmierzone wartości zapisz dla porównania.

Komentarze: