Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Migotanie przedsionków

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Migotanie przedsionków to dolegliwość o najczęstszych zaburzeniach rytmu, które dokuczają osobom dorosłym. Jego główną cechą charakterystyczną jest całkowite zdezorganizowanie depolaryzacji mięśniówki przedsionków. To nie fala depolaryzacji prowadzi do skutecznego hemodynamicznego skurczu przedsionków. Podczas tej dolegliwości stwierdza się również u pacjenta całkowicie nie miarową czynność serca oraz deficyt tętna na obwodzie. Migotanie przedsionków spotyka około 10% ludzi starszych.

Migotanie przedsionków - przyczyny

• Reumatyczna wada mitralna,
• Kardiomiopatia,
• Zatorowość płucna,
• Nadciśnienie tętnicze,
• Choroba niedokrwienna serca,
• Niedomykalność zastawki dwudzielnej,
• Nadczynność tarczycy,
• Zespół chorego węzła zatokowego,
• Otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej,
• Operacje kardiochirurgiczne,

Idiopatyczne migotanie przedsionków

Często migotanie przedsionków powstaje z powodu ograniczonej choroby, która prowadzi często do powiększenia lewego przedsionka. Bez względu na ich czas trwania migotanie przedsionków jest zazwyczaj dzielone na:
- Napadowe (napad trwa krótko, ustępuje zazwyczaj w wyniku leczenia farmakologicznego). Trwa zazwyczaj około 48 godzin.
- Utrwalone (trwają przewlekle, oporne na leczenie farmakologiczne). Trwa ponad 48 godzin.

Migotanie przedsionków - leczenie

Leczenie migotania przedsionków przebiega farmakologicznie, poprzez stosowanie leków antyarytmicznych. Jeśli ta metoda nie przynosi żadnych skutków, stosuje się kardiowersję elektryczna.

Migotanie przedsionków – objawy

- zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- duszność,
- ból w klatce piersiowej,
- szybkie męczenie się,
- omdlenia,
- poty,
- uczucie lęku,
- wielomocz,
- nieregularne tętno,
- gorsza tolerancja wysiłku.

Migotanie przedsionków - kwalifikacja

1. Migotanie przedsionków rozpoznane pierwszy raz.
2. Nawracające migotanie przedsionków.
3. Napadowe migotanie przedsionków.
4. Przetrwałe migotanie przedsionków.
5. Utrwalone migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków - powikłania

Często nieprawidłowo kurczące się przedsionki mogą spowodować duże zaburzenia przepływu krwi oraz zwiększone ryzyko powstawania skrzeplin. W takim przypadku może dojść do przeniesienia do krwiobiegu, a także zmianę w źródło zatorów szczególnie w krążeniu mózgowym. Powstały udar niedokrwienia mózgu jest bardzo często powikłaniem zakrzepowo-zatorowym migotania przedsionków.

Co sprzyja powikłaniom? Z pewnością do zwiększenia ryzyka powikłań może się przyczynić:
- Cukrzyca,
- Wiek,
- Przebyty udar niedokrwienny mózgu,
- Niewydolność serca,
- Nadczynność tarczycy,
- Kardiomiopatia przerostowa,
- Choroba niedokrwienna serca,
- Obecność skrzepliny,
- Zwężenie zastawki mitralnej,
- Sztuczna zastawka serca,
- Nadciśnienie tętnicze.

Migotanie przedsionków - dieta

Skuteczna metoda powinna być dieta optymalna, która wzmocni organizm oraz serce. Na czym polega taka dieta? To sposób żywienia tak samo dobry dla człowieka zdrowego jak i chorego, służąca człowiekowi na zawsze , gdyż powinniśmy jeść zawsze w sposób pozwalający pokryć potrzeby budulcowe i energetyczne organizmu.

Komentarze: