Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Miłość i Randki

Miłość platoniczna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Miłość platoniczna jest miłością obsesyjną, bardzo silną emocjonalnie, jednak nigdy nie spełnioną. Stworzona zazwyczaj przez naszą wyobraźnię, stwarza postać wyjątkową, ciepłą i idealną, o której marzymy i pragniemy by była blisko. Wizerunek tej osoby często upodabniamy do znanej postaci, do której nie możemy się zbliżyć.

Miłość platoniczna - co to jest? Często nastolatki zakochują się w gwiazdach muzycznych lub filmowych, mówią do nich, całują plakaty czy zdjęcia i nie przestają śledzić ich życia ani przez chwilę. Gdy pojawia się w ich życiu prawdziwa partnerka, wpadają w szał i są zazdrosne, przestają kochać i zaczynają nienawidzić wybranka lub po prostu walczą na swój sposób, zazwyczaj czekając. Oczywiście miłość nigdy nie zostaje spełniona, a nastolatka nią pochłonięta, dorasta i zakochuje się w kimś realnym.

Zakochane nastolatki odsuwają się od realnych przyjaciół, zaszywają się w domu, pogrążone w cierpieniu z powodu niespełnionej miłości. Dziś już taki etap u młodych dziewcząt nikogo nie dziwi, co druga nastolatka popada w miłość platoniczną, która z czasem na szczęście przemija. Ogromnym minusem jest trudność w znalezieniu prawdziwego partnera w realnym świecie, gdyż zakochana nastolatka długo będzie wzorować się na swoim wymarzonym i ukochanym mężczyźnie, który w realnym świecie nie istnieje.

Miłość platoniczna objawia się również w życiu, gdy zakochujemy się w osobie dla nas nie osiągalnej, nie do zdobycia. Patrzymy na nią, kochamy, tęsknimy gdy znika, a gdy pojawia się z powrotem na ustach osoby zakochanej pojawia się uśmiech. Nigdy miłość nie zostaje spełniona, jednak pomaga w trudnych chwilach, które przynosi życie, wtedy myśl o ukochanej osobie, pomaga przetrwać i zwyciężyć trudny okres. Mimo iż nigdy się nie spełnia, zdarza się iż przy prawdziwym kontakcie staje się przyjaźnią. Wtedy np. mężczyzna traktuje dziewczynę jak przyjaciółkę, zwierza się jej, radzi się i jest blisko gdy ona go potrzebuje, a dziewczyna kocha go nad życie i nie traci nadziei, że kiedyś stanie się kimś więcej. Zazwyczaj taki związek przyjacielski rozpada się w chwili gdy kochany mężczyzna odnajduje prawdziwą życiową partnerkę.

Dziewczyna kochająca platonicznie zazwyczaj znika całkowicie z ich życia, tęskniąc i marząc o nim w swej wyobraźni lub zostaje i nadal jest przyjaciółką, która ma nadzieje. Bywa, że całe platoniczne zakochanie mija gdy na jej horyzoncie pojawia się mężczyzna, który rozkochuje ją do tego stopnia, ze zapomina o swej poprzedniej miłości. Staje się wtedy prawdziwą przyjaciółką lub znika z życia partnera nie osiągalnego. Miłość platoniczna jest w pełni wolna od seksu, pożądania i zmysłowości. Jest miłością bezinteresowną, przyjacielską, wierną, wymarzoną, nierealną i nieprawdziwą. Często osoba, którą kochamy platonicznie staje się naszym autorytetem z gazet, telewizji lub życia prywatnego.

Miłość platoniczna spotykana jest również w literaturze, jednak nie tylko objawiająca się w postaci miłości między mężczyzną i kobietą. Jednym z przykładów jest Hiob (Biblia) kochający platonicznie Boga, który wystawia go na próbę, pozbawiając majątku, potomstwa oraz dotykając trądem. Mimo wszystkich cierpień i trudów, nie traci jednak miłości dobowa, ani wiary, to wspaniały przykład i wzór do naśladowania. Dzięki swej wierze i wytrwałości odzyskał wszystko co stracił, a zarazem stał się silniejszy.

Mitologia pokazuje nam miłość platoniczną matki do utraconego potomstwa. Uczy iż mimo kochana osoba umiera, miłość trwa wiecznie i jest niezniszczalna. Niobe uczy nas szczerej miłości i daje do zrozumienia, że należy kochać wszystkich gdyż miłość przynosi szczęście.

Przykładów miłości platonicznej jest wiele, często dopada młodych ludzi, równie niespodziewanie jak prawdziwa miłość, niestety również niebezpiecznie się czasami kończy. Miłość w każdej postaci jest piękna i wyjątkowa, jednak na każdą trzeba uważać i pamiętać, że to nasze życie jest najcenniejsze, a prawdziwa miłość każdemu jest pisana i w końcu go znajdzie.

Komentarze:
lola 2012-02-28 17:07:20

super ;d

stasiek 2012-11-16 22:41:20

znajdzie albo i nie :) platoniczna jest idealna?

reni 2013-07-30 22:28:25

milosc w kazdej postaci jest piekna

Ela 2014-10-23 10:50:56

Ja wiem co to znaczy, już 30 lat cierpię przez platoniczna miłość, ale jest to cierpienie do zniesienia

ananas2 2015-01-09 16:23:10

Można kogoś kochać platonicznie i 40 lat.Tak jak ja.Nie widzieć jej przez 35 lat i tęsknić.Żyć w związku z osobą, którą się kocha namiętnie,troszczy,wspólnie buduje przyszłość ,wychowuje dzieci a potem wnuki.Ale kochać platonicznie Tą pierwszą ,ciągle podziwianą i idealizowaną.Schizofrenia ?

Jadwiga HM 2015-01-12 23:55:25

Kocham obecnie miłością platoniczną,jest piękna,ale co dalej?

genek 2015-06-18 14:40:39

miłość platoniczna dobra jest dla przyjaciół ale w małżeństwie powinno być oddanie się sobie.

beti 2015-09-16 07:07:57

beti piękna ,pomaga w tych naprawde najtrudnidjszych chwilach ,czuje sie ciepło radosc wspolne chwile ,nie ocenione

smutnna 2015-09-22 21:23:56

Ktoś napisał że miłość platoniczna jest do zniesienia. Ja spotkałam kogoś i od miesiąca cierpię, a najgorsze jest to, że przestałam go widywać. Cierpienie nie do zniesienia,,, Okropne, smutne i w dodatku nie wiesz co czuje druga osoba

Julia berlin 2015-11-21 21:03:39

Ja tak samo kocham kogoś platoniczne ale tylko z wyboru tylko po to aby pokazać jemu jak bardzo go kocham julia

kasia 2015-12-27 10:49:30

milosc platoniczna to zlo jak jedna osoba kocha szczeze a druga platonicznie udając

Nika 2016-06-09 21:00:19

Miłość platoniczna, duchowy związek oparty na silnym uczuciu - jest możliwy, ale wymaga od nas ogromnej dojrzałości emocjonalnej i duchowej. Wiele razy chciałam zakończyć Ta relację - ale było to ponad moje siły. Ela napisała "Ja wiem co to znaczy, już 30 lat cierpię przez platoniczna miłość, ale jest to cierpienie do zniesienia". I pewnie tak jest - radość z duchowej bliskości i szczęście spotkania zawsze są większe od smutku rozłąki

Nika 2016-09-07 11:15:30

Ja i mój pierwszy mąż kochaliśmy się platonicznie bowiem jak mówił byliśmy jeszcze młodzi nie pełnoletni a potem spełniły się nasze fascynacje seksualne i do dzisiaj tego nie żałuję, żałuję, że go nie ma bo zmarł po trzech miesiącu naszego małżeństwa wierzę w miłość platoniczną

Maria. 2016-12-29 10:57:04

Czytam tu że miłość platoniczna dotyka raczej ludzi młodych tymczasem ja młódką już nie jestem,a zafascynowałam się człowiekiem,mimo że wiem że nigdy nic nas nie połączy,mam na myśli seks to bardzo go kocham.