Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Miłość i Randki

Miłość romantyczna

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Miłość romantyczna współcześnie rozumiana jest jako niesamowite, wielkie i cudowne uniesienie serca i duszy, takie, które odrywa zakochanego od rzeczywistości, jest to uczucie bardzo głębokie i wspaniałe. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak było.

O ile dla nas, ludzi współczesnych miłość romantyczna to uczucie budujące, uczucie – fundament, takie, na którym buduje się wspólną przyszłość i takie, któremu żadna przeszkoda nie jest w stanie zagrozić, o tyle dla ludzi epoki romantyzmu (kiedy pojęcie miłości romantycznej budziło się w szerokiej świadomości) miłość była żywiołem, który demoluje człowieka i wyniszcza go. Miłość dla romantyków była wartością samą w sobie, nieważne czy przynosiła radość, czy sprowadzała nieszczęście, liczyło się samo doświadczenie miłości. Wesołych chwil w życiu romantyków było jednakże niewiele, najczęściej miłość sprowadzała kochanków do zguby.

Miłość romantyczna w literaturze

Literaci epoki romantyzmu chcieli przede wszystkim uzmysłowić ludziom, jak dalece nieprzewidywalnym, niebezpiecznym i zgubnym uczuciem jest miłość romantyczna, chcieli pokazać, że zatracenie się w pięknie miłości to najprostsza (lecz zarazem najcudowniejsza) droga do unicestwienia samego siebie, droga która przez cierpienie duszy prowadzi najczęściej do śmierci.

Założenia miłości romantycznej wyrastają z czasów antyku, z teorii wielkiego filozofa Platona i wykreowanej przez niego koncepcji miłości. W zamyśle Platona miłość to dzieło samego Boga, który stwarzając dwie połączone ze sobą mentalnie dusze wysyła je na ziemię w dwóch rozdzielnych i odrębnych ciałach. Dusze te próbują bezustannie odnaleźć się, trafić wzajemnie na siebie, by na powrót się połączyć. Siła przyciągania takich dusz miała być przeogromna, silniejsza nawet niż śmierć. Okazuje się jednak, że Platońska idea miłości jest zbyt doskonała dla ludzi i wręcz niemożliwa do wcielenia w życie, gdyż nawet dwie dusze, które odnalazły się w zawierusze świata, nie mogą się w żaden sposób całkowicie zespolić, co jest przyczyną kolejnych cierpień.

Miłość romantyczna - cechy

Miłość romantyczna posiada pewne charakterystyczne cechy, które są raczej niespotykane przy innych rodzajach miłości i są bardzo typowe dla epoki romantyzmu. Przede wszystkim miłość romantyczna jest zawsze nieszczęśliwa i nigdy nie może dojść do jej spełnienia, czas trwania tejże miłości określany jest na wieczność, miłość nigdy się nie wypala, nigdy się nie kończy, może trwać w nieskończoność. Równie specyficznie uczucie odbija swoje piętno na kochankach, jest tak silna, że mogą oni dzięki niej rozmawiać z duchami, wywołuje w nich ogromne napięcia psychiczne, całą rozległą gamę wahań stanu umysłowego, potrafi zaburzać poczucie zdrowego rozsądku, romantycznie zakochani potrafią podejmować bez zbędnego zastanawiania się tak pochopne decyzje jak morderstwo, samobójstwo. Miłość romantyczna w literaturze jest również przyczyną wszelkich cierpień bohaterów, a jej odrzucenie nie staje się wcale kresem cierpienia, powoduje wręcz jego zwielokrotnienie. Miłość jest jedynym sensem życia kochanków epoki romantyzmu.

Najbardziej znanymi przykładami bohaterów romantycznych są: Werter z powieści Goethego „Cierpienia młodego Wertera”, Kordian cierpiący z miłości do Laury, czy mickiewiczowscy kochankowie Młodzieniec i Dziewica, którzy tęsknią do siebie i szukają miłości.

Komentarze:
Anonim 2012-09-18 20:55:20

Bardzo dobre, treściwe opracowanie.

barbi 2014-10-01 23:31:53

Bardzo przydatne, są najważniejsze informacje. Dziekuje.

Giselle 2014-12-03 19:53:41

Bardzo prawdziwe. Trzeba tylko dodać, że miłość romantyczna przydarza się też teraz, nie tylko w epoce romantyzmu. Moja romantyczna miłość trwała ponad 20 miesięcy i musiałam popełnić "mentalne harakiri", żeby się od niej uwolnić i zacząć żyć życiem codziennym. Warto było kochać i cierpieć ...

wistula12@wp.pl 2015-04-08 08:50:06

kto tak kocha jest w swój sposób szczęśliwy czego nie zaznają ludzie którzy nie potrafią tak kochać.Kochać romantycznie to nie znaczy cierpieć