Medycyna niekonwencjonalna

Kora dębu dziś jest jednym z najbardziej znanych surowców leczniczych z dębu. Skąd się bierze? Pozyskuje się go z młodych pni i gałęzi różnych gatunków dębu np. Quercus robur Linne oraz Quercus sessilis Ehrhart. Kora dębu zbierana jest głównie w marcu i kwietniu, nim zaczyna rozwijać się liście. Zbiory kory suszy się w cieniu o temperaturze około 35°C.

Napar kory dębu - na co pomaga?

Kora dębu stosowana jest głównie w lecznictwie, pomaga na:
- biegunki,
- stany zapalne skóry,
- stany zapalne śluzówki jamy ustnej,
- stany zapalne śluzówki gardła,
- narządy płciowe oraz odbytu.

Doskonale sprawdza się również do płukania ciemnych włosów, dając im efekt naturalnego przycienienia.

Napar z kory dębu - właściwości

Kora dębowa zawiera w swoim składzie wiele cennych składników takich jak garbniki. Kora dębowa ma głównie działanie lecznicze, pomaga również w wielu dolegliwościach jak stany zapalne, biegunki, odmrożenia, owrzodzenia, żylaki, egzemy, rany oraz krwawienia, hemoroidy. Kora dębu doskonale nadaje się w leczeniu ran po porodzie.

Napar z kory dębu - jak zrobić?

Dziś napar z kory dębu można kupić gotowy, jednak dla mniej leniwych , lepiej jest go zrobić samodzielnie. Co nam potrzebne?
• Kora dębu dostępna w aptekach,
• Woda.

Do małego garnuszka wsypujemy korę i zalewamy wodą. Następnie gotujemy przez około 10 minut. Możemy go zostawić w takiej postaci lub dodać kilka dodatków takich jak kawa sypana lub zioła. Po upływie 10 minut odstawiamy do lekkiego ostygnięcia po czym odcedzamy przez drobne sito.

Komentarze:
alkuli 2014-11-15 21:19:24

po czym odcedzamy przez drobne sito. i co dalej, wywalic za okno?

jak zrobic napar 2015-02-03 18:41:21

Do małego garnuszka wsypujemy korę... 10kg wystarczy? nigdzie nie ma sprecyzowanych informacji mówiących o tym jak stosować i w jakich proporcjach.