Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Niedowład - leczenie i rehabilitacja

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Niedowład to zmniejszona zdolność ruchowa mięśnia lub grupy mięśni. Może to dotyczyć jednej lub dwóch kończyn, połowy ciała lub mięśni twarzy. Następuje osłabienie siły i spowolnienie ruchów dowolnych mięśni.
Niedowłady spowodowane są uszkodzeniem dróg nerwowych lub komórek nerwowych: neuronów mózgu lub rdzenia. Odróżnia się niedowłady wiotkie i niedowłady lub porażenia kurczowe.

1. Niedowłady wiotkie - powstają na skutek uszkodzenia komórek ruchowych, np. w chorobie Heinego - Medina (polio). W okresie przed porażennym choroby pojawia się ogólna adynamia (bezsilność) mięśni, osłabienie odruchów, bolesne skurcze mięśniowe. Wkrótce potem, często jednocześnie, pojawiają się porażenia, które ustają zwykle w ciągu 48-72 godzin.

Jest kilka postaci tej choroby, zależnie od tego, jakiej części ośrodkowego układu dotyczy.
W postaci rdzeniowej porażeniu ulegają najczęściej mięśnie kończyn dolnych, rzadziej górnych, w nielicznych przypadkach mięśnie tułowia i mięśnie oddechowe.

Porażenia są:
- niesymetryczne, o typie wiotkim,
- z osłabieniem siły i napięcia mięśniowego,
- ze zniesieniem lub osłabieniem odruchów,
- mogą też przybrać postać wstępującą zajmując kolejno kończyny dolne, tułów, kończyny górne, mięśnie oddechowe.

Leczenie:
Postacie porażenne wymagają wczesnej rehabilitacji:
- odpowiednich masaży wibracyjnych,
- stosowania ruchów biernych i czynnych,
- ochrony przed przykurczami i nadmiernym rozciąganiem mięśni i ścięgien,
- w celu zmniejszenia bóli mięśniowych zalecane są gorące kąpiele i okłady.

2. Niedowłady lub porażenia kurczowe - związane są z uszkodzeniem mózgu w okresie okołoporodowym (rozwój płodowy, poród lub po porodzie) lub po zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Porażenie najczęściej dotyczy wszystkich kończyn, jednak bardziej nasilone jest w kończynach dolnych.

Mięśnie szkieletowe poruszające naszym ciałem unerwione są długimi włóknami nerwowymi biorącymi początek w rdzeniu kręgowym. W wyniku uszkodzenia mózgu, który ma działanie hamujące komórki ruchowe rdzenia, dochodzi do nadaktywności tych komórek, co wywołuje wzmożone, stałe napięcie mięśni. W wyniku tego pewne grupy mięśniowe mają przewagę nad innymi, dochodzi do nienaturalnych przykurczy, a czasem - w przypadku braku rehabilitacji - do trwałego usztywnienia kończyn w patologicznych ustawieniach.

W kończynach dolnych przewagę zdobywają zginacze stawów biodrowych, kolanowych i skokowych, przez co u chorego nieleczonego z czasem w ogóle nie można uzyskać wyprostu kończyn. Trwające długo, dużego stopnia spastyczne (kurczowe) wzmożenie napięcia mięśni u dzieci powoduje deformacje układu szkieletowego.

Leczenie:
Podstawą leczenia jest rehabilitacja. Należy ją rozpocząć możliwie wcześnie, bezpośrednio po ustaleniu rozpoznania, a nawet w przypadku podejrzeń. Rehabilitacja ma na celu usuwanie występujących nieprawidłowych napięć mięśniowych i nieprawidłowych odruchów. Ważna jest też rola rodziców, ponieważ rehabilitacja wymaga wykonywania wielokrotnie w ciągu dnia ćwiczeń i prowadzenia ich czasem przez wiele lat.

W niektórych wykonuje się leczenie operacyjne - zabiegi ortopedyczne (wydłużanie ścięgien, przesuwanie przyczepów mięśni) lub metody neurochirurgiczne (przecięcie części włókien nerwowych).

Komentarze: