Chrześcijaństwo

Święta nakazane (obowiązkowe)

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Święta nakazane (inaczej święta obowiązkowe) – to takie uroczystości w Kościele katolickim, w czasie których wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej i do powstrzymania się od prac, które są zbędne. Ilość tych świąt oraz daty ustalane są przez Kodeks prawa kanonicznego.

Święta nakazane

By wypełnić obowiązek uczestnictwa we mszy, należy czynnie wziąć udział we mszy w którymś z obrządków katolickich (rzymskokatolickim, grekokatolickim, mariawickim czy innym) w dniu święta lub w jego wigilię (dzień wcześniej, wieczorem). Gdy wzięcie udziału we mszy z jakiegoś istotnego powodu jest niemożliwe, wierni powinni wówczas gromadzić się na wspólnej modlitwie.

Święta nakazane w Kościele Katolickim to:

Każda niedziela – dzień święty dla wszystkich chrześcijan, pamiątka zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – obchodzona pierwszego stycznia, jest to najstarsze święto Maryjne.
Uroczystość Objawienia Pańskiego – święto obchodzone szóstego stycznia, inaczej zwane epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest to wspomnienie objawienia się Boga światu, obchodzone na pamiątkę objawienia się Boga w osobie Jezusa trzem Mędrcom ze wschodu.
Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jedno z najważniejszych świąt w Kościele, obchodzone jest w 60 dni po Wielkanocy.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – święto wypada 15 sierpnia, święto bardzo uroczyście obchodzone w Polsce, szczególnie w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Jasnej Górze.
Wspomnienie Wszystkich Świętych – obchodzone 1 listopada, dzień w którym oddaje się cześć wszystkim znanym i nieznanym świętym Kościoła, męczennikom. Jako że w Polsce jest to dzień wolny od pracy, wielu ludzi podróżuje po Polsce w celu odwiedzenia grobów swoich bliskich.
Boże Narodzenie – święto upamiętniające narodziny Jezusa. Jest to święto stałe, wypada zawsze w dniu 25 grudnia. Obchodzone jest przez wszystkich chrześcijan.

Przed zmianami w prawie kanonicznym, których dokonano w 2003 roku świętami obowiązkowymi były także:

Uroczystość świętego Józefa – obchodzone w dzień 19 marca, wspomnienie postaci św. Józefa, Oblubieńca Marii.
Uroczystość świętych Piotra i Pawła – wspomnienie działalności świętych, uroczystość wypada w dniu 29 czerwca.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – uroczystość obecna w Kościele już od XV wieku, wypada w dniu 8 grudnia.

Komentarze:
bawimorda 2011-12-12 22:20:44

kto zna pochodzenie świąt w/w

ewcia 2012-05-29 20:49:04

ja nie

ewcia 2012-05-29 20:50:33

mógłby ktoś to opisać w kilku zdaniach ? Kościół powinien uświadamiać młodzież i wszystkich ludzi .

chichot111 2012-06-03 16:34:08

Nie ma wspomnianego największego Świeta WIELKANOC

amrgo 2012-06-07 08:53:46

Bo WIELKANOC to NIEDZIELA. Patrz pkt pierwszy.

Ender 2012-06-07 17:26:59

Bo Wielkanoc to niedziela, Chichot.