Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Odklejenie siatkówki

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Odklejenie siatkówki – to bardzo skomplikowana choroba oka, która następuje, gdy siatkówka oddziela się od naczyniówki. Choroba ta powoduje upośledzenie wzroku i może prowadzić niestety do ślepoty. U osób z krótkowzrocznością, są szczególnie narażeni na odklejenie się siatkówki.

Odklejenie siatkówki - przyczyny

Rozwarstwienie między nimi może powstać w wyniku wylewu krwi lub płynu z ciałka szklistego. Dzięki czemu, siatkówka zostaje pozbawiona dopływu krwi, co może prowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia i utraty wzroku.

Odklejenie siatkówki - objawy

Fizycznymi objawami postrzeganymi przez pacjentów są błyski światła lub utrata obwodowego widzenia. Często jednak objawy te nie są zauważane, dopóki nie dojdzie do zaburzeń widzenia środkowego. Może to być ograniczenie pola widzenia, opisywane jako czarna zasłona.

Odklejenie siatkówki - przebieg

Odklejenie siatkówki nie jest bolesne. W niektórych przypadkach początek choroby jest całkowicie bezobjawowe. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ odklejanie się siatkówki postępuje, a pacjent zauważa niepokojące objawy dopiero w późnym stadium, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki. Odklejanie się siatkówki to schorzenie, które może grozić utratą wzroku, a zdarzyć się może nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Gdy tylko pojawi się coś niepokojącego np. ograniczenie pola widzenia, mroczki lub błyski przed oczami, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

Odklejenie siatkówki - leczenie

Odklejenie się siatkówki można zdiagnozować za pomocą badania oka ale zawsze jest operacyjne i zależy od rodzaju oraz rozmiaru odklejenia się siatkówki. Technikami zabiegowymi to przede wszystkim laseroterapia. Pierwszym celem leczenia operacyjnego jest zamknięcie przedarcia siatkówki i zatrzymanie w ten sposób przedostającego się przez nią płynu pod siatkówkę. Po opuszczeniu szpitalach, po wszystkich zabiegach należy oczy zakraplać. Częstotliwość stosowania, czas trwania leczenia oraz nazwę kropli, określi lekarz. Można również stosować określone środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Odklejenie siatkówki - zalecenia

Aby umożliwić właściwe gojenie siatkówki, należy unikać ruchów powodujących wstrząs dla oka. Należy unikać czytania i patrzenia przez okno podczas podróży samochodem lub pociągiem. Należy unikać wysiłku i sportu. Możliwe jest jednakże oglądanie telewizji, jeżeli zezwala na to określona przez lekarza pozycja głowy. Należy pamiętać, że istnieje ryzyko nawrotu choroby i mogą być konieczne kolejne działania. Nie ma czego się obawiać ból, jeżeli w ogóle się pojawi, stopniowo ustąpi. Warto więc od czasu do czasu dla własnego spokoju zrobić badania kontrolne u okulisty.

Komentarze:
zosia 2014-10-24 19:47:31

mam odklejona siatkowke w poniedzalek ide na operacje boje sie

Wiktoria 2017-05-20 22:04:42

Ja mam -0,5 w prawym oku :( Też mi to grozi?