Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Wychowanie dzieci

Cyberprzemoc - co to jest?

Cyberprzemoc jest przemocą poprzez użycie mediów, elektroniki i świata zasilanego przez prąd. Objawia się głównie za pomocą Internetu przy użyciu telefonów komórkowych, kamer wideo, aparatów fotograficznych, a szczególnie komputerów. Tak nie wiele potrzeba, a jak bardzo można zaszkodzić. Choć wygląda na przemoc nie groźną, często ma bardzo poważne skutki. Dotyczy nie tylko osób dorosłych ale również i dzieci, szczególnie tych w klasach gimnazjum bądź starszych.

Cyberprzemoc jest bezpiecznym sposobem obrażenia, zranienia bądź doprowadzenia osoby prześladowanej do bardzo dużych obrażeń psychicznych. Przestępca używając cyberprzemocy jest nietykalny, anonimowy, a zarazem bezpieczny. Polsce pisemna obraza nie jest karalna, tak więc jeśli nawet udałoby się prześladowca złapać, nie podlegałby on żadnej karze. Osoba prześladowana zazwyczaj nie ma pojęcia kto jej dokucza, ani dlaczego. Jedyne co może zrobić w kierunku osoby rozpoznanej, to pozwać prześladowcę o naruszenie dóbr osobistych. Osoby posługujące się przemocą w Internecie obrażają swoje ofiary, wysyłając im obraźliwe maile, zdjęcia, umieszczając witryny internetowe bądź wpisywanie na forach internetowych.

Cyberprzemoc w Internecie

Zazwyczaj przestępcy chodzi o obrażenie, poniżenie bądź nastraszenie ofiary za pomocą sms czy też wiadomości przesyłanych drogą elektroniczna. We wszystkim pomaga im Internet, który umożliwia im znęcanie się nad większą liczbą osób jednoczenie. Częstą formą jest umieszczanie w Internecie nagranych filmów, bądź zrobionych zdjęć np. na dyskotekach, stacjach czy w innych miejscach, gdzie mogło wydarzyć się coś ciekawego. Oczywiście filmy i zdjęcia umieszczane są bez wiedzy jak i zgody osoby nagrywanej. Zdarzają się przypadki w cyberprzemocy, gdy przestępcy podszywają się za daną osobę używając jej danych, zdjęć lub wypowiedzi w Internecie np. na portalach randkowych.

Istnieje odmiana cyberprzemocy, nazywana flaming. To inaczej kłótnia internetowa na forach internetowych, czatach i innych tego typu stronach. Przestępca ze swą ofiarą, bądź ofiarami toczy tzw. wojnę na obelgi, używając celowo ostrych, obraźliwych i krytycznych słów. Cała wojna zaczyna się od zwykłej niezgodności zdań na dany temat, przechodzi w kłótnię, a kończy się na poważnych obelgach, które dość wyraźnie osadzają się w naszych głowach, psując resztę dnia, a nawet dłuższego okresu czasu.

Mimo iż cyberprzemoc wydaje się niegroźna, bo przecież można zignorować napastnika, jednak dla wielu może skończyć się tragedią. Są bowiem osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej psychice, dla których takie znęcanie może się skończyć poważnym urazem psychicznym, bądź nawet w najgorszym wypadku samobójstwem. Pewnie wiele osób uważa, że troszkę sprawa została wyolbrzymiona. Jednak wszystko jest bardzo poważną sprawą, której dowodem jest wiele sytuacji życiowych.

Cyberprzemoc w szkole

Weźmy jako przykład nagrany film w szatni żeńskiej, który zostaje umieszczony w Internecie. Sprawa nagłaśnia się automatycznie i ekspresowo. Z Internetu korzysta każdy młody człowiek. Pośród nagranych kobiet będą takie o silnej psychice, które nie popuszczą draniowi i na szczęście stały lekko bokiem, bądź przykryte ręcznikiem. Będą też i te, które mają niską samoocenę, a taka sytuacja tylko je pogrąży. Znajomi, którzy obejrzą film w Internecie zaczną się z nich naśmiewać, podkreślając wady i przypominając o kompleksach, a takie traktowanie ofiary doprowadzi ją do załamania, traumy psychicznej bądź samobójstwa. To tylko jeden z przytoczonych przykładów, a jest wiele różnych sytuacji, które poprzez cyberprzemoc, potrafią ludziom zniszczyć życie. Wystarczy jedno zdjęcie na nieodpowiedniej stronie z kłamliwym komentarzem, osoby pracującej na wysokim, szanowanym stanowisku, a poprzez Internet i plotki, taka osoba może nie tylko stracić pracę i reputację ale i własne wartości, które doprowadzą ją do złego stanu psychicznego.

Cyberprzemoc - gdzie szukać pomocy?

Tak więc należy być czujnym i reagować na takie sytuacje. Nie pozwalajmy takim ludziom bezkarnie żyć i niszczyć życia innych. Reagujmy na ich cierpienie i wyciągnijmy pomocną dłoń, gdyż tak samo nas jak i naszych bliskich mogła spotkać podobna sytuacja. Stojąc obok i nie reagując stajemy się współwinni tragedii, a poczucie winy może dręczyć nas latami. Osoby poszkodowane przez cyberprzemoc nie mogą czuć się same z tym wszystkim, rodzina i przyjaciele powinni być blisko i pomóc im odzyskać spokój psychiczny. Pedagodzy, nauczyciele, rodzice, przyjaciele powinni być czujni i zdawać sobie sprawę jakie zagrożenie, w szczególności dla dzieci, niesie Internet.

Komentarze:
tb 2012-03-15 20:37:43

Doswiadczam tego i nie wiem, gdzie mogę to zgłosić.

Agata m .. 2012-11-07 13:41:34

Dzieki wam mam 5 !!

Filip b. 2013-05-10 08:29:45

Możesz tpo zgłosić na policji . To jest karalne .

Mateusz 2013-05-29 14:43:05

dzięki mam 5

cyberetyka@gmail.com 2014-11-21 01:11:36

Cyberprzemoc naprawde boli: https://www.youtube.com/watch?v=KoD9ibW-Wcc Badz ok@y, dołącz do cyberetycznych: http://www.cyberetyka.pl https://www.facebook.com/cyberetyka

Maja:-) 2014-12-16 10:46:13

Dzk za informacje:) Ostatnio w szkole mieliśmy prelekcję na temat cyber przemocy.

pani wanda 2018-01-11 08:25:32

ssiecie z odpowiedziami menele

MICHALEK Z WARSZAWY 2018-01-29 10:19:32

JEZT PIONTKA DZIENKI ZA WASZOM POMOC HLOPAKI I KOBJTY <3

taki tam gość 2018-05-31 21:09:02

spoko przydatne;)