Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Oparzeniem nazywamy skutki działania wysokiej temperatury. W zależności od temperatury i czasu działania środka lub środowiska termicznego na ustrój człowieka, oparzenie może wywołać tylko zmiany miejscowe lub wpłynąć na czynności całego organizmu i wywołać chorobę oparzeniową.

Oparzenia - stopnie

Oparzenia ze względu na ciężkość stanu pacjenta dzielimy na oparzenia:

I stopnia - charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, lekkim obrzękiem i uczuciem pieczenia.
II stopnia - pojawieniem się rumienia, silnego obrzęku, dotkliwego bólu i pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem.
III stopnia - to najcięższe oparzenia. Dochodzi w nich do martwicy skóry i głębokich ran poparzeniowych.

Podział oparzeń ze względu na ich rozległość i głębokość:

1) Oparzenia lekkie - za takie uważa się oparzenia nie przekraczające 1-2% powierzchni ciała, ograniczające się do zmian skóry w zakresie I i II stopnia. Należą tu typowe oparzenia "domowe", najczęściej spowodowane gorącym lub wrzącym płynem.
2) Oparzenia ciężkie - u dzieci i u osób po 60 roku życia za takie uważa się oparzenia przekraczające 10% powierzchni ciała. Oparzenie ciężkie równoznaczne jest z chorobą oparzeniową. Oznacza ona całokształt zaburzeń ustrojowych, stanowiących pewien rodzaj choroby pourazowej.

Przebiega ona w kilku etapach:
okres wstrząsu - początek choroby cechujący się zmniejszeniem objętości krwi i wypływaniem osocza na zewnątrz,
okres katabolizmu - po 3-4 dniach szybkiego zużywania rezerw energetycznych dochodzi do wyniszczenia organizmu,
okres powikłań - miejscowych i narządowych, które w razie nie opanowania prowadzą do śmierci.

Oparzenia - podział

Oparzenie można też podzielić ze względu na przyczynę jego powstania:
- oparzenia termiczne,
- oparzenia chemiczne,
- oparzenia elektryczne,
- oparzenia popromienne.

Oparzenia - pierwsza pomoc

Postępowanie zależy od ciężkości urazu i okoliczności, w których nastąpiło poparzenie.

Jeśli mamy do czynienia z oparzeniem lekkim - natychmiastowe polewanie skóry strumieniem zimnej wody łagodzi ból, nie dopuszcza do powstania zaczerwienienia ani pęcherzy. Oparzone miejsce polewamy zimną wodą z kranu. Jeśli oparzenie wrzącą wodą przydarzyło się człowiekowi ubranemu, należy możliwie szybko zdjąć z niego odzież i polewać wodą gołą skórę. Nie wolno smarować oparzonych miejsc olejem i innymi tłuszczami, białkiem kurzym. Takie praktyki zdarzają się jeszcze, choć nauka już dawno uznała je za szkodliwe. Wyjątkiem jest oparzenie słoneczne, przy którym ulgę przynosi posmarowanie skóry olejem lnianym.

Oparzenia środkami chemicznymi (kwasem lub ługiem) także najpierw neutralizujemy przez obfite polewanie wodą. Dla oparzeń kwasami dobry jest 3% roztwór sody oczyszczonej. Na szklankę wody dajemy czubatą łyżeczkę od herbaty. Oparzenia ługami można zneutralizować słabymi roztworami kwasów. Na litr wody 6 łyżek 6% octu.

Oparzenia chemiczne śluzówek ust i przełyku są zawsze niebezpieczne najlepiej wtedy szybko wezwać pogotowie. Nie wolno podawać mleka.

Kiedy dochodzi do oparzenia z powodu zapalenia się odzieży, najlepiej przewrócić palącego się człowieka na ziemię, stłumić ogień kocami lub tym co mamy pod ręką. Nie wolno bez fachowej pomocy zdejmować z poszkodowanego ubrań. Po ugaszeniu płomienia poparzonego należy przykryć i natychmiast wezwać pomoc lekarską.

W przypadku ciężkich i rozległych oparzeń należy po udzieleniu pierwszej pomocy natychmiast wezwać pogotowie. Chorzy leczeni są w wyspecjalizowanych szpitalach i klinikach. Czasami niezbędne jest przeszczepianie skóry.

Lekkie oparzenia możemy leczyć dostępnymi w aptekach środkami zabezpieczającymi oparzone miejsce przed infekcją, łagodzące ból i przyspieszające gojenie się rany.

Komentarze:
Dr Janusz Z. 2012-12-17 12:50:12

Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd? Najcięższe oparzenia są IV ba nawet V stopnia. Martwica sięga tkanek głębiej położonych. Obejmuje mięśnie, ścięgna, kości. W najcięższych przypadkach tego typu oparzeń cechą charakterystyczną jest zwęglenie oparzonej części ciała. Czasami nie wyróżnia się odrębnego IV stopnia i wszystkie oparzenia tego typu zalicza się do oparzeń III stopnia. Czasami także rozróżnia się oparzenia IV stopnia, gdzie martwica obejmuje mięśnie, V stopnia, gdzie martwica sięga do kości i VI stopnia, gdzie martwica obejmuje całą kość.