Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Ospę wietrzną wywołuje wirus VZV. Wirus bardzo łatwo rozprzestrzenia się z wraz z powietrzem dlatego też nazywany jest ospą wietrzną. Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt oraz drogą kropelkową.

Ospa u dzieci

Wirusem ospy wietrznej najszybciej zarażają się małe dzieci, stąd przyjęło się iż jest to choroba wieku dziecięcego, niemal 90% dzieci mających kontakt z osobą zarażoną przechodzi ją. Najczęściej na nią zapadają dzieci w wieku między 5 a 14 rokiem życia. Występuje zarówno u dzieci młodszych jak i starszych. Panuje przekonanie, że na ta chorobę chorujemy tylko raz, gdyż wraz z chorobą uodparniamy się na nią. Jednak zdarza się często iż osoby dorosłe które choć w wieku dziecięcym ją przechodziły, jako dorosłe osoby chorują na półpasiec - chorobę wywołaną tym samym wirusem. Prawdopodobieństwo zarażenia się półpaścem jest minimalne. Częściej bowiem w takich przypadkach następuje zarażenie ospą wietrzną niż półpaścem. Osoby dorosłe przechodzą je zazwyczaj z dużo większymi dolegliwościami.

Źródłem zakażenia jest inny człowiek. Okres wylęgania się choroby trwa od kilku do 21 dni. Okres zarażania następuje około 2 do 3 dni przed wystąpieniem wykwitów (krostek) i trwa aż do ich zniknięcia (odpadnięcia wszystkich strupów).

Objawy i przebieg

Zazwyczaj ospa wietrzna objawia się wysoką gorączką i wystąpieniem po upływie doby charakterystycznej wysypki. Występują też bóle głowy i ogólnie osłabienie oraz pogorszenie samopoczucia. Wykwity pojawiające się na skórze wraz z upływem czasu zmieniają swój charakter. Mała czerwona plamka zmienia się w grudkę - pęcherzyk, krostkę a ostatnim etapem jest odpadający strupek. Wysypce towarzyszy mocny świąd. Rzuty wysypki następują zwykle w dwóch do trzech rzutów, stąd możemy jednocześnie obserwować różne stadia rozwoju choroby jednocześnie. Najwięcej wykwitów występuje na tułowiu. Zdarzają się również wykwity w jamie ustnej.

Istnieje również szczepionka przeciw ospie wietrznej, którą szczepi się małe dzieci. Szczepienie w Polsce jest obowiązkowe. W przypadkach odmowy szczepień grożą nawet kary pieniężne do 500 złotych.

Komentarze: