Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Nałóg palenia jest jednym z najuciążliwszych nie tylko dla samego palacza, ale także dla otoczenia. Na podstawie badań naukowcy informują, że w dymie tytoniowym wśród substancji chemicznych występuje aż 40 związków trujących, w tym wiele mających działanie rakotwórcze.

W papierosach może występować aż 700 różnych dodatków. Są wśród nich metale ciężkie, pestycydy, środki owadobójcze. Niektóre z tych substancji są tak toksyczne, że znajdujących się w nich odpadów nie wolno składować w ziemi. Z subtelnym z pozoru dymkiem z papierosa unosi się około 4000 substancji. Między innymi: aceton, butan, tlenek węgla, cyjanek i substancje smoliste. Osoby niepalące są często przekonane, że ich ten problem nie dotyczy. Przecież nie palą, nie zaciągają się dymem z papierosa. Nic bardziej mylnego. Statystyki są przerażające!

Co roku umiera w Polsce ponad tysiąc biernych palaczy wskutek chorób serca spowodowanych paleniem innych. "Dymek z drugiej ręki" zawiera tlenek węgla i nikotynę osłabiające między innymi wydolność serca. Stwierdzono, że na ośmiu palaczy zabitych przez tytoń przypada jeden niepalący, którego zabiło wdychanie "cudzego" dymu. Astma ma szczególnie ciężki przebieg u dzieci narażonych na bierne palenie. Dym uczula, może powodować u nich zapalenie spojówek, katar, kaszel.

Dzieci przebywające w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy gorzej się rozwijają, gorzej się uczą: mają kłopoty z logicznym myśleniem, rozwiązywaniem zadań i z zapamiętywaniem. Następuje u nich spadek zdolności umysłowych. Palące matki częściej rodzą dzieci przed naturalnym terminem porodu lub dzieci z niską wagą urodzeniową oraz dzieci niedosłyszące. Po urodzeniu dzieci tych matek mogą być narażone na tzw. śmierć łóżeczkową.

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że substancje rakotwórcze znajdują się zarówno w głównym strumieniu dymu wdychanego bezpośrednio przez osobę palącą, jak i w strumieniu bocznym. Właśnie te substancje ze strumienia bocznego wdychają palacze bierni, narażając tym samym swoje zdrowie a nawet życie.

Osoba paląca wdycha tylko ok 15% dymu, natomiast reszta unosi się w powietrzu i jest mimo woli wdychana przez niepalących.

Jak sugerują badania, niezamierzone palenie jest przyczyną tysięcy zgonów. Ciągle się mówi w Polsce o szkodliwości palenia, dopracowuje ustawy. Może wreszcie doczekamy się życia bez przymusowego wdychania trującego dymu, a zwolennicy nałogu wykażą się większym samokrytycyzmem i właściwą oceną sytuacji. Może najwyższy już czas - wzorem wielu innych krajów - na zmianę stylu życia i wprowadzenie wspaniałej mody na niepalenie, by osoby niepalące nie czuły się dyskryminowane przez palącą większość, by w pracy, na ulicy czy w towarzystwie wstyd było zapalić papierosa. Obowiązujące ostatnio przepisy polepszyły nieco sytuację osób niepalących. Jest więcej miejsc, gdzie obowiązuje zakaz palenia.

Co możemy zrobić, by chronić siebie i swoich bliskich?
• Należy unikać zadymionych pomieszczeń.
• Wybierać miejsca dla niepalących.
• Nie pozwalać palić przy dzieciach (one są szczególnie narażone na skutki biernego palenia).
• Kobiety również powinny unikać biernego palenia, bo u nich ryzyko zachorowania jest o 50% wyższe niż u mężczyzn. O czynnym paleniu nie mówiąc.

Komentarze: