Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Pracoholizm to coraz częstsza przypadłość ludzi wkraczających na drogę kariery zawodowej , bądź tez od lat pracujących na kierowniczych stanowiskach. Bardzo często mylony jest z pracowitością. Zaangażowanie i zapał które dotąd wykazywaliśmy, zmieniają się w pracoholizm. To choroba w której sidła łatwo popaść zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy wymagają od nas 100 procentowego zaangażowania i często pracy ponad siły. Stawiając pierwsze kroki w nowej pracy każdy pracownik chce się pokazać z jak najlepszej strony. Nie potrafi a często nie chce odmawiać szefowi, przełożonemu, który dokłada mu dodatkowych obowiązków. Problem pojawia się kiedy nasz organizm przestaje sobie radzić. Jesteśmy przemęczeni, organizm słabo się regeneruje a często nie ma na to po prostu czasu, źle sypiamy, mamy problemy z koncentracja co w rezultacie przekłada się na niską efektywność pracy.

Ta choroba cywilizacyjna po raz pierwszy pojawiła się w Japonii. Tam praca ma swoisty kult. To również tam zanotowano pierwszy przypadek śmiertelny spowodowany wyczerpaniem na skutek pracy – pracoholizm. Definicja pracoholizmu zawiera się w takim stwierdzeniu że pracoholizm to wypełnianie swoich obowiązków służbowych, które przybiera formę uzależnienia określanego właśnie mianem pracoholizmu i prowadzi do dyskomfortu i ma szkodliwy wpływ na życie społeczne i osobiste osobnika który zapadł na ta chorobę. Na pracoholizm narażeni są ludzie ambitni i perfekcjoniści.

Objawy tej zdradliwej choroby łatwiej jest zauważyć otaczającym nas ludziom, współpracownikom i szczególnie najbliższej rodzinie. Osoba którą bezpośrednio to dotyczy ma z tym duży problem. Zazwyczaj zauważa to dopiero w momencie kiedy jest już uzależniona od pracy. Jednym z podstawowych objawów pracoholizmu jest częste ( codzienne) zabieranie pracy do domu. Kolejnym to zostawanie w pracy o godzinach , co i tak niczego nie zmienia bo kiedy tylko wraca taka osoba do domu siada do pracy aby nadrobić zaległości (często te których tak naprawdę nie ma). Osoby cierpiące na ta przypadłość często nie potrafią rozmawiać o niczym innym poza pracą. Nie cieszą ich sukcesy które odnoszą w innych dziedzinach życia poza sferą zawodową. Urlop dla osoby chorej na pracoholizm to czysta abstrakcja. Nie chcą z niego korzystać twierdząc iż go nie potrzebują, nie potrafią z niego korzystać i się nim cieszyć. Wywołuje on u nich lęk, strach, nerwice. Typowymi objawami pracoholizmu są również: brak umiejętności zagospodarowania dnia wolnego, zaburzenia snu, brak czasu dla rodziny i przyjaciół, brak dostrzegania innych sfer życia, brak czasu na hobby i relaks, kiedy osoba chora przebywa poza miejscem pracy , często sprawdza telefon, e-mail czy aby nikt się z nią nie kontaktował. Pracoholicy często nie potrafią sobie wybaczyć najmniejszej pomyłki, błędu często się tym zadręczają.

Skutki zachorowania na pracoholizm są znamienne. Są nimi przemęczenie, brak chęci na sen, depresja, a nawet wypalenie zawodowe. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu. Najtragiczniejsze w pewnym sensie oczywiście są złe relacje rodzinne. Dotyczy to zarówno osób dorosłych funkcjonujących w obrębie rodziny pracoholika jak również dzieci jeśli takie posiada. Członkowie takiej rodzin muszą często przestrzegać pewnych zasad które są destrukcyjne dla tej rodziny. Osoby dorosłe często stają się współuzależnione, Często przemilczają zachowanie chorego a dzieci funkcjonujące w takiej rodzinie dużo mocniej przeżywają każde choćby najmniejsze nie powodzenia. Od najmłodszych lat bowiem oczekuje się od nich perfekcjonizmu, trzymania emocji na wodzy, nie okazywania żadnych uczuć. Brak jest również prawidłowych to znaczy bezpośrednich relacji dla drodze rodzic pracoholik – dziecko.

Test na pracoholizm – na bycie pracoholikiem w zasadzie dostępny jest bez najmniejszych problemów w internecie. To zbiór pytań na których udzielanie przez Ciebie odpowiedzi pozwoli wstępnie ustalić czy jesteś zagrożony pracoholizmem a może już osobą chorą a może masz zupełnie zdrowe podejście do pracy. Przygotowywane są przez byłych pracoholików lub lekarzy. Zazwyczaj osoby zagrożone pracoholizmem nie chcą go przeprowadzić jakoby bojąc się wyniku.

Jak leczyć tę chorobę, jakie terapie stosować i jak się próbować przed nią ustrzec? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, lekarzy, psychoterapeutów, czy zwykłych ludzi pragnących się przed nią i jej tragicznymi dla zdrowia i życia skutkami uchronić. Aby się przed nią uchronić warto zachować zdrowe podejście do kwestii pracy, kariery zawodowej. Zachowanie odpowiednich dysproporcji między czasem przeznaczonym na osiąganie sukcesu a odpoczynkiem potrzebnym każdemu człowiekowi do klucz do sukcesu. Nie mniej ważna jest reakcja otoczenia (najbliższej rodziny) , która powinna podjąć walkę o bliską im osobę nie poddawać się, ulegać zniechęceniu jeśli zauważy pierwsze symptomy choroby.

Leczenie tej choroby nie jest łatwe, bowiem chorzy często nie przyjmują do wiadomości diagnozy, uważają ze nie ma problemu, a problemy stwarzają osoby trzecie (bliscy). Najlepsze rezultaty przynosi terapia. Jej rodzaj i sposób przeprowadzenia jej są indywidualnie dostosowywane do konkretnych przypadków. Farmakologicznie nie leczy się pracoholizmu a skutki jakie on potrafi wywołać np. zaburzenia snu czy depresję. Pracoholizm często wiąże się z innymi uzależnieniami takim choćby jak alkoholizm.

Aby żyć spokojnie i szczęśliwie koniecznie trzeba zachować zdrową równowagę między życiem osobistym a pracą zawodową. Tylko taka równowaga pozwoli się realizować zawodowo i i osiągać postawione sobie cele i cieszyć się szczęśliwą rodziną i zdrowiem.

Komentarze: