Przedszkolak

Przewożenie dzieci w samochodzie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Przewożenie w samochodzie dziecka, które nie siedzi w foteliku, jest rażącym zaniedbaniem i w razie kolizji czy wypadku może doprowadzić do śmierci lub, w najlepszym razie, kalectwa. Niestety takie przewożenie dzieci nadal jest powszechnie występującym zjawiskiem. Często możemy zaobserwować, jak dziecko klęczy na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy, czy stoi między przednimi fotelami. Szczególnie często jest to widziane w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Przewożenie dzieci w samochodzie - kodeks drogowy

Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno mówią, że w pojeździe samochodowym który wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa należy przewozić dziecko w foteliku, lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, które jest do tego odpowiednio przygotowane. Przepis ten jest jednak nagminnie lekceważony, rodzice dbają o przewożenie dziecka w foteliku tylko przez pierwsze cztery lata jego życia, im dziecko jest starsze, tym mniej dbamy o sposób, w jaki przewozimy dziecko w samochodzie. Według badań zaledwie połowa dzieci w wieku powyżej czwartego roku życia jest prawidłowo przewożona w samochodzie.

Mundurowi nie zawsze zwracają uwagę na takie wykroczenia , chociaż karze się je mandatem w wysokości do stu pięćdziesięciu złotych i trzema punktami karnymi. Egzekwowanie tego przepisu nie jest więc zbyt skuteczne. Zdaje się że dobrą metodą byłoby obowiązkowe wyświetlanie rodzicom filmu prezentującego skutki wypadku, oraz tego, co dzieje się z niezabezpieczonym dzieckiem. W momencie zderzenia wszystko, co jest w samochodzie podlega wielkim przeciążeniom. Dorośli mają zapewnioną ochronę w postaci pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych, natomiast nie zabezpieczone niczym dzieci, klęczące, stojące między fotelami przednimi lub siedzące na kolanach rodzica w momencie zderzenia wyrzucane jest do przodu i najczęściej ginie, uderzając głową o szybę czy deskę rozdzielczą.

Przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika

Niejednokrotnie bywa też tak, że dziecko siedzące na kolanach rodzica wypada z jego objęć, gdyż siła bezwładności sprawia, że dziecko waży nagle kilkaset kilogramów i dorosły nie jest w stanie go utrzymać. W dodatku istnieje też ryzyko przygniecenia dziecka przez dorosłego, który często trzymając dziecko również nie zapina pasów. Powoduje to dodatkowe groźne obrażenia.

Nie tłumaczy kierowcy fakt, że jechał niedaleko i dlatego nie przypiął dziecka do fotelika. Wypadki zdarzają się wszędzie i nie ma żadnego znaczenia długość trasy – wypadek trwa kilka sekund, zaś pokonanie logicznego dystansu co najmniej kilka minut. W świetle badań prawie połowa wszystkich wypadków ma miejsce na trasie krótszej niż trzy kilometry. Dobre zabezpieczenie dziecka w foteliku jest w stanie zmniejszyć obrażenia o niemal 90% w przypadku dzieci poniżej dziewiątego miesiąca i o trzy czwarte dla dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do czterech lat.

Prawidłowe przewożenie dzieci w samochodzie

Fotelik dla dziecka ma do spełnienia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim uniemożliwia małemu pasażerowi kręcenie się po samochodzie, zabezpiecza go przed gwałtownym hamowaniem i zmianami kierunku jazdy. W przypadku kolizji fotelik chroni dziecko rozkładając działające podczas wypadku siły ciążenia na większy obszar ciała oraz ukierunkowuje je na najsilniejsze partie, czyli klatkę piersiową oraz miednicę. Małe dziecko wbrew stereotypowym twierdzeniom, nie jest zminiaturyzowaną wersją dorosłego. Różni się proporcjami ciała, ma większą głowę, a jego mięśnie szkieletowe (zwłaszcza te przy kręgosłupie i szyi) są słabe. Dlatego do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku nie wystarczą tylko pasy bezpieczeństwa, rozkłada się on na dziecku źle, może prowadzić do podduszania, uciskać brzuch, powodując obrażenia wewnętrzne.

Budowa fotelików dla dzieci zmienia się wraz z wiekiem, dlatego musimy pamiętać o ich systematycznym wymienianiu. Dla noworodków oraz niemowlaków preferowane są nosidełka, w których malutki pasażer leży tyłem do kierunku jazdy, przez co siłę uderzenia absorbują jego plecy. Zaleca się, aby maluchy jak najdłużej podróżowały w kołyskach. Możemy ich używać aż do czasu, gdy dziecko przekroczy wagę 13 kilogramów. Wtedy zastępuje się je fotelikami grupy pierwszej. Umożliwiają one przewożenie dziecka o wadze do 18 kilogramów, lub do wieku 4 lat. Kolejne są foteliki z grupy drugiej, dla dzieci o wadze od 15 do 22 kilo i wieku do 6 lat. Następnie jest grupa trzecia, gdzie waga wynosi od 22 do 26 kilogramów, a wiek do 12 lat. W tej grupie występują również specjalne podstawki umieszczane w fotelach. Przy takich podstawkach dziecko przypina się pasami bezpieczeństwa. Istnieją również foteliki, które mają możliwość regulacji, więc dopasowują się do dziecka i rosną wraz z nim.

Komentarze:
Michu 2012-04-09 21:41:28

...kupuj foteliki co kilka miesięcy by mieli zarobek ich producenci. Owszem niemowlęcia w fotelikach, ale dzieci od dwóch lat zapięte pasami tak jak w fotelikach, albo na podstawkach, więc po co jeśli są regulowane pasy w aucie ?! Biznes dla producentów i ich "politycznych sponsorów".

Rashid 2012-04-12 11:35:28

jesteś chyba kompletnym debilem i to bez mózgu!!!!!!!!!lepiej jak byś nie miał dzieci bo je pozabijasz pojebie!!!

ola 2012-04-21 14:36:57

czy można dziecko w foteliku wozić na przednim siedzeniu ?

w 2012-06-02 13:50:38

Ola: czy można dziecko w foteliku wozić na przednim siedzeniu ? Tak, można. Byleby nie tyłem, bo odpalona poduszka powietrzna wysle dziecko w kosmos.

Krysia 2012-06-03 22:24:06

Ja też proszę o podpowiedź, czy można wozić dziecko na przednim siedzeniu, oczywiście w foteliku. Czy są jakieś przepisy, które to regulują ?

Ona 2012-06-11 20:05:26

dzięki W

Rafau 2012-07-02 12:20:36

W jakich sytuacjach dzieci w samochodzie muszą być przewożone w fotelikach ochronnych? Podstawowy, jednoznaczny i zrozumiały przepis regulujący tę sprawę brzmi: 1. Art. 39 ust. 3: W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Jednak jak to z naszymi chaotycznymi przepisami bywa, kwestię tę porusza również odrębny, uzupełniający ten powyższy, przepis: 2. Art. 45 ust. 2: Kierującemu pojazdem zabrania się: [...] 5) przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego. Wynikają z tego dwie różnice między przednim a tylnymi siedzeniami: - w wypadku przedniego siedzenia nie bierze się pod uwagę wzrostu dziecka (wymóg dotyczy każdego dziecka poniżej 12 lat, niezależnie od wzrostu) - dziecko na przednim siedzeniu może być przewożone tylko w foteliku (a nie, tak jak na tylnych siedzeniach, również w innym urządzeniu służącym do przewozu dzieci). --------------------- *)http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?t=17549

anka 2012-08-04 09:20:16

zgadzam się z tymi przepisami

Ewelina 2012-10-14 20:50:48

W, mylisz się. Po pierwsze: poduszka powietrzna wyklucza możliwość przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Po drugie: jeśli nie ma problemu z poduszką powietrzną (nie ma jej lub jest wyłączona), to można przewozić niemowlaki tyłem do kierunku jazdy i właśnie do tego są przystosowane popularne 'nosidełka'.

henryk 2013-01-14 20:07:01

czy można przewozić 5 latka w siedzisku (podstawce) na tylnym siedzeniu i zapiętego pasami?

henryk 2013-10-29 15:18:54

nie

roll_ka 2016-07-13 23:50:58

Zdjęcia do artykułu kiepsko dobrane: na 1 dziecko za małe raczej do takiego fotela, na 2 jedna dziewczynka bez fotelika, druga źle zapięta, na 3 źle dobrany fotelik, dziecko jest do niego za małe, zagłówek jest za wysoko, a pas biodrowy idzie po brzuchu...