Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Rak jelita grubego - objawy

Wymienia się następujące objawy, mogące wskazywać na raka jelita grubego lub stany przed rakowe (nie zawsze wszystkie występują):
- długotrwałe biegunki i zaparcia,
- naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia,
- skurczowe, nawrotowe bóle brzucha,
- podbarwiony krwią stolec,
- krwawienie z odbytu,
- zmniejszenie średnicy wydalanego kału.

Rak jelita grubego - przyczyny

Rak jelita grubego jest chorobą typowo cywilizacyjną. Jego przyczyną mogą być złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, ćwiczeń, stosowanie alkoholu czy też papierosów oraz przypadki zachorowania na nowotwory w rodzinie. Coraz większa grupa osób jest narażona na tę chorobę. Badania profilaktyczne powinna wykonywać zasadniczo każda osoba już po 35 roku życia. Przy raku jelita grubego warto podkreślić rolę wieku. Zaleca się, aby wykonywać badania na ten rodzaj nowotworu od 35 roku życia, w przypadku osób powyżej 50 lat jest to zdecydowanie konieczność. Lekarze przypuszczają, że w Polsce powinno przebadać się około 4 mln ludzi w wieku 55-65 roku życia.

Rak jelita grubego - grupa ryzyka

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego mają osoby:
- których krewni chorowali na raka jelita grubego lub mieli stwierdzone inne choroby jelit,
- powyżej 50 roku życia,
- cierpiące na chroniczne zaparcia lub biegunki,
- jedzące zbyt mało warzyw i owoców,
- z nadwagą i zażywające zbyt mało ruchu,
- pijące często alkohol,
- leczone na raka piersi lub trzonu macicy.

Rak jelita grubego - leczenie

Leczenie zależy od umiejscowienia się guza oraz jego poziomu zaawansowania. W leczeniu raka jelita grubego stosuje się trzy metody:
• operację,
• radioterapię,
• chemioterapię.

Wybór metody leczenia odpowiedniej dla konkretnego pacjenta zależy od stopnia zaawansowania tej choroby, stanu ogólnego i wieku pacjenta oraz wyników wykonanych badań. Dopiero na podstawie danych wyników wszystkich wymienionych poprzednio badań można ocenić jaka metoda leczenia będzie najlepsza dla danego pacjenta. Nie ma jeszcze badań, które pozwoliłyby w 100% określić granicę tkanek nowotworowych i tkanek zdrowych. Nie można w trakcie leczenia ograniczyć się jedynie do obszaru widocznego guza, ponieważ bardzo często w tkankach okolicznych, takich jak mięśnie, naczynia krwionośne, węzły chłonne są obecne komórki raka.

Rak jelita grubego - profilaktyka

W profilaktyce wtórnej raka jelita grubego, szczególnie użyteczne są testy na obecność w kale krwi utajonej. W ostatnim czasie znacznie poprawiła się ich czułość i swoistość. Są także dużo łatwiejsze do wykonania, dzięki czemu pacjent może je przeprowadzić w warunkach domowych. Dlatego w bardzo wielu krajach są one zalecane jako badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Nie należy jednak ograniczać się do tej metody – konieczne są przynajmniej raz w roku wizyty kontrolne u lekarza.

Komentarze: