Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Senność w ciągu dnia

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Potrzeba snu jest silniejsza od potrzeby jedzenia. Od dobrego, czyli wystarczająco długiego i mocnego snu zależy równowaga emocjonalna, umysłowa i fizyczna. Od jakości snu zależy dzienne funkcjonowanie organizmu. W ciągu dnia powinniśmy być wypoczęci i energiczni. Niestety czasem bywa tak, że senność dopada nas w ciągu dnia. Odczuwamy znużenie, zmęczenie i mamy ochotę na drzemkę.

Senność w ciągu dnia - przyczyny

• Najczęstszą przyczyną senności w ciągu dnia jest przemęczenie spowodowane zarywaniem nocy. Człowiek niewyspany wstaje zmęczony, zniechęcony do życia, miewa bóle głowy i trudności w koncentracji. Organizm dopomina się wtedy snu w ciągu dnia. Czasami senność w ciągu dnia jest zjawiskiem normalnym po długiej chorobie.

Senność za kierownicą

Niedosypianie jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców. Przyczyną wielu wypadków jest opóźniona reakcja na sytuację na drodze, której przyczyną było właśnie zmęczenie i niewyspanie. Senność upośledza zdolność prowadzenia pojazdu podobnie jak alkohol, a reakcje są tym wolniejsze, im dłużej dana osoba pozbawiona jest snu. Jeśli przyczyną senności w ciągu dnia jest niewyspanie, wystarczy zregenerować siły odpowiednią ilością snu. Nadmierna senność może być objawem choroby i różnych nieprawidłowości w organizmie.

• Przyczyną może być depresja. Towarzyszy jej przewlekłe zmęczenie, senność, ospałość i trudności z rannym wstawaniem. Potrzebna jest wtedy pomoc psychiatry i wsparcie rodziny.

• Również chrapanie i towarzyszący mu bezdech senny uniemożliwia nam nocną regenerację sił. Niedotlenienie powoduje, że chory w ciągu dnia czuje potrzebę snu. Dobre rezultaty przyniesie likwidacja przyczyn schorzenia.

• Senność i osłabienie spowodowane mogą być anemią. Wyleczenie niedokrwistości usunie problem senności w ciągu dnia.

• Podobne objawy daje nieprawidłowa gospodarka węglowodanowa (między innymi w cukrzycy).

• Senność może być też spowodowana zbyt niskim ciśnieniem tętniczym.

Pomóc wtedy może wypicie kawy. Podziała pobudzająco na układ krążenia. Również słone potrawy podniosą zbyt niskie ciśnienie. Należy też wypijać około 2-3 litry płynów dziennie. Najlepiej zgłosić się do lekarza, by ustalić przyczynę niedociśnienia i podjąć leczenie.

• Jeśli senność pojawia się po urazie głowy, to może świadczyć o obrażeniach centralnego układu nerwowego. Towarzyszące senności objawy, takie jak ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

• Podobne objawy mogą być spowodowane guzami mózgu. Nadmiernej senności mogą towarzyszyć zawroty i ból głowy, zaburzenia widzenia, mowy, drgawki. Wtedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Neuroinfekcje też mogą powodować senność. Przyczyną są zakażenia centralnego układu nerwowego (zapalenie mózgu lub opon mózgowych). W tym przypadku również konieczny jest kontakt z lekarzem.

Wszelkie infekcje wirusowe i bakteryjne i walka z nimi przyczyniają się do potrzeby większej ilości odpoczynku i snu. Zwiększona potrzeba snu jest też częstym objawem w początkowym okresie ciąży. Ma to związek z reakcją na zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Wskazany jest wtedy odpoczynek i sen w ciągu dnia.

• Inny przebieg nadmiernej senności w ciągu dnia powoduje narkolepsja. Objawia się ona wtedy występowaniem niespodziewanych, trudnych do przezwyciężenia ataków snu. Inną formą senności w tej chorobie jest utrzymująca się przez dłuższy czas senność lub, tzw. "mikrosen". Mikrosen to kilkusekundowe okresy snu występujące co jakiś czas w stanie czuwania. Choroba ta może wystąpić w każdym wieku i trwać przez całe życie. Narkolepsja może być dziedziczna. Oprócz senności występować może tu również katapleksja. Jest to nagła utrata kontroli siły mięśniowej. Mogą ją wywołać emocje (strach, gniew, śmiech). Atak pogłębić może zdenerwowanie i zmęczenie. Napady katapleksji mogą mieć różne nasilenie, od osłabienia siły mięśni aż po upadek, z zachowaną jednak świadomością. Chorzy na tę chorobę powinni być pod stałą opieką lekarską.

To najczęstsze przyczyny nadmiernej senności. Jeśli dotyczy nas podobny problem to lepiej zgłosić się do lekarza, który pomoże nam zdiagnozować przyczynę i jeśli zaistnieje taka potrzeba wdroży odpowiednie leczenie.

Komentarze: