Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu”, prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Free Sky sp. z o.o. z siedzibą w z siedzibą w Rzeszowie, ul. kpt. Stanisława Betleja 12, 35-303 Rzeszów.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: klikmapa@gmail.com.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Google LLC w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.

Choroby i Leczenie

Skręcenie stawu skokowego

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Skręcenie stawu skokowego jest potocznie nazywane zwichnięciem kostki polegającym na przemieszczeniu się kości tworzącej staw względem siebie. Często kości te zaraz po skręceniu „wskakują” z powrotem na swoje pierwotne miejsce.

Skręcenie stawu skokowego - leczenie

Lecz w większości przypadków, gdy to się jednak nie stanie, niezbędna jest pomoc lekarza oraz nastawienie przez niego kości. W przypadku wystąpienia zerwania ścięgien lub mięśni, niezbędne jest operacyjne szycie. W celu wykrycia ewentualnych złamań, dokonuje się zdjęcia rentgenowskiego kostki. Najczęściej zwichnięciom poddają się osoby młode, dzieci w trakcie zajęć sportowych lub zabawy, osoby uprawiające zawodowo sport, a także osoby pracujące fizycznie lub po prostu ludzie, którzy niefortunnie ulegli jakiemuś wypadkowi.

Skręcenie stawu skokowego - objawy

Często skręcenie stawu skokowego występuje z powodu lekko przekrzywionej stopy np. podczas spaceru gdy nie zauważamy czegoś na swej drodze. Towarzyszy temu bardzo silny ból w samym momencie zwichnięcia, ale również przy nadmiernym ruchu stopy. Podstawowym objawem jest również bardzo duża opuchlizna, która pojawia się z czasem i niestety wzrasta. Zwichnięcie stawu skokowego jest wbrew pozorom bardzo poważnym urazem, którego nie należy lekceważyć. W samym momencie zwichnięcia, uszkodzeniu mogą niestety ulec więzadła i ścięgna, które odpowiadają za stabilizację kostki. W niektórych przypadkach może dojść do pęknięcia kości stawu skokowego, a to zalicza się już do złamań i jest bardzo bolesne.

Skręcenie stawu skokowego - zapobieganie

Osoby, u których na skutek wielokrotnych skręceń może dojść do poważnego osłabienia stawu skokowego. Do następnych zwichnięć dochodzi zaś o wiele łatwiej, a osoba na nie narażona powinna wykazywać szczególną uwagę. Pomimo iż kolejnym zwichnięciom towarzyszy często mniejszy ból oraz goją się one szybciej, częste występujące krwawe wylewy do stawu mogą prowadzić do zwyrodnień. Nie ma w zasadzie niestety żadnej skutecznej metody zapobiegania zwichnięciom stawu skokowego, ponieważ są to urazy mechaniczne, często niezależnych od nas samych.

Warto rozważyć kilka możliwych działań, które pomogą zapobiec kolejnym skręceniom:
○ w przypadku osób, u których dany staw jest już osłabiony lub został już kiedyś zwichnięty, warto zastanowić się nad jego wzmacnianiem przy pomocy bandaży lub innych opasek elastycznych,
○ przeprowadzenie rozgrzewki przed uprawianiem sportu oraz dłuższych spacerów,
○ wprowadzenie do rozgrzewki ćwiczeń polegających na rozciąganiu i rozruszaniu stawów, które może pomóc uniknąć nieszczęśliwemu wypadkowi (nie od dziś wiadomo, że rozgrzane ścięgna i mięśnie są odporne na wszystkie niewłaściwe ruchy i obciążenia stawów),
○ rezygnacja z butów na wysokim obcasie i zamiana ich na obuwie wzmacniające kostkę,
○ rozsądne obuwie, a w szczególności wygodne,
○ zachowanie większej ostrożności w szczególności na nierównych powierzchniach,
○ planując zajęcia sportowe lub sytuację zagrażającą naszym stawom skokowym, należy zadbać o ich odpowiednie wzmocnienie i zabezpieczenie.

Komentarze: